DONGEN PALLETS denkt in oplossingen In de jaren zestig produceerde deze firma onder meer de beroemde gele Heineken bierkisten. Vele tienduizenden op zijn minst. Na de invoering van de kunst stof kratten schakelde de fabriek over op de vervaardiging van pallets. Een kijkje in de keuken van 'Dongen Pallets', pro ducent van de rode binnenlandpallets (Palletpool), fustenpallets en bijna de helft van de éénmalige Heineken exportpal lets. De kruidige geur van hout dringt je neusgaten binnen als je het ter rein van deze Heineken-leverancier oploopt. En daar staan ze, torenhoog opgestapeld in allerlei kleuren, maten en uitvoeringen: de pallets die gemaakt worden door wat voluit de 'Emballage Industrie en Houthandel Dongen B.V.' heet. Meestal wordt deze voormalige kistenfabriek echter betiteld als Dongen Pallets - en duide lijker kan het niet. MODERN Tijdens een wandeling over het fabrieksterrein, dat gevestigd is op het Dongense industrieterrein Tichelrijt, dus een goed machinepark, moet vol doen. Het is een drukte van belang in de gro te productiehallen en alle bewerkin gen gaan snel, of ze nu door robots en machines of door mensen gedaan worden. Per dag worden er dan ook vier- a vijfduizend pallets door de fabriek geproduceerd. Jaarlijks ver werkt het bedrijf zo'n 40.000 kubieke meter hout en - leuke wetenswaardig heid - voor het construeren van de pallets zijn jaarlijks meer dan 60.000.000 draadnagels nodig! Wie meent dat 'een pallet gewoon een pallet is', heeft het mis, want de moge- om een zo lang mogelijke levensduur te garanderen. MET DE HAND valt op dat automatisering er een grote rol speelt. Op zich misschien niet uniek, maar wél heel bijzonder is, dat 'Dongen' al die geautomatiseerde pro ductielijnen, machines en hulpappa- ratuur zélf ontwikkelt. Want het bedrijf weet natuurlijk als geen ander aan welke eisen een goede pallet, en lijkheden zijn enorm. Pallets zijn er - om maar enkele vaktermen te noe men - eenmalig, meermalig, dubbel deks, enkeldeks, wel of niet omkeer baar, twee-weg of vier-weg en ga zo maar door. Ook het hout zelf wordt, voorafgaand aan de constructie, aan allerlei bewerkingen onderworpen Gedurende het productieproces wordt het hout eerst geschaafd, op de juiste lengte gebracht en waar nodig afge schuind. Houtsoorten die het gevaar lopen te scheuren, worden preventief met de korte kanten in de paraffine gedompeld. Vervolgens worden de latten aan elkaar gespijkerd tot boven- en onderdekken, die door klossen van multiplex of kunststof met elkaar worden verbonden. "Meestal gebeurt dit alles machinaal", vertelt sales manager de heer H.M.G. Kruithof, "maar bij kleinere partijen en partijen die niet tot het stan daardpakket beho ren, wordt nog veel met de hand gedaan. In het laat ste geval kunnen we na- luurlijk nog eens extra inspelen op de wensen van de klant." Is het de bedoeling dat de pallets een zeer lang leven tegemoet gaan (en dan moet aan zes a zeven jaar worden gedacht) dan kan 'Dongen' ze behan delen met een schimmelwerende emulsie. Een extra voordeel van deze behandeling is, dat de klant kan kiezen in welke kleur dat gebeurt, waardoor ook de herkenbaar heid verhoogd wordt: twee vliegen in één klap dus. "Verder zijn er tallo ze variaties moge lijk", vertelt de heer Kruithof, "zoals scharnierende palletranden, allerlei afwijkende maten en uitvoeringen, hulpstukken om beter te kunnen sta pelen en hulpstukken om vaten goed op pallets vast te zetten. Regelmatig komen daar weer nieuwe vindingen bij."

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 4