precies genoeg materiaal voor een bierflesje. Door middel van een spe ciale pers- en blaastechniek wordt de druppel eerst ruw in de gewenste vorm geperst, om daarna met een zwaai in de zogenoemde navorm te belanden. Daar wordt het glas in zijn definitieve vorm geblazen. De aldus gemaakte flesjes schuiven vervolgens broederlijk over een lopende band naar de ontspanningsoven. De machines leveren circa 500 flesjes per minuut, 24 uur per dag en 365 dagen per jaar... "De buitenkant van het flesje is nu ongeveer 300 graden Celsius", legt Theo van Cronenberg uit, "maar de binnenkant is heter. Als je de fles zo zou laten afkoelen, zou den er grote spanningen in het glas ontstaan. Daarom wordt alles eerst weer opgewarmd tot zo'n 550 graden en in de ontspanningsoven gelijkma- De Heineken- flesjes tig afgekoeld tot kamertemperatuur." KRASVAST EN STERK Door het gebruik van de speciale pers en blaastechniek worden de glaspro- dukten veel gelijkmatiger gevormd en zijn ze dus lichter en sterker dan vroe ger. Dat bespaart materiaal en energie. Van Cronenberg: "Glas op glas krast, en aangezien bierflesjes vaak tegen elkaar aan staan, moest daar iets op gevonden worden. In Leerdam krij gen alle flesjes een superduo laagje tinoxide om het glas sterker te maken. Hierdoor worden de flesjes stroef en zouden ze niet met hoge snelheid kunnen worden gevuld. We lossen dit op door op de relatief koude flesjes een dun laagje poly-ethyleen aan te bren gen, waardoor ze weer superglad wor den." Het is een leuk gezicht om in de vol gende hal de kersverse flesjes uit de ontspaimingsoven te zien komen. Een heel veld van flesjes staat te wach ten op wat komen gaat. Vandaar gaan ze over lopende banden langs vijftien controlepunten. Die controles wor den voor het merendeel door inspec tie-apparaten uitgevoerd. Alle glas dat niet aan de eisen voldoet, wordt eruit gegooid en komt uiteindelijk weer in het gerneng terecht. Aan het eind van de controle-afdeling worden de flesjes automatisch in lagen op pallets van Heineken gezet, voorzien van een hoes van krimpfolie en in het magazijn opgeslagen. Daar komt Heineken ze zelf ophalen. EEUWIGMAUIG Over de voordelen van glas als ver pakkingsmateriaal raakt Theo van Cronenberg niet uitgepraat. "Glas beschermt het produkt, het is lucht dicht, je kunt zien watje koopt, en het heeft totaal geen invloed op de stof die erin zit. Smaak en kwaliteit blijven dus behouden. Alle soorten en kleuren glas voor 100% recyclebaar, zonder kwaliteitsverlies. Een nadeel is natuurlijk dat het breekbaar is, maar ook daarvoor worden oplossingen gezocht." Met de recycling gaat het overigens heel goed. Nederland loopt nog steeds vooraan op dit gebied: 80% van het gebruikte glas komt weer in de kring loop terecht. Aangezien het milieu de Vereenigde Glasfabrieken ter harte gaat, is recycling daar zo vanzelfspre kend als wat. Daarnaast doet de fabriek nog meer om het leefmilieu zo min mogelijk te belasten. Zo zitten er filters op de schoorstenen en zijn de magazijnen rondom het fabriekster rein zo geconstnieerd, dat ze als geluidswallen fungeren. Als eerste in Europa gebruikt de fabriek de tech niek 'Oxyfuel', waarbij pure zuurstof wordt gebruikt voor het verbran dingsproces van de branders die de ovens op temperatuur houden. Zo wordt een energiebesparing van 20 tot 30% gerealiseerd en een reductie van de uitstoot van stikstofverbindin gen met circa 80%. Een belangrijke zaak, want die stikstofverbindingen zijn een van de veroorzakers van zure regen. "Overigens had de glasindus trie altijd al relatief weinig uitstoot van TERUG IIU DE TIJD Vanuit Venetië, de bakermat van de Europese glasindustrie, waaide de glasfabricage via Duitsland over naar ons land. De eerste fabriek stond in Middelburg, maar verhuisde in 1765 naar Leerdam, waar de economische voorwaarden gunstiger waren. Op oude teke ningen is de fabriek nog te zien, omringd door weilanden en vlakbij de Linge. De smeltovens hadden toen een lentachtige vorm en werden 'hutten' genoemd, een woord dat oudere Leerdammers nog steeds gebruiken. In de tijd die daarop volgde ontstond op veel plaatsen in Nederland glasindustrie, onder meer in Schiedam, Vlaardingen, Vuren, Delft en Nieuw Buinen. In 1899 werd de NV Veree nigde Glasfabrieken opgericht in Vlaardingen. In de jaren dertig fuseerde de fabriek in Leer dam met de Vereenigde Glasfabrieken en vele andere fusies volgden. In 1959 kwam de Kris talunie in Maastricht erbij. Momenteel is de NV Vereenigde Glasfabrie ken de grootste glasfabrikant van de Benelux, met vestigingen in respectievelijk Schiedam, Leerdam, Maastricht en Lelystad. Het concern maakt verpakkingsglas, tafelglas en kristal. De NV Vereenigde Glasfabrieken heeft nu een jaaromzet van 546 miljoen gulden. Er werken zo'n 1900 mensen. schadelijke stoffen", zegt Theo van Cronenberg. Hij besluit: "Na veertig jaar bij dit bedrijf ben ik er nog steeds van over tuigd: glas is een ideaal materiaal en nog mooi ook. Door de recycling is het letterlijk eindeloos. We zeggen hier wel eens: glas is niet eenmalig, maar eeuwigmalig!"

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 25