Veel vraag naar Inf o-sheets VERSCHUIVIIMGE Heinekenprijzen uitgereikt de wef >lgendi 4 E 5 5 6 6 7 7 7 O 9 9 10 10 11 12 14 14 15 15 16 17 18 20 20 20 21 21 22 22 22 23 zoeterwoude - Het artikel over ce serie Info-sheets in Vers van 't Vat 8, heeft de afgelopen weken een grote hoeveelheid reacties opgeleverd. Velen van u vroegen de hele serie aan. Nog veel meer aanvragen kwamen binnen voor toezending van de Info- sheet 'Nieuwe spelling'. Daarnaast waren de stapeltjes op de diverse Hei- i ieken-balies in het land al snel op. De serie, gemaakt door de afdeling journalistieke Producties, beant- voordt aan de vraag naar standaard verhalen over diverse Heineken- onderwerpen. Het blijft mogelijk de nfo-sheets aan te vragen. Wilt u de hele serie, een of enkele xemplaren van een van de Info- heets of een aanvulling op uw serie? Bel dan de afdeling Consumentenser vice 071-5458050. Wilt u een grotere oplage van een of meer Info-sheets? Dan kunt u die bestellen bij de afde ling Reprografie via 071-5456637. Tot nu toe verschenen: 'De onderne ming Heineken in Nederland', 'Heine- ken, een internationale brouwerij', 'Biersoorten', 'Mensen Maken Heine ken: het veranderingsproces', 'Hoe komt een reclamecampagne tot stand', 'Amstel: al meer dan 125 jaar gezelligheid', en 'Nieuwe spelling'. Ongeveer gelijktijdig met deze Vers van 't Vat verschijnt de Info-sheet over 'DCS' (distributie van onze bieren). Binnenkort zal naar verwachting ook die over sponsoring worden uitge bracht. ^eVe° Nieuwe spelling Mrt ingang van ha nieuwe schooljaar 1996-1997 is de nieuwe spelling volgens een kabinetsbesluit officieel van kracht. Dit betekent dat alle overheidsorganisaties en onderwijsinstellingen verplicht a/n de nieuwe schrijfwijze van ha Nederlands le gebruiken. Ook Heineken gaal over op de meuuie spelling. In deze lnfo-sheet vindt u, zonder de pre tentie geheel volledig le kunnen zijn, de belangrijkste vctandmngen op een njtje. Waar komt de nieuwe spellingswijze op neer? 1De toegelaten spelling verdwijnt Vroeger mocht u 'aktic' schrijven, al had 'actie' volgens het zogenoemde 'Groene boekje', waarin de voorkeurspelling en alle taalregels staan, de voorkeur. Met ingang van 1 september mag u alleen actie schrijven. De locgelaten spelling verdwijnt praktisch helemaal. Het wordt dus. actie, apotheek, exemplaar, consequent, quasi en vakantie. Uitzonderingen: Er zijn 39 woorden die vanaf nu niet volgens de voorkeurspelling worden geschreven. In deze geval len gcidt meestal de oude toegelaten spelling als de nieuwe juiste antichrist, katheter, kroket, dioxide, elcktrocuteren, elektrocutlc, emfase, fotokopie, fotoko piëren. harmonica, insect (nu net als direct), complot, complotteren, corpus, quaker, lambri seren, lambrisering, macrokosmos, mediëvist, microkosmos, oxidatie, oxide, oxideren, pre, preses, prakkiseren, praktiseren, predicatief, product (nu net ais viaduct), productie, produc tief, productiviteit, propedeuse, propedeutisch, publicatie (nu net als communicatie), kwan tum, vredestraktaat, vulkanisatie en vulkaniseren. 