Minder geurtjes bij afvalwater Bossche brouwerij AjkSr ,:i Zuurstofminnende bacteriën spelen de hoofdrol in de lavasteenwasser die de Bossche brouwerij onlangs in gebruik heeft genomen. Zij zetten geurtjes in de lucht om in niet-geurende stoffen. 1Mb- at In de afvafwaterzuiveringsiM stallatie wordt het afvalwater van de brouwerij gezuiverd voordat het naar de grote zui vering gaat van het Water schap. Tijdens dit biologische proces ontstaan 'geurtjes'. Tot nu toe konden deze niet geheel worden voorkomen. Deze maand heeft de Bossche brou werij een zogenoemde lava steenwasser in gebruik geno men. Daarmee kan de brouwe rij zorgen voor minder geur in de omgeving. "We zijn hier net een echt waterleidingbedrijf. We halen al het water dat we nodig heb-, ben voor de brouyyerij zelf uit eigen bronnen.en behandelen'- het onder andere tot goed brouwwater, slaan het op en distribueren het vervolgens naar de afdelingen. En aan het einde van het proces zuiveren we ons afvalwater voor voor dat we het lozen op de zuive ring van het Waterschap", ver telt Bert de Vaan. Als Projectleider bij de Techni sche Dienst is hij belast met projecten in utilities. Ofwel, projecten die te maken hebben met de energievoorziening. Eén aspect daarvan is de water bereiding. Bert de Vaart is dan ook nauw betrokken geweest bij alle gebouwen, machines en systemen die op het terrein van de afvalwaterzuiveringsinstal latie staan. Zijn meest recente project was de bouw van de lavasteenwasser. DIVERSE STAPPEN Om duidelijk te maken waar om deze lavasteenwasser nodig is, eerst in het kort een over zicht van wat er bij de afvalwa terzuivering gebeurt. Het afvalwater dat van de brouwerij komt, gaat via grote buizen onder de weg door naar een terrein dat circa anderhal ve kilometer van het brouwe rijterrein vandaan ligt. Eenmaal bij de afvalwaterzui veringsinstallatie aangekomen, gaat het water eerst door een zeef. Zo worden grove bestand delen als bostel, kroonkurken en etiketten, uit het water gehaald. Dan gaat het water naar een grote bak, die onge veer als een whirlpool werkt. Hier vindt gedurende vier uur De lavasteenwasser achteraanmet daarvoor het compostfilter op het terrein van de afvalwaterzuiverings installatie. Op de achtergrond het brouwerijterrein

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 8