Jean-Louis Homé (50) is gedurende zijn carrière zeker twintig keer verhuisd. Jaarlijks is hij nu ongeveer de helft van zijn werkdagen op reis. 'Ik voel me snel ergens thuis. Dat is nooit een probleem voor me geweest. Mijn vrouw en ik komen uit Frankrijk en nu ik vanuit Nederland werk wonen we aan de Keizersgrachthartje Amsterdam. We hebben het er geweldig naar ons zin. Aan het woord is onze directeur Africa/Middle East, die kantoor houdt in het Heineken hoofdkantoor aan het Tweede Weteringplantsoen. 301 De Heineken-directeur is geboren in Bayonville, een klein plaatsje gelegen tussen Nancy en Metz. Vader Homé was accoun tant en moeder onderwijzeres. De streek, Lotharingen, staat bekend om zijn mijn bouw. Door de aanwezigheid van veel buitenlandse mijnwerkers, is de samenle ving er een interessante smeltkroes van culturen. Die leverde bijvoorbeeld, zo vertelt hij, een aantal grote voetballers van Italiaanse origine op, waaronder Michel Platini. Overstap "Ik was twaalf toen ik naar een internaat ging in Nancy en later in Lyon. Met die voor opleiding kon ik naar de 'Ecole des mines' in Nancy, waar ik afstudeerde als civiel ingenieur (weg- en waterbouwkunde). Hoe wel mijn eerste twee banen in het verleng de lagen van die opleiding, stond mijn ver dere carrière in het teken van beheer, administratie en informatisering. Ik kreeg de kans voor een overstap naar dat werk veld bij de staalfabrikant waar ik tot 1979 werkte. De chef van het departement 'Gestion Informatique' vertrok en er werd binnen het bedrijf een opvolger gezocht. Ik zag het als mijn kans om het toch afstan delijke wetenschappelijke werk te verrui len voor een functie dichter bij het runnen van het bedrijf. Om de overstap goed te kun nen maken heb ik me bijgeschoold aan de universiteit. Als ingenieur had ik voldoen de, bijvoorbeeld wiskundige, achtergrond om te kunnen switchen. Het ging dan ook meer om het me eigen maken van de juiste vaktermen." Na deze functie was Jean-Louis Homé anderhalf jaar algemeen directeur bij een "Afrika belangrijk con ander bedrijf, voordat hij in 1981 door Hei neken France een functie kreeg aangeboden in Straatsburg. Hij trad toe tot het toenma lige team van Rien van der Torren en David Hazelwood, die beiden al eens in deze direc teuren-serie zijn geportretteerd. Vandaar ook onze vraag of hij in die tijd 'op zijn Hol lands' (veel) koffie heeft leren drinken. "Ja, inderdaad," bevestigt hij schaterlachend, "in 1981 ben ik voor het eerst koffie gaan drin ken bij het werk. Dat hoorde er in Straats burg gewoon bij. Op een gegeven moment constateerde ik dat ik 's avonds niet in slaap kon komen. Ik was klaar wakker. De nieuwe gewoonte van veel koffie drinken bleek daarvan de oorzaak te zijn." "Mijn job in Straatsburg was het meewer ken aan de opzet en invoering van een nieuw systeem voor accounting, budget-rap portage en controlling. Dat heeft ongeveer twee jaar in beslag genomen. Toen David Hazelwood vertrok voor zijn eerste baan bij Heineken in Amsterdam, ben ik hem opge volgd als Directeur Controle de Gestion van Heineken France. Twee jaar later, in 1985, vertrok Rien van der Torren naar Parijs om vorm te geven aan de nieuwe holding SOGEBRA, en volgde ik hem op als finan cieel directeur in Straatsburg." Afrika En dan komt langzaam maar zeker Afrika in beeld. Tot op dat moment had directeur Homé weliswaar veel verhuizingen in Frankrijk achter de rug, maar nu stond er een voor de deur naar het buitenland. Heineken vroeg hem voor de functie van Président Directeur Général in Brazzaville, Kongo. "Het kostte me weinig bedenktijd om op het voorstel van Heineken in te gaan. Een baan als general manager biedt natuurlijk prach tige kansen. Ik heb nooit spijt gehad van de keuze, al hadden wij in Kongo een moeilij ke start. Net voor ik naar Brazzaville afreis de, is mijn voorganger daar, notabene in de brouwerij, om het leven gebracht door een medewerker. Dat was 24 november 1988. De oorzaak was het ontslag van een aantal medewerkers. Je kunt je voorstellen in wat voor onverwacht verschrikkelijk moeilijke omstandigheden ik er aan mijn nieuwe baan moest beginnen. Ik was daar met mijn

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 4