!-t "Gevecht met een schitterend f| jorff Hij is al sinds zijn prille jeugd fervent honk- en softballer, maar heeft zo'n vier jaar geleden een tweede hobby ontdekt: vissen. Nee, niet het vissen aan de slootkant maar het vissen op marlijnen, beter bekend als 'zwaardvissen' (de vis uit de Lingen's Blond commercial). Voor deze hobby reisde regionaal gewestelijk P&O-functiona- ris Hans Josemans al heel wat wereldzeeën af en was hij in november nog in de Australische staat Queensland, waar hij een gevecht leverde met de 'zwarte marlijn'. Iet begon allemaal op zijn zesde of zevende jaar. "Je hebt vriendjes en die gaan op honkbal, dus wat doe je... je gaat ook op honkbal", verklaart Hans Josemans zijn eerste hobby. Hij werd lid van de A(msterdamse) B(ase- ball) C(lub) en verruilde deze later, toen hij al lang en breed was verhuisd, voor de Amersfoortse variant. "Ik ben kort daarop overgestapt op softbal", vertelt hij over deze periode. "Honk bal kon ik alleen in de weekeinden spelen en zo veel vrije tijd had ik niet meer. Softbal wordt ook door de week gespeeld en heeft veel overeenkom sten met honkbal. Overigens is de naam 'softbal' verkeerd gekozen. De sport is zeker niet soft, het kan er hard aan toe gaan. Ik speelde, want het softbal staat tegenwoordig op een laag pitje, altijd 'catcher' of eerste honk. Maar omdat ik last van mijn knieën en schouder kreeg, heb ik mij op het 'coachen' gericht. Ook heb ik mijn oude liefde, 'vissen' verder opgepakt." TE STRESSERIG Ook de vis-hobby van Hans Josemans vindt zijn oorsprong in Hans prille jeugd. Maar niet door zijn (school)vriendjes. "Ik ging altijd met mijn vader mee, maar vond dat op een dag toch niet zo spannend meer. Toen ik mijn 'wilde haren' kwijt was, besloot ik opnieuw te gaan vissen maar dan in wedstrijd-verband. Veel mensen zien vissen als een 'anti- stress'-hobby. Wedstrijd-vissen is het tegenovergestelde. Ik kwam daarom snel van deze hobby terug. Ik moest elke zaterdagavond tot zeer laat voer en spullen klaarmaken om zondag in alle vroegte met mijn hengel aan de waterkant te kunnen zitten. En dat tot een uur of een in de middag. Dat was niets voor mij. Ik heb de hele handel verkocht en ik ben opnieuw recreatief gaan vissen. Tot mijn broer en ik geza menlijk kozen voor het vissen op 'big game', witvissen! Dat leek ons een groot avontuur en veel leuker dan het vissen in sloten of op plassen", aldus Hans. Hans Josemans als 'softbalcatcher' Inzet: In 'gevecht' met een zwarte mar lijn "We namen de proef op de som en vertrokken voor twee weken naar Venezuela om op 'marlijnen' te gaan vissen. Marlijnen zijn zwaardvissen. Je hebt ze in verschillende soorten: witte, gestreepte, blauwe en zwarte. Enkele soorten komen maar spora disch voor! Het ging er ons om een te vangen en weer in het water los te laten. Maar dat liep toch wat anders dan we hadden gedacht. De beman ning die we hadden ingehuurd (een boot kost 800 dollar per dag!haalde elke vis die we vingen snel naar boven en maakte die snel dood. Ook de mar lijnen, terwijl die niet echt lekker sma ken. Op de kade verkochten ze de vis aan de hoogste bieder. Dat was hun inkomen en onze onervarenheid. We hebben die reis wel een aantal marlij nen (waaronder een van twee meter) en een hele stapel grote tonijnen en goudmakrelen naar bovengehaald. Maar plezier hadden we er niet echt van." ZWARTE MARLIJN "We besloten het anders aan te pak ken en ons beter op zo'n reis voor te bereiden en werden lid van een spe ciale internationale club. Op elke reis daarna maakten we duidelijk dat we de gevangen marlijnen weer los wil den laten en dat gebeurde ook. Zo zijn we ondermeer op Costa Rica, Jamaica en in november vorig jaar nog in Noord-Australië geweest. Daar werd mijn droom werkelijkheid: ik ving

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 26