9nf°:s -sK«et Info-sheets: handige informatie-serie sedert B'V' \)WS»ve Nieuwe spelling Een aantal van de Info-sheets Binnen onze onderneming was behoefte aan een aantal standaard verhalen. Informatie over brouwe rij-onderwerpen waarnaar zowel intern als extern veel vraag is. Een jaar geleden verscheen daarom de eerste zogeheten 'Info-sheet'. Intussen beschikken we over een informatieve serie. De op A4-papier gekopieerde Info-sheets zijn verkrijgbaar voor alle geïnteresseerden. Daarover zo meer. Met ingang van liet nieuwe schooljaar 1996-1997 is de nieuwe spelling volgens een kabinetsbesluit officieel van kracht. Dit betekent dal alle overheidsorganisaties en onderwijsinstellingen verplicht zijn de nieuwe schrijfwijze van het Nederlands te gebruiken. Ook Handten gaat over op de nieuwe spelling. In deze Info-sheet vindt u, zonder de pre tentie geheel volledig te kunnen zijn, de belangrijkste veranderingen op een rijtje. Waar komt de nieuwe spellingswijze op neer? 1. De toegelaten spelling verdwijnt Vroeger mocht u 'aktie' schrijven, al had 'actie' volgens het zogenoemde 'Groene boekje', waarin de voorkeurspelling en alle taalregels staan, de voorkeur. Met ingang van 1 september mag u alleen actie schrijven. De toegelaten spelling verdwijnt praktisch helemaal. Hel wordt dus: actie, apotheek, exemplaar, consequent, quasi en vakantie. U itzonderingen: Er zijn 39 woorden die vanaf nu niet volgens de voorkeurspelling worden geschreven. In deze geval len geldt meestal de oude toegelaten spelling als de nieuwe juiste: antichrist, katheter, kroket, dioxide, elektrocuteren, elektrocutie, emfase, fotokopie, fotoko piëren, harmonica, insect (nu net als direct), complot, complotteren, corpus, quaker, lambri seren, lambrisering, macrokosmos, mediëvist, microkosmos, oxidatie, oxide, oxideren, pre, preses, prakkiseren, praktiseren, predicatief, product (nu net als viaduct), productie, produc tief, productiviteit, propedeuse, propedeutisch, publicatie (nu net als communicatie), kwan tum, vredestraktaat, vulkanisatic en vulkaniseren. 2. De regels voor de tussenklank 'n' veranderen U bent vast op school gekweld met hel verschil tussen bessesap en bessenjenever. Aan die kwelling komt een eind. In de regel schrijft u een tussen 'n' als het eerste deel van de samenstelling een zelf standig naamwoord is, dat uitsluitend een meervoud heeft op -(e)n. Het wordt dus: - hond, honden, hondenweer - krant, kranten, krantenbericht Als er ook een meervoud is op -s, schrijft u geen tussen 'n'. Voorbeeld: - geboorte, geboorten/geboortes, geboorteoverschot Uitzonderingen: - U gebruikt geen 'n' bij woorden die verwijzen naar een unieke persoon of zaak. Het blijft: Koninginnedag, maneschijn, zonnestraal. - U gebruikt geen 'n' bij een samenstelling, waarvan het eerste deel alleen een versterking vormt van het tweede deel en die als geheel een bijvoeglijk naamwoord is. Het blijft: boordevol, apetrots, reuzegroot en beresterk. - U gebruikt geen 'n' bij plantennamen, waarvan het eerste deel een dierennaam is en het tweede deel een plantkundige aanduiding. Het blijft: kattekruid, paardebloem, leeuwebek. - U gebruikt geen 'n' bij woorden die een samenstelling lijken, maar dat niet zijn. Het blijft: bolleboos, flierefluiter. - U gebruikt geen 'n' bij samenstellingen waarvan het eerste deel een lichaamsdeel is. (Voorbeelden: elleboog, kinnebak, kakebeen, ruggespraak) en bij zogenoemde 'versteende samenstellingen': nachtegaal, paddestoel. zomer 1996 1 De nieuwste editie is een overzicht van de belangrijkste wijzigingen door de invoering van de nieuwe spelling De Info-sheets zijn uitgaven van Heineken Nederland. Ze worden gemaakt door de afdeling Journalistie ke Producties. De afdeling Reprografie draagt zorgt voor de lay-out en de kopieën. "Het is een volledig in eigen huis gemaakte serie. De kosten zijn laag, maar het communicatieve effect is hoog. Dat blijkt ook uit de grote vraag naar de al bestaande Info-sheets en uit het toenemende aantal verzoe ken voor nieuwe titels", aldus coördi nator Journalistieke Producties, Peter Everts. TIJDBESPARING Heineken krijgt veel verzoeken van consumenten, studenten en mede werkers om informatie. Van de meest gevraagde onderwerpen is nu een Info-sheet beschikbaar. Tot nu toe ver schenen: 'De onderneming Heineken in Nederland', 'Heineken, een inter nationale brouwerij', 'Biersoorten', 'Mensen Maken Heineken: het veran deringsproces', 'Hoe komt een recla mecampagne tot stand', 'Amstel: al meer dan 125 jaar gezelligheid'. In voorbereiding zijn Info-sheets over DCS (distributie van onze bieren) en over sponsoring. Peter Everts: "Ais je merkt dat je door bellers vaak wordt gevraagd om over een bepaald onder werp informatie te verstrekken, is het handig om te kunnen zeggen dat je ze een Info-sheet zult sturen die al hun vragen beantwoordt. Dat bespaart je in die gevallen ontzettend veel tijd. De mensen zijn tevreden en jij bent klant vriendelijk én efficiënt te werk gegaan." IMIEUWE SPELLING De nieuwste editie in de Info-sheet serie is getiteld: 'Nieuwe spelling'. Zoals vele bedrijven hanteert ook Hei neken deze voortaan. De nieuwe sheet is speciaal voor intern gebruik gemaakt en is vanaf 2 september ver krijgbaar. Deze zet in hoofdlijnen alle wijzigingen op een rijtje. Bovendien bevat deze Info-sheet veel voorbeel den van de spelling van woorden vol gens de huidige regels. Ook biedt 'Nieuwe spelling' een aantal handige tips en een aparte alinea over de voor keurspelling van specifieke Heineken- bedrijfstermen. Deze nieuwste Info- sheet kunt u begin september afhalen bij een aantal Heineken-poortcontro- le- en informatiebalies. De Info-sheets zijn aan te vragen bij de afdeling Consumentenser vice van onze brouwerij in Zoeterwoude. Wilt u een grotere oplage van een bepaalde Info-sheet, dan kunt u die bestellen bij de afdeling Reprografie. Heeft uw afdeling behoefte aan een Info-sheet over een onderwerp dat nog niet in de serie is opgenomen, neem dan contact op met Peter Everts (071-5456034).

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 15