"Watersport zit mij in de genen" "Mensen die niet zeilen kun je Lekker uitrusten in een haven is het water mij sindsdien blijven trek ken." AMPHIALOS "Op mijn dertiende kreeg ik mijn eer ste boot, een flitsje en die noemde ik Pinguin vanwege zijn kleuren. Een hechthouten bootje waartegen het water tijdens het zeilen zo'n lekker kabbelend geluid maakte. Daarmee kreeg ik de smaak te pakken en kwa men de eerste teer- en touwachtige gevoelens bij mij boven. Wat dat betreft raakte ik in die tijd enorm gehecht aan de natuur. Ik zeilde toen op het Zuidlaardermeer en heb samen met een neelje vele wedstrijden geva- De zorgeloze periode werd onderbro ken door een jaar Engeland en militai re dienst. Piet moest noodgedwongen een tijdje met zeilen stoppen. "In 1971 kwant ik bij Heineken terecht als assis tent marktonderzoeker en ben ik met mijn gezin verhuisd naar Zaandam. Daar hebben we veel gezeild op het Alkmaardermeer." In 1975, zijn zoon en dochter waren inmiddels geboren, verhuisde het gezin Hoepman naar Linschoten en werd er gezeild op de Reeuwijkse plassen. De kinderen gin gen Van jongs af aan mee. Weer later werd regelmatig het Friese aangedaan, waar de familie elk week einde en elke vakantie op de Friese meren te vinden was met een acht meter lang kajuitzeiljacht. De tijd dat het wedstrijdzeilen voorbij was en het gezin wat meer comfort zocht. "Een fantastische tijd", vertelt Piet hierover. "Ik zal het nooit vergeten. De geur van gier, de zoete lucht van gemaaid gras en in de vakanties met de kinderen met opgedroogde 'koeienvlaaien gooien'. Voor iemand die daarmee niet is opgegroeid, klinkt dat mis- moeilijk uitleggen wat dat is. Het gevoel dat je erbij hebt, de geur van het 'bloeien de' water, de zoute lucht van de zee en vooral het één zijn met de natuur om je heen. Daar geniet ik enorm van. Dat deed ik al als kind en dat doe ik nu nog. Wat dat betreft zit de watersport bij mij in de genen. Ik ben er mee opgegroeid. En gelukkig voor mij gaan mijn vrouw en twee kinderen daar voor een groot deel in mee." Intussen was het botenhuis van pa en ma Hoepman te klein geworden voor al die boten. Een grotere werd gekocht. "Daar heb ik veel vakanties doorgebracht", vertelt Piet hierover. "Het was een zorgeloze tijd. In die tijd maakte ik kennis met mijn vrouw Tineke. De tijd van het rietzeilen was begonnen. Sneu voor mijn neelje, maar ik deed van die tijd al voortaan met haar aan de wedstrijden mee. We hebben samen heel wat prijzen gewonnen. Die staan nu nog steeds voor het raam van mijn schuur te pronken, als herinnering aan die tijd." FRIESE MEREN ren. Tussendoor pakte ik vaak de gro tere boot van mijn broer. Een aantal jaren later werd de flits verkocht en kwam daar een Zuidlaardemeerjol voor in de plaats. 'Amphialos' werd deze genoemd. Dat betekent 'rondom het water'. Met die boot heb ik het echte wedstrijdzeilen geleerd en heel wat prijzen gewonnen. We werden vaak derde of tweede, en later eerste. Dat was een leuke tijd." Piet Hoepman, sinds 1 juni Marke ting Information System Specia list, kan uren over zijn hobby vertel len. Hoewel, hobby... Volgens hem is watersport, en in zijn geval het zeilen, meer 'een manier van leven'. "Ik zal niet beweren dat de watersport bij mij in de wieg begon, maar heel veel later was het nu ook weer niet. Mijn ouders hadden al voor de oorlog een kleine boot en door een beetje toneelspel ('ze deden net alsof ze het heel arm had den') konden ze voorkomen dat die boot in de oorlog door de Duitsers werd gevorderd. Ikzelf werd in 1946 geboren en ging al snel met mijn ouders mee het water op. En eigenlijk

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 26