DEM HAAG WIMT IM EIGEM HUIS JARGOM GEZOCHT! mijn eerste zwarte marlijn!", vertelt Hans met glimmende ogen. "Een kan jer van tussen de 1250 en 1350 pond. De zwarte marlijn is de sterkste die er is, maar eveneens een heel erg mooie vis. Prachtig hoe zo'n beest uit het water naar boven springt. Maar het is nog een heel gevecht om een marlijn aan de 'haak te slaan'. Dat laatste doe je uiteraard niet met een gewoon, eenvoudig hengeltje, maar met een complete uitrusting (inclusief speciaal beweegbare vechtstoel)." "Bij het naar boven halen heb je al je kracht nodig om de vis te houden. En om ervoor te zorgen dat het beest je niet in een laatste vluchtpoging met zijn 'zwaard' aanvalt. Heb je eenmaal de 'leader' aangeraakt, dan heb je de vis gevangen. De kapitein schat ver volgens de lengte en het gewicht van de vis en zet deze schatting en de datum op papier. Daarna laat je de vis weer voorzichtig in het water zakken. Zou je de marlijn helemaal op het dek hijsen, dan is hij er geweest. Dat over leven deze vissen niet. Het is dus zaak ze snel en gezond weer in het water los te laten. Want als ze ook maar iets mankeren, worden ze gepakt door haaien. Die zijn altijd bij zo'n vissers boot in de buurt." waardevol Dankzij deze handelingen van Hans Josemans zijn de grote zwarte marlijn en de andere negen marlijnen die hij gevangen heeft nog in leven. "Beter dat, dan het beest als 'trofee' mee naar huis te nemen, zoals ik laatst in een krant las. Wat heb je daar aan? Ze horen in de zee thuis, waar iedereen van ze kan genieten. Ze zijn veel te mooi en te waardevol om af te slach ten. Gelukkig gaan steeds meer lan den dat inzien, maar helaas gebeurt het met het 'gewone vissen' nog veel te vaak dat marlijnen èn dolfijnen gedood worden. Ze komen namelijk op hetzelfde aas af als bijvoorbeeld tonijnen. Wellicht dat we dat met nieuwe technieken in de toekomst kunnen veranderen." den haag - Acht teams van voet ballende collega's namen 25 mei deel aan de tweede editie van het horeca- gewesten-toernooi om de 'Amstel Cup'. In de spannende finalewedstrijd versloeg Den Haag in de verlenging het elftal van Noord-Holland. Het winnende team kreeg de cup uitge reikt door 'Haagse Harry', die daar voor speciaal naar de voetbalvelden van Cromvliet in zijn 'stad achtah de duinüh' was gekomen. De prijsuitreiking door 'Haagse Harry' Het winnende doelpunt De redactie van Vers van 't Vat is op zoek naar typisch Heineken- en/of brouwerij-jargon. Vaktaal die alleen binnen de Heineken-vestigingen en andere brouwerijen wordt gesproken en kan worden begrepen. Denkt u bij voorbeeld aan woorden als Hop- beleid, fijnstructuur, grofstructuur, bostel, bliezen, etc. Maar ook typisch vakjargon als 'aanstellen', 'indalen' en 'verlijnen'. Kent u zulke woor den? Zet ze dan (graag met de beteke nis ervan) vóór 10 september op papier en stuur ze naar de redactie van Vers van 't Vat. Het adres vindt u in het colofon op pagina 2. In een van de volgende nummers van Vers van 't Vat besteden we er aandacht aan.

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 27