CD-i project Veiligheid afgerond Den Bosch Unitmanager 's Hertogenbosch, Herman Ub- bink, nam op 4 april in Den Bosch de eerste CD-i van het project Veiligheid in ontvangst. Hij gaf hem even later door aan de eerste cursist, Ad Bonke. Deze CD-i moet deelnemers aan de cursus Veiligheid I onder steunen bij het onder de knie krijgen van de lesstof. "Normaal is het slagingspercentage bij een schriftelijke cursus dertig pro cent. Dat is natuurlijk veel te weinig. Wij zijn daarom gaan werken aan een manier om de cursisten te helpen bij het leren van de lesstof", aldus Henk Pook, specialist Veiligheid in Den Bosch. Doel van de cursus Veiligheid is dat een aantal produktie- medewerkers veiligheidstaken kan gaan uitvoeren. "Door het Mensen Maken Heineken pro ces is er een aantal niveaus in de organisatie verdwenen. Ook het laagste leidinggevende niveau dat bestond uit groepsleiders. Dit heeft tot gevolg dat bepaal de taken en verantwoordelijk heden van de groepsleiders nu door het gehele taakteam moe ten worden uitgevoerd. Daarbij is uiteraard kennis nodig van de materie", aldus Henk Pook. Televisie De cursus bestaat uit een cur susmap met daarin negen les sen. Sinds kort zit hier dus ook een CD-i speler en plaatje bij ter ondersteuning. Pook: "Op de CD-i staat ook een proefexamen. Dit proefexa- men bevat net zoveel vragen als het officiële examen en moet ook in dezelfde tijd worden afgelegd. Dit alles is ter onder steuning. Het hele systeem is zeer gebruiksvriendelijk. De CD-i speler sluit je net als de videorecorder op de televisie aan. fe doet het plaatje in de speler en drukt op de knop 'play'. De CD-i wordt hierdoor opgestart, fe komt dan bij het eerste tekstscherm waarin alles verder wordt uitgelegd. Hierna loopt de gebruiker aan de hand van een aantal vragen elke les door." Een CD-i speler werkt ongeveer hetzelfde als een videorecorder. Het verschil is echter dat de gebruiker van de CD-i zelf din gen kan invoeren en bewerken. Met andere woorden een CD-i is interactief. "Bij een video is de gebruiker passief. Videobanden kun je alleen maar afspelen. Op deze CD-i kun je bijvoorbeeld je eigen antwoorden invoeren", aldus Henk. De ontwikkeling van de CD-i nam ongeveer een half jaar in beslag. "We hebben eerst naar de organisatorische kant gekeken. Al snel kwamen wij tot de con clusie dat CD-i een handig medium was om bij de cursus te gebruiken, fe hebt alleen een televisie en een CD-i speler nodig. Voor de ontwikkeling van de CD-i zijn we gaan pra ten met een daarin gespeciali seerd bedrijf en hebben vervol gens besloten de CD-i samen te ontwikkelen." Volgens de specialist Veiligheid kent het systeem veel prakti sche voordelen. "Wat cursisten normaal in de klas doen, kun nen ze nu doen met behulp van de CD-i. Als er bijvoorbeeld een fout antwoord wordt gegeven op een vraag, dan verschijnt auto matisch het goede antwoord in beeld. Ook kan er extra infor matie over het onderwerp wor den op gevraagd. Bij sommige vragen is zelfs informatie te vin den die specifiek te maken heeft met de werksituatie in de ves tiging Den Bosch." De speler staat vier weken ter beschikking van de cursist. Het CD-i plaatje mag iedereen hou den. Pook geeft tot slot nog een advies mee aan de cursisten die gebruik willen maken van de CD-i; "Uit opleidings oogpunt is het aan te raden dat de mede werker eerst het cursusboek doorneemt en dan de beschik king krijgt over de CD-i. Dan kunnen de vragen van de lesstof meer gericht worden afgewerkt." Ad Bonke, eerste cursist Veiligheid 1, ontvangt de CD-i van unitmanager Herman Ubbink y

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 22