Winnaars Heinekenprijzen JANTJE VADER EWORDEN Amsterdam - Begin april maakte de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen de winnaars bekend van de Heineken-prijzen. De uitreiking vindt plaats op vrijdag 27 september 1996 in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Het gaat daarbij om vijf prijzen voor wetenschap en kunst die om het jaar worden uitgereikt. De Dr. H.P. Heinekenprijs voor bio chemie en biofysica (f 250.000) gaat naar dr. Paul M. Nurse (1949). Hij is verbonden aan het Imperial Cancer Research Fund in Londen. Dr. Nurse krijgt de prijs voor zijn uitmuntend wetenschappelijk onderzoek. De re sultaten hiervan vormen de grondslag voor onze huidige kennis over de regulatie van de deling van eukaryoti- sche cellen en de moleculaire compo nenten en mechnismen die daarbij betrokken zijn. Twee jaar geleden ging deze prijs naar professor Michael J. Berridge. De Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Geneeskunde (f250.000) gaat naar professor David de Wied (1925). Hij is gedurende vijfentwintig jaar directeur geweest van het Rudolf Magnus Insti tuut voor Farmacologie van de Uni versiteit in Utrecht. De jury kent pro fessor De Wied de prijs toe vanwege zijn baanbrekende werk op het gebied van de neurofarmacologie en de gedragsfarmacologie van neuropepti den. In 1994 kreeg professor Luc Montagnier deze prijs toegekend. De Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Milieuwetenschappen (f250.000) gaat naar professor Herman E. Daly (1938) van de University of Maryland (USA). Hij krijgt de prijs vanwege zijn originele bijdragen aan het begrip van de sociaal-economische aspecten van de achteruitgang van het milieu. Daly hield zich als één van de eerste econo men bezig met milieuproblemen. Hij kan beschouwd worden als de grond legger van de veelbelovende jonge discipline 'ecologische economie'. In 1994 kreeg BirdLife International deze milieu-prijs. De Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Historische Wetenschap (f 250.000) gaat naar professor Heiko A. Oberman (1930). Hij is hoogleraar geschiedenis van de Middeleeuwen, Renaissance en de Reformatie aan de universiteit van Arizona, Tucson (USA). Oberman krijgt de prijs voor zijn studies over de samenhang tussen godsdienstige en intellectuele denkbeelden van de late Middeleeuwen en de vroege Refor matie. Professor Oberman heeft een nieuwe wending gegeven aan de bestudering van de geschiedenis van de Middeleeuwen en Nieuwe Tijd. De Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Histo rische Wetenschap is juist bestemd voor prestaties die de kennis van en het inzicht in de Europese geschiede nis bevorderen. In 1994 kreeg profes sor Peter R.L. Brown uit de USA deze prijs. De jury van de Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Kunst (f 100.000) bekroont de grafische vormgever Karei Martens voor zijn gehele oeuvre. Karei Mar tens is volgens de jury een veelzijdige ontwerper, die het beste weet te halen uit eerlijke en eenvoudige technieken en materialen. Elk grafisch produkt van zijn hand is van hoge kwaliteit en zorgvuldig uitgevoerd. De prijswin naar in 1994 was de schilder Matthijs Röling. bodegraven - De kleinste vier voeter onder de Heineken paarden is vader geworden. Mini-shetlander Jantje, ook wel liefkozend "het klein tje" genoemd, heeft een zoon: Jan Pivo (Tsjechisch voor pils) von Heine ken. Jan Junior werd op 29 april om 4.30 uur geboren in een stal in Bode graven. Hij is het tweede kind van moeder Sammy en vader Jantje. Vorig jaar bracht Sammy een dood veulen tje ter wereld. De vreugde is des te gro ter dat het dit keer wel goed is gegaan, omdat vader Jantje al 15 jaar is en moeder Sammy inmiddels de leeftijd van 22 jaar heeft bereikt. Sammy is sinds vier jaar Jantjes vriendin. Jantje gaat daar steeds een weekje, soms langer, logeren. Jantje kan hier met zijn vriendin in het gras lopen, spelen en volop eten. Boven dien weet hij zich in goede handen van de familie Deelen, de verzorgers van zowel Sammy als Jantje en nu dus ook van Jan junior. Op de foto mevrouw Deelen-Niesing met haar vijfjarige zoon Chiel en het trio Jantje, Sammy en Jan junior

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 11