roepen. We waren op tijd voor het kruisje!" Het tweetal vond Dokkum het einde, veel gezelliger dan Leeuwarden. "We ter voorbereiding een aantal korte stukken van zeventig kilometer gere den. Dat bleek achteraf voldoende te zijn geweest om ook de 200 kilometer goed te kunnen uitrijden." De gebo- Elizabeth Sienema en Rinze Bouius Jan van der Salm met vriendin in Bolsward hebben daar samen met het publiek 'Ik lig op mijn kussen stil te dromen' gezongen. Ik had hier eigenlijk wel een rondje willen maken, zo geweldig was die sfeer daar", aldus Elizabeth. VROECESTART Ook andere schaatsers zijn vooral over de sfeer in Dokkum te spreken. Jan van Duinen (werkzaam in Drenthe) bijvoorbeeld. Hij is in 1987 lid gewor den van de Elfstedenvereniging ("daarvóórwasiktejong") en schaats te de tocht met een minimum aan voorbereiding helemaal uit. "Ik had ren Groninger van Friese komaf wist ruim op tijd (rond de klok van 18.00 uur) te eindigen. "Maar ik had dan ook een vroege start en heb daardoor voornamelijk overdag kunnen schaatsen. Ik reed de tocht alleen. Expres. Daardoor kon ik mijn eigen tempo aanhouden. En onderweg moest ik natuurlijk voldoende eten en drinken. Wat drinken betreft had ik te weinig meegenomen. Door de sterke wind verspil je zoveel energie, dat het vochttekort al snel opliep. Ik heb onderweg dan ook veel moeten bijko pen." Zijn felbegeerde zilveren kruisje heeft hij nog niet ontvangen. "Die wordt nog nagestuurd. Waarom ik juist dat kruisje zo graag wil hebben? Ja, het klinkt gek, want ik geef niet echt om medailles. Ik heb zelfs onlangs nog mijn doos met allerlei in de loop van de tijd ontvangen medailles wegge daan. Maar dat kruisje, dat zal ik nooit weggooien. Dat is iets... hoe zal ik het uitleggen. Het is dezelfde reden waar om er 9,1 miljoen Nederlanders naar de televisieregistratie van de Elfste dentocht hebben gekeken en waarom er juist voor dit evenement ruim 1 miljoen naar Friesland zijn getogen. Het is het Elfstedengevoel. Dat kun je niet uitleggen, dat moetje ervaren." rond tien uur. We arriveerden echter nog ruimschoots op tijd: 23.19 uur. Maar het was afzien, want tot Dok kum hadden we wind tegen." Eliza beth, die voor het eerst meedeed, maakte van de tocht een reisverslag. Zij beschrijft het laatste stuk en de aan komst in Leeuwarden als volgt: "Van Dokkum naar Barthlehiem hadden I we weer wind mee. Op dit oude I bekende traject wisten we dat het niet I kon uitblijven dat we de tocht zouden I gaan halen. De laatste kilometer op de I Bonke kon ik ook niet anders dan met j de handen in de lucht juichen en 'yes'

Vers van 't Vat | 1997 | | pagina 17