De finish van de Amstel Gold Race 1996 ners te kunnen opvangen. Sommigen lijken hun hele inboedel te hebben meegenomen. Zoals bijna elk jaar, is het ook tijdens de 31ste editie van de Amstel Gold Race fantastisch weer. "We moeten eigenlijk bij De Cauberg gaan zitten", zegt een oudere toe schouwer. "Tijdens de beklimming van deze kuitenbijter gaan ze lekker langzaam de berg op en kunnen we ze tenminste wat langer zien. Op de vlak ke stukken rijden ze zo verschrikkelijk hard. Dan heb je nauwelijks tijd om met je ogen te knipperen." Maar zelfs van De Cauberg lijken de meeste renners niet erg onder de indruk. Met soepele tred wordt ook deze horde genomen. Toch is het pelo ton al behoorlijk uit elkaar geslagen. Dat is ook niet vreemd, aangezien de renners in deze fase al meer dan twee honderd kilometer achter de knieën zich een goede plek te verschaffen in de buurt van de finishlijn. Kees Maas, de man die de toeschouwers op de hoogte houdt van de race-ontwikke lingen, praat aan één stuk door. "En nog maar één kilometer. Zanini ligt nog steeds aan kop. Al elf kilometer gaat hij aan de leiding. Gaat hij het redden. Nog maar honderd meter... Hij gaat het redden. Zanini gaat het redden. Ja hoor mensen, hij wordt winnaar van de 31ste Amstel Gold Race. Geef hem een applaus de 27- jarige Stefano Zanini." De Italiaanse journalisten gaan hele maal uit hun bol. Na dertig jaar staat er eindelijk een Italiaan op het ere-podi- um van de Amstel Gold Race. Voor het eerst in de roemrijke geschiedenis van de race zitten er geen Nederlandse wielrenners bij de eerste tien. De vijf honderdduizend toeschouwers moe ten genoegen nemen met een 57e plaats van Maarten den Bakker. Rolf Sörensen wordt uitgeroepen tot meest strijdlustige renner van het peloton: hij wint de Herman Krott Trofee. AFBREKEN hebben. De Nederlanders, zoals de kenners al voorspelden, lijken de slag te hebben gemist. Geen Den Bakker, geen Boogers en ook geen Breukink in de voorste gelederen. WINNAAR Nadat Zanini de wiselbeker uit han den van commercieel directeur oude wijn van Rontpu en de bloemen en de kussen van Miss Amstel Gold Race 1996 Anne-Marie van Dijk in ont vangst heeft genomen, gaan de mees te toeschouwers huiswaarts. De geno digden begeven zich naar de Amstel- gastenruimte. Daar kunnen ze genie ten van een biertje en een lekker hap je. Nog geen halfuur nadat de winnaar de finishlijn is gepasseerd, is de organi satie al begonnen met het afbreken van het hele circus. En zo komt er een einde aan een drukke dag tussen de Limburgse heuvels. Rondom de finish in Maastricht, neemt de spanning met het naderen van de renners toe. De Amstel Ronde miss staat al te wachten bij het ere podium. De vele fotografen proberen

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 17