"Als je de bal vast hebt, is alles geoorloofd" Het begon allemaal met zwemmen en het eindigde in een sport die hij nog steeds met veel plezier uitoefent. Tenminste, zolang hij nog op dit niveau competitie kan spelen. Want ook waterpolo kent voor bepaalde klassen leef tijdsgrenzen. Voorlopig is de 32-jarige Stefan Boskamp echter nog veel te fanatiek om te stoppen. "Aan de veteranen-ploegen ben ik nog lang niet toe." Een gesprek met het sportieve hoofd Personeelsdienst Internationaal (PDI) in Zoeterwoude. Toen Stefan op vijfjarige leeftijd zijn zwemdiploma's behaalde, wist hij het zeker: hij wilde gaan wedstrijdzwemmen. "Dat heb ik een aantal jaren gedaan, tot dat ik spelen met een bal in het water interessanter vond dan het baantjes trekken. Ik heb toen een tijdlang het wedstrijd- zwemmen met waterpolo ge combineerd, maar daar moest ik uiteindelijk toch mee stop pen. Het kostte me te veel tijd. Zo heb ik rond mijn vijf tiende definitief voor water polo gekozen." Buitenbad Stefan Boskamp is lid van de Utrechtse Zwem Star Combi natie (UZSC). Deze vereniging is een aantal jaren geleden begonnen met de exploitatie van een eigen zwembad. Ze nam van de gemeente Utrecht het exploitatierecht van een bui tenbad over en liet dit op eigen initiatief overkappen. "Een behoorlijke inspanning op par ticuliere basis voor de achthon derd leden van onze vereniging", vertelt Stefan hierover. Hij traint daar elke dinsdag en don derdag van 21.00 tot 23.00 uur. Daarnaast speelt Stefan elke zaterdag competitie. "Op een behoorlijk bondsniveau, name lijk in de eerste klasse. We horen bij de beste 20 ploegen in Neder land", vertelt hij niet zonder trots. Ook op internationaal terrein is er reden genoeg om trots te zijn op deze sport: "Het nationale damesteam waterpo lo bijvoorbeeld is het toonaan gevende team in de wereld. Het Nederlandse herenteam heeft zich recentelijk zij het met moeite geplaatst voor de Olym pische Spelen." De wedstrijden duren ongeveer een uur. De zeven spelers, onder wie een keeper, moeten in die tijd in een zwembad van mini maal 25 meter lang bij 15 meter breed proberen zo veel mogelijk doelpunten te maken. "Daarbij speel je vier keer zeven minu ten netto speeltijd. De klok wordt stilgezet bij het fluiten van de scheidsrechter. Verder zijn de spelregels vrij simpel. Als je eenmaal de bal vast hebt, mag je bijna alles. Wat dat betreft is waterpolo ook een vrij ruige sport. Je kan aan een wed strijd gemakkelijk blauwe plek ken overhouden. Dat weet je. Maar erg hard is de sport ook weer nietIk denk dat je bij voet ballen meer kans op blessures hebt dan bij waterpolo. In deze sport gaat het toch vooral om behendigheid en snelheid. Een goed uithoudingsvermogen is ook erg belangrijk." Teamsport Wat vindt Stefan zo leuk aan 'zijn' sport "Het feit dat het hier om een teamsport gaat. Een sport die ook verbroedert, want je vindt bij ons leden met heel uiteenlopende beroepen. Van timmerman tot register accoun tant. Daarnaast verzet de sport letterlijk mijn gedachten. Op kantoor ben je vooral geestelijk bezig, hier ben je fysiek bezig. Het is een zeer goede sport voor je conditie." Als het aan Stefan ligt gaat hij voorlopig nog wel even met het waterpolo door. Tenminste, zolang hij nog competitie kan spelen. Want hij weet niet zeker of hij het wel leuk zal vinden om recreatief waterpolo te beoe fenen. "Daar ben ik nu nog veel te fanatiek voor", legt hij uit. "Maar op een gegeven moment ben je voor de wedstrijden te oud en moet je die keuze wel maken. Misschien dat ik dan met deze sport stop. Maar dan blijf ik nog wel actief binnen de vereniging, dat staat als een paal boven water." Stefan Boskamp in actie tijdens een wedstrijd tegen PSV in Eindhoven

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 27