'LaNavratilova met haar trouwe met- relK.D. (Killer Dog) wezen' bleek niet te passen in het algemene beeld dat de aanwezige kenners van de tennisprofessionals hebben. NAVRATILOVA De speciale gast deze middag, Martina Navratilova, ging aan de hand van vragen uit de zaal in op de relatie tus sen de huidige tennistoppers en de media. De voormalig tennisster en huidig coach van het Ameri kaanse Fed Cup-team (dames) was met haar speel sters in Nederland voor de Fed Cup-wedstrijden tegen ons (naar later zou blijken winnende-) nationale dames team in Flaarlem. De aanwe zige pers en andere gasten hadden voorafgaand aan de paneldiscussie een halfuur de tijd om vragen aan haar te stellen. Een van de gasten vroeg haar of er in het huidige vrouwentennis veel is veran derd in vergelijking met twin tig jaar geleden. Navratilo- va:"Er is ontzettend veel ver anderd. Alles was toen veel minder georganiseerd. Zo waren er bijvoorbeeld helemaal geen persconferenties. Tegenwoordig is een persconferentie verplicht. De verant woordelijkheid van de speelsters is mede daardoor vele malen groter geworden. De pers schenkt tegen woordig veel aandacht aan het rand- gebeuren. Wanneer een topspeelster als Martina Hingis een verkoudheid heeft, staat dat de volgende dag in de krant. Het is voor speelster veel moei lijker om zich puur op de wedstrijd en het tennis te kunnen concentreren. Aan de andere kant is het wel zo dat de tennisters tegenwoordig veel meer betaald krijgen. Aan het begin van mijn carrière leverde professioneel tennis bij de dames nog nauwelijks iets op." Mevrouw Navratilova benadrukte bet belang van het stellen van andere vra gen dan de standaardvragen. Ze is van mening dat dal de relatie tussen ten nissers en de pers aanzienlijk kan ver- beleren. "Ikzelf vind de vragen van journalisten waarover ik eerst even moet nadenken voordat ik kan ant woorden veel prettiger. Het geelt je het gevoel dat je ook als mens serieus wordt genomen. Dat gevoel krijg je niet als je een standaard antwoord moet geven op een standaard vraag", aldus de Amerikaanse. BESTE BIER Tenniscoach Franker sloot de middag in het Heineken Ontvangstcentrum af met een opmerking die verder geen uitleg behoeft: "Ik dank Heineken voor het ondersteunen van dit evene ment èn voor het brouwen van het beste bier ter wereld i dustrie heeft sterke en waardevolle gels voor jeugdige acteurs en actri- c 's. Ze mogen alleen werken gedu- i nde bepaalde uren en de tijd die ze i esteden op locatie is gelimiteerd. De nnissport zou deze regels moeten overnemen, om te voorkomen dat de tennisspelers als machines worden behandeld", speechte de journalist. Zijn Nederlandse collega Bertold althe (van het Nederlandse Tennis Magazine) gaf voer voor de paneldis cussie aan het eind van de middag. en van zijn stellingen was dat het huidige professionele tennis alleen an blijven bestaan als alle betrokke nen eenzelfde lange termijn-visie zou den hebben. Hij signaleerde het gevaar van 'grab the money and run'. Spelers die alleen naar een toernooi komen omdat ze een hoog bedrag aan lartgeld ontvangen. Vervolgens laten /e zich in de eerste ronde eenvoudig kloppen en vertrekken met het eerste liegtuig. Dat het publiek en de toer- nooi-organisatoren daar niets aan hebben, daarover was iedereen in de tal het eens. De meerderheid zei ech ter een positiever indruk te hebben an de hedendaagse toptennissers. 1 en houding van 'inpikken en weg-

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 15