"Geen typisch mannenwerk" NANCY VAN DEN BROEK OVER FILTRATIETEAM DEN BOSCH: Ze is 25 jaar, werkt sinds 1994 bij Heineken en is sinds kort mede werkster Filtratieteam Den Bosch. De eerste vrouwelijke operator op die afdeling. Nancy van den Broek vindt dat laatste zelf niet zo bijzonder. "In mijn vorige baan werkte ik ook alleen maar met mannen. En daar had ik wel zeventig collega's. Hier werken we in totaal met z'n zeventienen, waarbij ik dan de enige vrouw in vaste dienst ben. Ik denk dat het wat dat betreft voor mijn collega's meer wennen was, dan voor mij!" Een gesprek met een operator. Wancy van den Broek kwam in juni 1994 als uitzendkracht in dienst bij de afdeling Kwaliteitscon trole Verpakken. Ze had kort daarvoor haar opleiding Levensmiddelentech nologie aan de Middelbare Agrarische School in Boxtel afgerond en kon via het uitzendbureau bij Heineken terecht. "Hartstikke leuk natuurlijk. Heineken is een goede werkgever en een leuk bedrijf om voor te werken. Bovendien was het ook een logische stap, omdat de bierindustrie onder deel vormt van mijn opleiding." Kort daarop werd haar een driejarig contract aangeboden. "Ze zochten in het kader van Mensen Maken Heine ken bij de afdeling Verpakken uit zendkrachten, die medewerkers in opleiding zouden kunnen vervangen. Dat werk heb ik ruim twee jaar gedaan. In diezelfde tijd kwam een vacature vrij bij het Filtratieteam en op advies van collega's heb ik toen intern gesolliciteerd. Het werk leek me heel leuk. Ik werd aangenomen. Dat was overigens een pak van mijn hart, want ik was net naar Den Bosch ver huisd. Als je in ploegendienst werkt is het wel zo gemakkelijk om dicht bij je werk te wonen." PLOEGENDIENST Het werken in ploegendienst was ze al vanuit haar vorige afdeling gewend. "Het heeft als voordeel datje veel vrije tijd hebt. Uiteraard betekent het ook dat je je sociale leven moet aanpassen. Ik kan bijvoorbeeld niet altijd naar een verjaardag toe. Aan de andere kant kan ik nu een keer op een doorde weekse dag, als andere collega's wer ken, naar de stad of tijd vrijmaken voor een hobby. Vroeger gaf ik veel turnles aan kinderen, maar dat kan ik nu helaas alleen nog maar in het weekeinde doen. Het is wat dat betreft een kwestie van keuzes maken. Ik weet overigens niet of ik mijn hele leven in ploegendienst zou willen werken. Maar dat geldt denk ik ook voor veel van mijn mannelijke colle ga's." Haar werk bestaat voornamelijk uit ervoor te zorgen dat de afdeling Ver pakken op de juiste tijd de juiste bier soort van een goede smaak en kwali teit kan bottelen. "Als er tanks leeg zijn, moet je ze schoonmaken. Zijn er storingen, dan moet je die zo snel mogelijk oplossen. Bij dit alles werk je nauw samen met medewerkers van andere afdelingen, zoals met mijn vroegere collega's van de Kwaliteits controle. Bovendien rouleren we tus sen de verschillende afdelingen van het Filtratieteam. We hebben door Mensen Maken Heineken ook een Nancy van den Broek grotere eigen verantwoordelijkheid. We moeten bijvoorbeeld zelf onze uren invullen en naar besprekingen, terwijl vroeger onze teamleider dat voor ons deed." AFWISSELEND Nancy vindt haar werk leuk en afwis selend. Dat ze nu alleen met mannen werkt, vindt ze niet bijzonder. "Dat was ik al gewend en ik heb daar goede ervaringen mee. Voor mijn collega's was het wel wennen. Toen ze hoor den dat er een vrouw op de afdeling kwam werken, zeiden ze: 'Als ze maar niet denkt dat we voor haar gaan sjou- wen'. Dat verwacht ik ook niet. Ik ver wacht wel dat we als team samenwer ken. Als mijn collega's problemen met het werk hebben, help ik hen en omgekeerd. Zo hoort dat ook." Ze vervolgt: "Dit is ook geen typisch mannenwerk. We moeten nu nog wel met slangen werken, maar in de toe komst zal deze handeling steeds meer geautomatiseerd worden. Er gaat dus veel veranderen. Ik denk dat er daar om ook steeds meer vrouwen binnen de afdeling zullen komen. Dat is mis schien voor een enkeling nu nog wen nen, maar over een paar jaar kijkt nie mand er meer van op."

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 11