om niet uitdagend genoeg." MORS Het is opvallend hoe open en gezellig Iverson converseert. Je zou zo een biertje met hem gaan drinken. De indruk die hij tijdens het gesprek maakt is vooral opvallend omdat zijn gefronste wenkbrauwen en zware stem een andere eerste indruk kunnen geven. Vooral in de beginperiode bij Heineken kwam Wendell Iverson nogal nors over, bijvoorbeeld wan neer je hem op de gang tegen kwam. Lachend om deze hem voorgehouden spiegel geeft hij een sluitende verklaring: "Je moet je voorstellen dat je ergens langs de weg voor de plattegrond van een stad staat. Je weet niet waar je staat en ook niet waar de eindbestem ming op de kaartte vinden is. Je wilt dus alles op de kaart tegelijk bekij ken. Zo voelt het ook wanneer je in een vreemd land met een dito cultuur komt, waarvan je de taal niet spreekt, waar je de stukken die je onder ogen krijgt nog niet kunt beoordelen op hun werkelijke waarde, en waar je toch een hoge kwaliteit in je werk wilt neer zetten. Dat is ont zettend vermoei end, omdat het zeer veel van je concentratie en energie vergt. Als ik geconcen treerd bezig ben, is me al eens eerder gezegd, dan trek ik een kwaad gezicht. Vandaar waar schijnlijk die norse uitstraling!" TAAL Hij spreekt nog maar "een beet je" Nederlands: "Goedemor gen; goede middag; prettige avond; prettig weekend. Mijn kinderen spreken de taal al wel redelijk. Vooral mijn zoon, die Nederlands leert op school. Mijn vrouw en ik hebben bij een taaiinstituut in Spa twee weken een intensieve cursus Nederlands gevolgd. Maar dat is voor mij te weinig. Ik heb geen talenknobbel. Ik zal nog een keer terug moeten, alleen laat mijn agenda dat momen teel niet toe. Ik heb overigens niet de illusie dat ik ooit goed een Nederlandse 'g' zal kun nen uitspreken. Is ook minder belangrijk. Het gaat meer om wat iemand zegt en waarom, en niet zozeer hoe die de woor den uitspreekt. Met die insteek beluister ik ook hetgeen mijn collega's hier in het Engels tegen mij zeggen." "Ik heb een vrouw, een dochter (18), een zoon (14) en een hond. En we zijn allemaal geë migreerd naar Nederland. Mijn kinderen wonen liever in Nederland dan in de States. Ze vinden dat ze meer vrijheid hebben hier. Het openbaar ver voer biedt ze de mogelijkheid om te gaan en staan waar ze willen, zonder dat ze rijbewijs of auto hebben. In Amerika zijn veel jongeren genoodzaakt te blijven waar ze zijn, bij gebrek aan openbaar vervoer. De meerderheid van de jongeren vanaf 16 heeft geen eigen auto. Degenen met een rijbe wijs mogen hooguit af en toe vaders auto lenen. Mijn beide kinderen zijn coöperatief inge steld. Ze vinden het prettig om te werken in een groep, iets dat hier op school ook wordt gesti muleerd. NEDERLAND Prettig aan Nederland is dat er een fijne mix is van discipline en het genieten van het leven. Hier waarderen mensen het leven als ze in hun achtertuin van een kopje koffie kunnen genieten. In Amerika zullen veel mensen dat tegenwoordig afdoen als 'pure tijdverspil ling'." "In Nederland is veel meer sprake van teamwork dan in de Verenigde Staten. Er is hier veel meer ruimte voor open discus sie. In Amerika gaat het er bin nen bedrijven veel hiërarchi scher aan toe. Als je in Amerika naar een meeting gaat voert de hoogst geplaatste persoon aan tafel het woord. Hij vertelt hoe hij de zaken geregeld wil zien. Hij zit de vergadering niet alleen voor, maar domineert hem ook. In Nederland is een meeting echt teamwork en krijgt degene die teveel aan het woord is signalen dat hij het wat rustiger aan moet doen. En van mensen die hun mond niet roeren, vraagt men zich al snel af of die nog wel moeten wor den uitgenodigd. Ze dragen blijk baar toch niets bij." "De Nederlandse werkwijze is wel respectvol ten aan zien van het indivi du, maar werkteen vertraging in de besluitvorming in de hand. De Ame rikaanse manier is sneller omdat maar weinig mensen mogen meepraten en meebeslissen. Toch vind ik eerlijk gezegd de Neder landse manier het prettigst. Als bij een Amerikaans bedrijf wat fout gaat, wordt een zondebok gezocht. Die wordt gestraft. In Nederland wordt gezamenlijk geprobeerd de fout op te van gen. Er is hier duidelijk meer tolerantie en meer respect voor het individu. In de Verenigde Staten heb je veel kleine clubjes en groepen. Je wordt er niet aangemoedigd om contact te zoeken met groepen waartoe je niet behoort. In Nederland wordt veel waarde gehecht aan individualiteit. Ik zou haast zo ver willen gaan, dat het mij lijkt dat er vraagtekens worden ge plaatst als iemand geen indivi duele kwaliteiten aan de dag legt. Tegelijkertijd kent Holland niet de onderlinge competitie die standaard is in de Ameri kaanse samenleving. In Neder land gaan ze niet verder dan te vragen of je een diploma hebt behaald voor een opleiding. In Amerika vragen ze ook en vooral wat je cijfers waren en wat je 'rang' was in je klas." KERSTMIS Hoe viert Wendell Iverson de komende kerstdagen? En waar? "Dit jaar breng ik met mijn gezin de kerstdagen door in Nederland. Vorig jaar waren we in de Verenigde Staten, om mijn moeder en schoonvader te bezoeken. Onze kinderen heb ben een speciale band met hun grootouders, vandaar dat we hebben besloten dat we ze in elk geval eens per jaar opzoe ken. Waar ter wereld wij op dat moment wonen, dat maakt niet uit. We zijn ook de afgelopen zomer nog bij hen geweest. Daarom vieren we deze keer Kerstmis voor het eerst in Hol land. We hebben met Kerst zo onze eigen familie-tradities. Uiteraard hoort daar een kerst boom bij. We hebben uit alle landen die we ooit hebben bezocht of waar we hebben gewoond kerstversieringen voor de boom meegenomen. Vrienden hebben onze collectie aangevuld. Bij het uitpakken, kun je je voorstellen, komen allerlei herinneringen boven. Onder de kerstboom hebben wij waarschijnlijk wat meer pakjes dan de meeste Neder landse gezinnen, die aan Sin terklaas doen. Op Kerstochtend pakken we onze cadeautjes uit. En verder eten wij met Kerst ge roosterde eend. Dat is een tra ditie die ik van huis uit heb mee gekregen." PROUD "Toen wij de kans kregen om weer in Europa te gaan wonen en werken, waren wij daar zeer content mee. We hebben nog geen moment anders gedacht. Het bevalt me uitste kend bij Heineken. Voor ons gevoel zijn we naar Nederland geëmigreerd; we zijn hier ge komen met de bedoeling te blij ven. De kans is groot dat ik tot mijn pensionering bij Heineken blijf. Het is een fantastisch bedrijf met een hoge kwaliteits standaard. Ik ben met recht 'Proud to be green'!"

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 5