Hergebruik afgekeurde PET- flessen Kunststof doosjes waarin schroefjes verpakt zijn. Of vulpenvullingen. Of batterijen. Of etenswaren zoals bonbons, pinda's en koekjes. Of trays waarin tuinplantjes worden verkocht. Wie kent ze niet? Hun overeenkomst: ze zijn allemaal gemaakt van afgekeurde PET- flessen. lende aspecten. Wanneer gebrj- ken worden ontdekt, worden de flessen afgekeurd. Dat kan ove rigens ook gebeuren omdat ce flessen, die tijdens elke was beurt krimpen, na verloop van tijd te klein zijn geworden. Om dit laatste euvel op te sporen, wordt in maart of april een nieuw inspectie-apparaat cp Colonne 8 geïnstalleerd om fle s- sen op hoogte te kunnen sele :- teren. Van fles... De afgekeurde PET-flessen wor den door een speciale machir e in stukken gescheurd om te voorkomen dat ze opnieuw het statiegeldcircuit ingaan. Deze 'scherven' worden verzameld 1 n containers en uiteindelijk afg voerd naar een bedrijf in Arn hem. Die firma ontvangt al jarenlang uit heel Europa veie duizenden tonnen PET-afval. Binnenkort stuurt Vrumora ook afgekeurde flessen in een andere vorm naar het recv- clingbedrijf. Gelijktijdig mt t het nieuwe inspectie-apparaat op Colonne 8 krijgt Vrumona namelijk een persmachine. Deze zal een deel van de afge keurde flessen tot compacte baaltjes persen. ...tot folie Eenmaal in Arnhem wordt nog maals gekeken of het materiaal op kleur is aangeleverd. Zono dig worden aluminiumdoppen verwijderd. Daarna worden ce flessen vermalen tot een korrel grootte van enkele millimeters. Dit wordt granulaat genoemd. Het wordt gewassen en opge slagen in grote zakken. Bevat ten de flessen kunststof doppen, dan worden ze met dop en al ve r- malen. Tijdens het wassen komt de kunststof bovendr j- ven, omdat het lichter is dan de granulaatkorrels, en op die manier gemakkelijk kan wc r- den verwijderd. Van het meeste granulaat wordt folie gemaakt. Hiervan worden weer in een ander bedrijf onde r- meer krimpfolie en allerlei kunststof verpakkingen ge maakt. Een heel klein gedeelie wordt zelfs aangewend voor het maken van weefsel dat in de kl e- dingindustrie wordt gebruikt. De door u leeggedronken Pep i- Cola fles zou dus best uw huis opnieuw kunnen binnenkomt n in een heel andere gedaante. A Is bloempotje bijvoorbeeld. Of als kunststof garen in een synthe tische trui... Aan het einde van de jaren tach tig ging Vrumona over op het gebruik van kunststofflessen die gemaakt waren van Poly Ethyleen Therephtalaat. Een kunststof die in de wandelgan gen meestal wordt aangeduid als 'PET'. Het voordeel van deze kunststof is dat die gemakkelijk kan worden verwerkt tot nieu we produkten. De door Vrumona gebruikte PET-flessen zijn retourflessen. De consument brengt de lege fles terug naar de winkel en ont vangt daarvoor statiegeld. De winkelier slaat de flessen op, totdat ze door de leverancier - in dit geval Vrumona - worden teruggehaald. De winkelier sor teert de flessen op kleur. De wit te flessen, waarin Pepsi-Cola wordt afgevuld, en de groene flessen, waarin de overige pro dukten worden afgevuld, wor den gescheiden. Na een controle op kleur bij Vrumona worden de flessen van hun dop ontdaan in de Ontdopper. (Want zoals bekend wil Vrumona haar lege flessen altijd retour mèt dop om te voorkomen dat er vuil in de flessen komt of dat de flesmond beschadigt.) Nog voordat de fles sen worden gereinigd, 'ruikt' de Sniffer eerst of er flessen zijn met kwalijke luchtjes. Deze worden afgekeurd. Na de reini ging van de overige flessen volgt een uitgebreide inspectie. Zijn ze nog heel, is de flesmond onbe schadigd? Allerlei apparaten testen de flessen op verschil-

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 8