Leren wat lichamelijke belasting is CURSUS MAAKT BEWUST Bukken, tillen, draaien... al deze bewegingen doen een aanslag op ons lichaam. Door verkeerde bewegingen krijgen vooral rug, schouders, nek en armen het vaak zwaar te verduren. Té zwaar. Dat blijkt wel uit de ziekteverzuimcijfers. Klachten aan het bewe gingsapparaat', zoals dat officieel heet, scoren hoog en leiden tot een redelijk hoog ziekteverzuimpercentage. En dan met name in de horeca. Want vooral op de afdelingen Expeditie en Magazijn in de drankenhandels en bij de RSD, HTS en HTD moet vaak en zwaar worden getild. "In overleg met Perso neelszaken, het mana gement van Commer cie en de Bedrijfsge zondheidsdienst, is besloten dat hieraan iets moet worden gedaan", vertelt Ernst Harderwijk, bedrijfs arts bij de BGD. "Het tillen van fusten is een van de knelpun ten. Een 50-literfust weegt circa zeventig kilo. Het is belangrijk dat het tillen van der gelijke gewichten op een goede manier gebeurt. Dat kun je niet alleen bereiken door voorlichting over tiltechnieken, maar vooral door het zo nodig aanpassen van ergonomische omstan digheden. Daarom hebben we aan een extern ergo nomisch adviesbureau gevraagd een voor lichtingsprogramma te maken voor leidingge venden van de dran kenhandels. Daarnaast zijn we bezig met het ontwik kelen van apparaten die het tillen moeten vergemakkelijken. Een voorbeeld daarvan is de krat- tenmanipulator, een apparaat met een pneumatisch beweeg bare arm. Door aan een stang te trekken, kun je fusten en krat ten veel gemakkelijker tillen en op rolcontainers neerzetten. Het gewicht van een fust is dan nog maar ongeveer tien kilo in plaats van zeventig. Deze apparaten worden al enige tijd in de drankenhandels gebruikt. Op dit moment zijn we bezig een fustmobiel te ontwikkelen, waarmee je fusten gemakkelij- LEREN HERKENNEN In de periode van april tot en met september van dit jaar is een aantal lei dinggevenden van alle dran kenhandels, van HTS, HTD en RSD naar een tweedaagse cur sus geweest over reductie fysie ke belasting. "We hebben Orderverzamelaars Ad van Boxtel (links) en Lucio Yanga laten in het magazijn van dranken handel Veraar in Hoofddorp zien hoe het wél (links) en niet (rechts) moet ker kunt verplaatsen. En in CBK-verband houden we ons bezig met het zoeken naar oplossingen voor algemenere problemen, zoals belevering van klanten." ervoor gekozen de cursus te geven gericht op team- en groepsleiders, omdat preventie van ziekteverzuim en verande ren van ergonomische omstan digheden tot hun taken behoort. Het is de verantwoor delijkheid van de leidingge vende. Hij moet toezicht hou den op goede omstandighe den en kan erop worden aan gesproken als dat niet hef geval is", legt dokter Harder wijk uit. "Maar daarom moet hij eerst wel leren wat lichame lijke belasting is, hoe die ontstaat en hoe die kan worden verminderd door bij voorbeeld verande ringen in werkta ken, magazijnin richting, werkwijze en werkorganisatie. Dan pas kan hij her kennen welke werk omstandigheden en werkhoudingen ver beterd zouden kun nen worden." VERHELDEREND Tij dens de cursus ston den onder meer de werkorganisatie, taken, werktijden, werkplek en werk wijze op het pro gramma. Allemaal factoren die van invloed zijn of kun nen zijn op het buk ken, draaien en til len. In de cursus kwamen veel voor beelden uit de prak tijk naar voren. Want het voor naamste doel van de cursus was het leren herkennen van factoren die bijdra gen aan een hoge lichamelijke belas ting. En dat houdt meer in dan alleen het gewicht van een fust. "Het gaat bij voorbeeld om de vraag waarom binnen een uur honderd fusten moeten worden doorgedraaid. Als het ant woord dan luidt 'omdat de rol container er pas om 9 uur is', kun je daarop de vraag stellen waarom die rolcontainer dan

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 10