ijl het vorige nummer schreven we over het hergebruik van afgekeurde PET-flessen. In dit nummer aandacht voor het hergebruik van onze oude, in de wasmachines afgeweekte, fles-etiketten. Dat ze al jarenlang worden herverwerkt tot tissues en toiletpapier, is misschien bekend. Nieuw is een andere toepassing. Vanaf volgende maand zullen de Bossche etiketten worden gebmikt in de baksteenindustrie. Consumenten kopen flesjes bier, drinken ze leeg en leveren ze in bij de winkel. De lege retourflessen gaan terug naar onze brouwerijvestigingen en worden daar gereinigd, geïn specteerd en weer afgevuld. En komen vervolgens op het schap in winkels in het hele land. Zo is de cirkel weer rond. Tijdens het hele proces ontstaan diverse 'reststoffen'. Afgekeur de flessen bijvoorbeeld, die naar de glasverwerkende industrie gaan voor hergebruik. Maar ook de oude etiketten, die tijdens het wassen van de flessen wor den afgeweekt, worden niet zomaar weggegooid. Dat zou ook niet kunnen. Etiketten behoren namelijk tot de cate gorie 'natsterk papier'. Een papiersoort, die niet zo gemak kelijk uit elkaar valt in water. Natsterk papier wordt met name gebruikt als glazen fles sen of potten op het moment van etiketteren nat zijn. Maar ook als het retourverpakkingen betreft die worden gereinigd in spoelmachines. En datzelfde geldt natuurlijk voor etiketten en wikkels van potten, blikken of flessen met heel andere pro- dukten. Voor blikjes wordt geen natsterk papier gebruikt. Nadat de etiketten bij Heineken opgehaald zijn, gaan ze naar een bedrijf in Wychen. Daar blijven ze vijf weken opgeslagen in containers. Na tussentijdse opslag in Wychen, gaan de oude etiketten van zowel Zoeterwoude en Den Bosch als van Brand naar Scott/PageDaar wacht een ver dere verwerking. Uiteindelijk zullen ze als tissues of toilet papier het bedrijf verlaten om zich opnieuw nuttig te kunnen maken voor de consument. Al jaren op zoek "Het gaat daarbij om vele ton nen papier per jaar. Alleen al in Zoeterwoude werd vorig jaar veertienhonderd ton oude eti ketten opgehaald. En in Den Bosch ging het om zeshonderd ton. Vandaar dat we al jaren zochten naar alternatieven om onze kosten laag te houden. Maar tot voor kort waren die alternatieven er niet. Onze eti ketten hebben toch een spe ciale behandeling nodig en Scott/Page was de enige die ze kon en wilde verwerken", legt Lia Vlaming uit. Zij is inkoper van etiketten en massief karton bij de afdeling Centrale Pro- duktie Inkoop en in die hoeda nigheid ook verantwoordelijk voor het herverwerken van de reststoffen van deze materialen. Kortgeleden werd een andere oplossing mogelijk. "Een van onze etiketten-drukkerijen, Sens Label, heeft een plan ont De perscontainer met oude etiketten bij Colonne 12 van de Bossche brouwerij. Tonnie Fleuren toont een stapel oude etiketten

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 14