zijn vrouw, zoontje van 3Z en dochtertje van VA jaar. In het plaatsje Breendonk, tweehon derd meter van de Duvel brouwerij en een dorp verder dan de plaats waar Palm zijn oorsprong vindt. "Ik kan de concurrentie dus goed in de gaten houden. Maar het heeft ook een praktische reden. Voor mijn vrouw had het des tijds niet veel zin om mee te verhuizen naar Amsterdam. Ik zou in die baan toch heel veel in het buitenland zijn en 7.ij heeft een goede baan in russel. Ergens in het midden vonen, had ook niet veel zin. /e zouden dan allebei in de iile staan. De reistijd valt mij rg mee. Sommige Nederlan ders doen er langer over om in oeterwoude te komen dan Bovendien vertrek ik voor e file, om half 6 in de ochtend n rijd ik na de file (half 7 's vonds) weer naar huis. Het eprobleem in de ochtend en zond is overigens een typisch ederlands verschijnsel. Daar bben ze in België een hele raktische oplossing voor: een ara baanvak...en ze plaatsen dichting!" "Overigens heb ik door het rei zen niet het gevoel dat ik hier te gast ben. Ik mis niets van het Nederlandse gebeuren, maar ook niet van het Belgische. Dat hangt ook een beetje van je eigen instelling af. Ik heb ook het gevoel dat ik gewoon als Belg word geaccepteerd. Alleen tijdens de gebruikelijke Belgenmoppen merk je dat je uit een ander land komt. Maar meestal heb ik wel een goede Hollandermop klaar." LUMCHRITUEEI. In de zes jaar dat hij in ons land werkt, heeft hij wel duidelijke Nederlandse gewoonten kun nen ontdekken. "Zoals bij voorbeeld het lunchritueel. Een Hollander drinkt bij elke lunch een of twee glazen melk. Ik noem dat wel de col lectieve verslaving aan melk. In België kennen we dat niet. Daar drinken we wijn of bier, geen melk. Overigens is het typische van een Belg weer dat hij zich gemakkelijk aan past aan de situatie waar hij zich in bevindt. Ik drink in Nederland dus ook melk bij de lunch. Overigens is het ook Ook tijdens zijn vakantie brengt Philip Amstel naar de top opvallend dat er in Nederland nauwelijks tijd wordt geno men voor de lunch. De Neder lander gunt zich daar vaak de tijd niet voor. In België lun chen we vrij uitgebreid. Jullie noemen dat Bourgondisch. Wij noemen dat 'gewoon'. Als je niet de tijd neemt om te eten, ontzeg je jezelf veel." "Nog iets: de Nederlander is directer en neemt vaak geen blad voor zijn mond. De eerste keer dat ik met mijn vrouw in Amsterdam door de Kalver- straat liep, botste ik tegen iemand op. Als dat in België gebeurt, zeggen alle betrokken partijen 'sorry' tegen elkaar. Maar nog voor ik mijn mond kon opendoen om me te ver- Philip de Wulf met zijn zoontje Jerome ontschuldigen, klonk het al hard 'Eikel, kijk uit waar je loopt'. Dat roep ik dus nu ook maar als er een Nederlander tegen me aan loopt. Hoewel verbaal hard, heeft de Hollan der niet een harder karakter. Hij is directer, gebruikt krach tiger termen. Maar ook aan die directe manier zit een grens. Dat merk je als je hier langer zit. Men houdt toch rekening met de gevoelens van anderen. Misschien nog wel meer dan een Belg." PERFECTE WERKGEVER Op de vraag of hij over tien jaar nog in Nederland zal wer ken, antwoordt hij: "Ik denk het niet. Maar, om met Stro bos te zeggen, niets is zeker. Eigenlijk heb ik geen flauw idee waar ik over tien jaar zal zijn. Een ding staat echter voor mij vast: Heineken is een per fecte werkgever."

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 5