Colonne 2 draait al volop geïnformeerd. Dat heeft zijn nut al bewezen, fe krijgt meer infor matie uit de eerste hand, want je maakt kennis met de mon teurs die de machine later bij de brouwerij komen opbouwen, de programmeur of ontwerper. Heel interessant. Het systeem is nog niet perfect, maar het is zeker -met enkele veranderin gen- voor herhaling vatbaar." Dezelfde opzet zal, na even tuele aanpassingen die uit een evaluatie naar voren komen, worden gebruikt voor de mede werkers van Colonne 5. Ver vanging en uitbreiding van deze colonne zal vanaf oktober plaatsvinden. In de tussentijd blijft Colonne 3, de oude exportcolonne die eigenlijk door colonne 2 zou worden vervangen, ook draaien. Dit is besloten vanwege de toe genomen vraag vanuit Export. Op Colonne 3 zal alleen nog 'de middenrange' worden gedraaid, zoals EB 8, GB 8 en EB 33. Dit zijn flessen die qua formaat niet veel van elkaar afwijken, zodat niet zulke grote ombouwpro- gramma's nodig zijn. De mede werkers van Colonne 3 zullen tot begin 1997 in 3-ploegen- dienst werken met een kleinere bezetting dan nu. "Bijzonder is dat de medewerkers van Colon ne 3 geen eigen teamleiders heb ben. Zij hebben wel in de dag dienst een aanspreekpuntMaar gezien de ervaring die aan die lijn staat, hebben we er alle ver trouwen in dat zij de produktie op een goede manier kunnen waarborgen", verklaart Antal. Zoeterwoude Precies volgens planning kon de nieuwe Colon ne 2 in de laatste week van februari worden opgestart. Na het proefdraaien volgde een maand testdraaien in twee ploe gendiensten. 15 april was de grote 'opstartdag'. Vanaf deze datum is Colonne 2 ook in 5-ploegendienst gaan draaien. Colonne 2 bestaat uit twee afvullijnen, elk met een capaci teit van 40.000 flessen per uur. Het is een exportlijn, die zeer geschikt is voor het afvullen van diverse soorten exportflessen. De snel om te bouwen elektro nische vuiler (de snelste die in de brouwerijwereld bestaat) en etiketteermachine staan daar voor garant. De vele nieuwig heden en verregaande techni sche snufjes betekenen wel een andere manier van werken voor de bedieningsmedewerkers. "Op oude machines moesten de medewerkers vaak veel hand matige handelingen verrichten. Dozen opzetten bijvoorbeeld. Dat is nu veel minder gewor den. Er zijn natuurlijk nog wel uitvoerende taken maar de na druk ligt bij de nieuwe colonne op controlerende taken", vertelt Rayonmanager Menno Antal. De manier waarop de mede werkers opgeleid zijn voor het werken aan de nieuwe machi ne, is bijzonder. "We hebben vijf trekkerteams geformeerd, be staande uit een instructeur, een bedieningsman en monteurs. Elk team had zijn eigen aan dachtsgebied. In januari zijn zij naar de leverancier gegaan en hebben aan de hand van de infor matie die ze daar kregen, zelf een opleiding gemaakt. Elk team moest de opgedane kennis verder doorgeven aan de colle ga's die niet in het trekkerteam zaten. De monteurs hebben elkaar onderling opgeleid. Het is voor het eerst dat we het op deze manier hebben aangepakt. Het doel ervan is meer betrok kenheid en eigenaarschap te creëren bij de mensen die echt met de colonne werken. Het opleidingsplan is zeker niet afge lopen bij de afnametesten in mei. Hierna wordt erveel dieper ingegaan op alle aspecten van een werkplek." Nico Noorlander is een van de instructeurs. Hij is zeer positief over de nieuwe opzet. "Het werkt uitstekend", zegt hij"Het is zeker al merkbaar dat de men sen op deze manier meer betrok ken zijn en beter samenwerken. Het verdient navolging voor een volgend traject." Leo Steenbeek, een van de bedieningsvakmannen uit de trekkerteams die de informatie moesten doorspelen aan de bedieningsmannen, ziet toch nog wel enkele punten die ver beterd moeten worden. "Het principe vond ik heel goed. Maar de informatie was niet altijd dui delijk. Soms ging de bediening van een machine toch anders dan je dacht, omdat de machi ne niet helemaal hetzelfde was als het exemplaar waarmee ze haar vergeleken." Hij is wel enthousiast over Colonne 2. "De techniek is heel mooi. Je kunt op de display lezen wat er voor storing is. Met een tip- toets kun je dat gemakkelijk resetten. Het is leuk dat we nu een meer controlerende taak krijgen en dat het werk licha melijk minder zwaar wordt." "Het is me uitstekend bevallen", is de mening van Huig van de Plas, een van de monteurs. "Vroeger werden de machines gewoon neergezet. Nu hadden we voorkennis. Voordat de machines kwamen, waren we al Nico Noorlander bij de inpakker Huig van de Plas bij de sixpack-inzetter

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 7