Drukke dag tussen de Limburgse heuvels "Nog twee minuten voor destart", knalt er uit de luidsprekers. In de enorme drukte rondom de Heerlense Schouwburg begeven enkele journalisten zich in rap tempo richting motor of auto. Ook Mart Smeets, die kort daarvoor de toeschouwers nog van de benodigde wielerinformatie had voorzien, snelt voorbij. "Nog één minuut en dan...", schalt over het terrein. De gezichten van de wielrenners staan gespan nen voor de start van de 31ste Amstel Gold Race. Over enkele seconden zullen de coureurs proberen om zich door de enorme kluwe van concurrenten een goede uitgangspositie te verschaf fen. Voor hen ligt 240 kilometers koers door het licht glooiende Limburgse landschap. De zon is, zelfs vroeg in morgen, al behoorlijk fel. GEKKENHUIS Langs de weg staat het volgepakt met mensen. Zelfs toevallige voorbijgan gers worden een tikkeltje nerveus. "Het is jammer, maar er zitten dit jaar geen Nederlanders bij die de race kun nen winnen", zegt een man langs de kant. "De Italianen maken de dienst uit. Dat was vroeger wel anders", klinkt het weemoedig. "Het zal me niets verbazen als vandaag ook weer een Italiaan met de eer gaat strijken. Dat zou voor het eerst zijn." Hij kan z'n zin nauwelijks afmaken door de knal van het startschot. Het enorme pak renners komt langzaam in bewe ging. "Daar gaan ze. Museeuw, Chiap- pucd, Indurain, en Breukink." Nadat de wielrenners verdwenen zijn, neemt de drukte af. Nog geen vijftien minuten na het startschot is het plein al bijna helemaal leeg. Een aantal genodigden drinkt nog een kopje kof fie, anderen gaan op zoek naar een leuke plek langs het parcours. "Hè hè, even rust", zucht Magritha Meijer, die belast is met de persaangelegenheden. "Net voor de race, zo tussen negen en tien, is het altijd een gekkenhuis hier. Journalisten die zijn vergeten een perskaart aan te vragen. Fotografen die nog op een motor mee willen. Dat proberen ze in sommige gevallen vlak voor de wedstrijd nog even te regelen. Er lopen hier 's ochtends zo'n 250 journalisten rond uit binnen- en bui tenland. Dan is het hard werken. Maar het is niet voor niets een Wereldbekerwedstrijd, die in twaalf landen live op televisie wordt uitge zonden." KUITENBIJTER Langs het parcours staan veel mensen te wachten om een glimp van de ren-

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 16