"Als een spin in het web" Een functie op het milieuvlak is niet iets wat Jaco Bakker altijd voor ogen had. Maar ter afronding van zijn studie Natuurkunde koos hij voor het onderwerp 'Industrielawaai'. En van hei een kwam het ander. dan toch sneller bij je binnen om te vertellen waar ze mee bezig zijn. Ik voel me echt als een spin in het web. Ik heb geen uitvoerende functie, maar een coördinerende. Ik moet de richtlij nen en instrumenten aandragen waardoor zelfsturende teams kunnen werken. Je moetje voorstellen, dat als iemand aan één draadje van het web trekt, het hele web trilt. Alles staat met elkaar in verbinding. Daarom is een coördinerende, strategische positie zo belangrijk." IUIETS NIEUWS Heineken houdt zich al heel lang bezig met milieu-aspecten. En heeft in de loop der jaren al veel bereikt. Toch zal het milieu altijd de aandacht blijven vragen. "Aan de ene kant gaat de techniek steeds verder om bepaalde zaken te verbeteren, maar aan de andere kant stelt de overheid ook steeds weer nieuwe eisen en normen. Ik sta eigenlijk tussen de externe par tijen, zoals overheid, en omwonen den, en de brouwerij in. Het is mijn belangrijkste verantwoordelijkheid a zijn diensttijd werd Jaco Bakker ("Niet Jacob of Jacco, maar Jaco") ad\ iseur bij een akoestisch adviesbureau. Vijf jaar later trail hij als adviseur in dienst bij KPMG Milieu. "Als advi seur heb ik voor diverse bei rijven gewerkt. Noem ze maar en ik ben er waar schijnlijk geweest. Maar je was altijd maar kort bij zo'n bedrijf betrokken. Als advi seur schreef je een rapport ma r je hield je niet bezig ntci de invoering van maat regelen. Daarom wilde ik na tieijaar adviseurschap graag voor een productiebedrijf werken. Een internationaal bedrijf, dat nog steeds groeit en al kennis in huis heeft van milieu-aspecten, zoals wa terzuivering en energiebe sparing. Wat me zo aan spreekt in milieuzaken? Iedei een begrijpt waar je het over hebt en heeft er een eigen mening over. Het is heel herkenbaar. Denk maar aan afvalscheiding, daar doe je thuis ook aan." VEEL CONTACTEN Jaco s kans om bij een productiebe drijf te werken, kwam toen hij vorig jaar werd getipt dat er een passende vacature zou komen bij Heineken Zoeterwoude. Want de toenmalige mili i'coördinator, Jos Verschure, zou gebruik gaan maken van de VUT- regeling. En Heineken was precies zo'n bedrijf waar Jaco Bakker graag wilde werken. "Het was liefde op het eerste gezicht. Ik heb een sollicitatie brief geschreven en twee weken later ben ik aangenomen." Toen Jaco Bak ker met ingang van 1 september 1996 Coördinator Milieu en Techniek werd, was de heer Verschure nog steeds werkzaam. "Daardoor was ik in de luxe positie dat hij mij geruime tijd kon inwerken. De eerste weken heb ik vooral besteed aan kennismaken met het bedrijf. Want het is heel belangrijk dat je veel contacten hebt. Daarom is het ook prettig dat mijn kantoor vlakbij de broodjeswinkel is, een strategische plek. Mensen lopen Een van de grote projecten waarmee Jaco Bakker nu bezig is, is het integre ren van milieu in ons ISO-kwaliteits- systeem. "Als adviseur heb ik al eerder iets dergelijks voor andere bedrijven voorbereid. Het is nu voor het eerst dat ik me ook met de invoering ervan bezighoud. Dat is het aardige van wer ken bij een bedrijf als Heineken: je bent nu bij het gehele project betrok ken van A tot Z. Wat je nu zaait, kun je hopelijk later oogsten. Ik vind het een uitdaging om dat mee te maken." dat Heineken voldoet aan de normen die de overheid stelt en dat de groei van Heine ken niet wordt belemmerd door milieu-obstakels. Daar voor moet je goed kunnen anticiperen op alle ontwik kelingen. Het is dus nodig dat je voeling houdt met de maatschappij en de om geving van de brouwerij. Bij alle milieu-verplichtingen moet je bekijken wat de mogelijkheden zijn binnen Heineken." Als milieucoördinator is Jaco Bakker in Zoeterwoude ver antwoordelijk voor brouwe rijzaken die zich afspelen op het gebied van milieu en techniek. Een goed voor beeld is de bouw van Colon ne 7 in het nieuw te bouwen Gebouw 3 in Zoeterwoude. Uitbreiding kan met zich meebrengen dat omwonen den daarvan hinder zouden kunnen ondervinden en dal willen we niet. Vandaar dat een bedrijf niet zomaar machines, apparaten of gebouwen mag installeren, zonder dat de gemeente, provincie of overheid daar van afweten. Om alle zaken volgens vastgestelde procedures te melden of aan te vragen, heeft Jaco Bakker veel contact met deze externe relaties. "Heineken wil in alle opzichten open zijn naar alle partijen, zodat we con structief overleg kunnen voeren." MILIEU EN ISO

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 15