2. De regels voor de tussenklank 'n' veranderen U bent vast op school gekweld met het verschil tussen bessesap en bessenjenever. Aan die kwelling komt een eind. In de regel schrijft u een tussen 'n' als het eerste deel van de samenstelling een zelf standig naamwoord is. dat uitsluitend een meervoud heeft op -(e)n. Het wordt dus - hond, honden, hondenweer - krant, kranten, krantenbericht Als er ook een meervoud is op -s. schrijft u geen tussen 'n'. Voorbeeld: geboorte, geboorten/geboortes, geboorteoverschot Uitzonderingen: - L" gebruikt geen 'n' bi) woorden die verwijzen naar een unieke persoon of zaak. Het blijft- Koninginnedag, maneschijn, zonnestraal. - U gebruikt geen 'n' bi| een samenstelling, waarvan het eerste deel alleen een versterking vormt van het tweede deel en die als geheel een bijvoeglijk naamwoord ,ls. Het blijft- boordevol, apetrots, reuzegtoot en beresterk. - L' gebruikt geen 'n' bi| plantennamen, waarvan het eerste deel een dierennaam is en het tweede deel een plantkundige aanduiding. Het blijft-, kattekruid en paardebloem. Hoewel leeuwenbek, kattenstaart en berenklauw ook planten zijn, krijgen deze wel een 'n' omdat het tweede deel geen plantkundige aanduiding is. - U gebruikt geen 'n' bij woorden die een samenstelling lijken, maar dat niet zijn. Het blijft bolleboos, flierefluiter - U gebruikt geen 'n' bi| samenstellingen waarvan het eerste deel een lichaamsdeel (Voorbeelden, elleboog, kinnebak, kakebeen, ruggespraak) en bij zogenoemde 'versteende samenstellingen', nachtegaal, paddestoel. zoeterwoude - Met het aan vaarden door dr. Jan-Albert Dop van een functie als communicatie manager bij Nedlloyd per 1 oktober jongstleden, is een einde gekomen aan zijn voorzitterschap van de Redac tiecommissie van Vers van 't Vat. Dop (tot voor kort hoofd In- en Externe Betrekkingen Heineken Nederland) werd in augustus 1995 voorzitter van de Redactiecommissie. Daarvoor was hij al enige tijd commissielid. Tot het aantreden van een opvolger van Jan-Albert Dop bij IEB, zal Maar ten Bakkenist (hoofd Interne Com municatie) het voorzitterschap waar nemen. Een andere verschuiving is het over nemen van het Redactiecommissie lidmaatschap van drs. Wynold Ver- wey (director Corporate Communica tion Heineken) door Jan Kroese (manager Corporate Internal Affairs). Verder heeft Willem Westenberg zijn Vers van 't Vat-correspondentschap voor Noordoost-Nederland opgezegd per 1 oktober. Aanleiding is het aan vaarden van een nieuwe functie bij Vrumona, waardoor hij Rijssen ver ruilt voor Bunnik. Westenberg was correspondent sinds april 1986. Hij zal niet als zodanig worden opgevolgd. Redactie en Redactiecommissie dan ken de afscheidnemers voor hun inzet en enthousiasme voor Vers van 't Val. Tegelijkertijd heten we de nieuwko mers van harte welkom. Amsterdam - ZICH Prins Claus der Nederlanden heeft vrijdag 27 september de Heinekenprijzen uitgereikt. Dat gebeur de onder grote belangstelling in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De vijf prijzen voor vetenschap en kunst worden om het jaar oegekend door een deskundige jury. De winnaars van de Heinekenprijzen van 1996 op een rijtje: oe dr. h.p. heinekenprijs voor biochemie en biofysica (f250.000): Dr. Paul Nurse van het Imperial Cancer Research Fund in Londen de dr. a.h. heinekenprijs voor de historische weten schap (f2so.ooo): Professor Heiko A. Oberman, hoogleraar geschiedenis van de Middeleeuwen, Renaissance en de Reformatie aan de Uni versiteit van Tucson, Arizona (USA) de dr. h.p. heinekenprijs voor de geneeskunde (f250.000): Professor David de Wied van de Universi teit Utrecht de dr. a.h. heinekenprijs voor de milieuwetenschap pen (f2so.ooo): Professor Herman E. Daly van de Universi teit van Maryland (USA) de dr. a.h. heinekenprijs voor de kunst (fioo.ooo): Grafisch vormgever Karei Martens In de volgende Vers van 't Vat aandacht voor de geschiedenis van de Heinekenprij zen.

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 3