Vrumona alles in het werk zal stellen om mensen via intensieve opleiding toe te rusten voor de vaak nieuwe taakinhoud van functies." GLOBAAL ONTWERP Bij de start van het proces is een stuur groep samengesteld, waarin vier beleidsteamleden en vier OR-leden zitting hebben. In de werkconferen ties die in september zijn gestart, heeft de stuurgroep samen met de hoofden van dienst het globaal ontwerp van de organisatie uitgewerkt. Het werken in teams is daarbij een belangrijke bouw steen. Het globaal ontwerp omvat de indeling van de organisatie en de besturing ervan, weergegeven in een aantal leidinggevende functies. Ook zijn de hoofdactiviteiten benoemd, die in de ondersteuningsteams en de staf diensten worden uitgevoerd. Zo wordt de organisatie opgedeeld in de hoofdprocessen Demand (vraag) en Supply (aanbod). De Demand- organisatie (marketing en verkoop) heeft als hoofddoel het creeren van de consumenten- en handelsvraag naar Vrumona's producten en diensten. Dit onderdeel moet er dus voor zorgen dat de handel en de consumenten de producten willen kopen. De Supply- organisatie heeft als hoofddoel het produceren en leveren van producten van juiste kwaliteit, tegen zo laag mogelijke ketenkosten. Daarin zijn alle activiteiten gebundeld, die bij de totstandkoming en aflevering van die producten moeten worden uitge voerd. Binnen het nieuwe ontwerp bevinden zich drie besturingsteams: het beleidsteam (vier leden, onder wie de algemeen directeur), de managers en de teamleiders. Zij geven sturing aan ondersteuningsteams, stafafdelin gen, klanten- en colonneteams. BEBIOEMINGEBI Inmiddels is het aantal leidinggevende posities bekend en weten de mede werkers van Vrumona ook met hoe veel teams er gewerkt gaat worden. Duidelijk is geworden dat het aantal leidinggevende functies (met name het middenkader) is verminderd. Met ingang van 1 februari zijn de managers binnen Vrumona benoemd. Een van hen is Sander Molkenboer, manager van Rayon C (colonnes 6 en 8). Sander was hiervoor wachtchef Verpakken, waarbij hij verantwoorde lijk was voor de gehele bottelarij voor acht uur per dag. "Nu ben ik dat alleen voor de colonnes 6 en 8. Ik ben niet alleen verantwoordelijk, maar ook bevoegd voor het totale reilen en zei len van dit rayon. Je kunt het als het ware als een klein bedrijfje zien bin nen de Vrumona-organisatie, want ook hier spelen personele zaken, onderhoud, kwaliteit en productie een rol. Het is dan ook van belang je zo min mogelijk afhankelijk te maken van andere afdelingen, die ontwikke lingen binnen het rayon kunnen ver storen." Hij vervolgt: "Het is nu mijn taak om samen met de nog te benoemen team leiders de eerste aanzet te geven voor de ontwikkeling van het rayon. Ver volgens zullen de teamleiders dit ver der vorm gaan geven met hun teams. Om deze taken goed te kunnen uit voeren, zijn Sander en zijn collega managers op cursus gegaan. "Ik heb een cursus Organisatie-ontwerp en een opleiding 'Gedragsgericht Inter viewen' gevolgd. In de eerste cursus ging het over kennis en inzicht in de organisatievernieuwing, waarbij aan dacht werd besteed aan de nieuwe, meer coachende stijl van leidingge ven. In de tweede cursus ging het over het maken van functieprofielen en het voeren van de selectiegesprekken." TOEKOMST De selectiegesprekken voor de team leiders vinden deze maand plaats. Daarnaast stellen de rayon managers een plan van aanpak op, waarin ze onder meer aangeven wanneer de teamleiders in hun nieuwe functies van start gaan. Hierbij wordt rekening gehouden met de zomerdrukte, de ontwikkeling en de voorbereiding op de nieuwe functie van de teamleiders. Met deze selecties is eigenlijk pas gestart met de invulling van de struc tuur van de nieuwe organisatie. Nu zijn ook alle medewerkers nodig voor de verdere ontwikkeling ervan. Dit houdt in dat niet alleen de nieuwe teamleiders, maar ook de medewer kers die niet in leidinggevende func ties worden benoemd, een gezamen lijke bijdrage gaan leveren aan de vormgeving van de organisatie en de ontwikkeling van de teams. Sander Molkenboer

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 27