Roelof Veenstra 'de Blitz' In de jaren zestig en zeventig maakten veel drankenhandels voor de levering van bier en fris gebruik van de Opel Blitz. Een charmant transportwagentje met open laadvloer, eventueel voorzien van huif. Roelof Veenstra, magazijnmedewerker van Drankenhandel Groningen, doet die oude tijden weer herleven. Aan de hand van oude foto's maakte hij van een Blitz uit 1972 een exacte kopie van de wagen waar mee hij zelf, namens de toenmalige drankenhandel Groonoord, nog de fusten en kisten Amstel naar de kas teleins in en rond de stad Groningen bracht. Zijn creatie, waar hij vele honderden vrije uren in stak, staat overdag te pronken op het terrein van de dran kenhandel. Na werktijd wordt de Blitz in de loods tussen de huidige generatie vrachtwagens geparkeerd. Tijdens Amstel-evenementen in de noordelij ke provincie snort de nog steeds origi nele 6-cilinder motor op volle toeren. Roelof wordt dan regelmatig gevraagd namens Amstel 'de Blitz' te maken. Bij de Burgelijke Stand staat Roelof te boek als ongehuwd, maar zelf ziet hij dat als slechts een halve waarheid: "Inderdaad, ik heb geen echtgenote, maar ik ben wel degelijk getrouwd. Mijn hobby en ik hebben een zeer harmonieus huwelijk." VRACHTWAGEN VI RUS Roelof Veenstra raakte al op jeugdige leeftijd besmet met het vrachtwagen virus. Wie met het oog op vetjaarda- gen het verlanglijstje van de kleine Roelof vroeg, kreeg een hele opsom ming vrachtwagens overhandigd die hij als dinky toy aan zijn verzameling wilde toevoegen. Hij was er erg zuinig op, want de modellen die hij op die manier bij elkaar sprokkelde, maken vandaag de dag nog steeds deel uit van zijn 4000 miniaturen tellende collec tie. Al die modelletjes zijn prachtig, maar er gaat natuurlijk niets boven een ech te vrachtwagen. Toen Roelof in 1982 een sterk verwaarloosde Blitz te koop zag staan, ging zijn bloed dan ook spontaan sneller stromen. Hij tikte het wagentje voor een habbekrats op de kop en sloeg samen met zijn technisch begaafde neef verwoed aan het res taureren. METAMORFOSE De Blitz van Roelof deed vroeger dienst als timmermanswagen van de gemeente Groningen. De gemeente lijke timmerman reed in het blauwe wagentje vol gereedschap langs de scholen om reparaties aan het meubi lair uit te voeren. TVvee jaar lang besteedden Roelof en zijn neef iedere vrije zaterdagochtend aan de meta- mofose van het wrak tot de blauwe timmermanswagen van weleer. Daarnaast stonden natuurlijk tal van Dit is de man, ditisz'n Blitz speurtochten naar onderdelen op het programma. Mede dankzij de mede werking van het Opel-museum in het Friese Tijnje kon de Blitz geheel in ori ginele staat worden opgebouwd. ENORME PRECISIE Binnen de drankenhandel was de trots van Roelof uiteraard niet onop gemerkt gebleven. En tal van collega's herkenden in de Blitz de auto waar mee vroeger de fusten en kisten bier werden rondgebracht. Gerlof Venerna bijvoorbeeld, groepsleider Expeditie, zat voor de drankenhandel zelf ook nog achter het stuur van een Blitz. Aangespoord door collega's, en in goed overleg met Marketing in Zoe- terwoude, besloot Roelof uiteindelijk weer aan de slag te gaan en de tim mermanswagen met enorme precisie te veranderen in de Amstel-auto waarmee hij zelf van '67 tot '73 langs de Groningse cafés reed. Een halfjaartje verder was de klus geklaard. Sinds twee maanden is het resultaat bij de drankenhandel te bewonderen. Roelof is terecht zo trots als een pauw. Zelfs de reclame op de portieren, 'Dit is de man, dit is z'n bier' staat er weer in volle glorie op. Roelof: "Daarvan waren geen originele stic kers meer voorhanden. Die hebben we helemaal met de hand na geschil derd." KOESTEREN Roelof koestert zijn Opel Blitz als een kind. Er komt niemand anders achter het stuur en zelfs het kleinste schram metje zou hem een pijnscheut bezor gen. Ook de originele motor, met slechts 80.000 kilometer op de teller, wordt liefdevol behandeld. Roelof: "Groningen-Assen is de grootste af stand die ik ermee heb afgelegd. Verder rijd ik er beslist niet mee. Dat kan ik rn'n ouwe beestje niet meer aandoen."

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 26