!l Spelregels voor verantwoord werken Medewerkers, zowel vaste als tijdelijke krachten, moeten de veiligheidsvoorschriften van een afdeling kennen. Tijdelijke krachten, zoals uitzendkrachten, krijgen die voorschriften dan ook voorgelegd door de afdeling waar ze komen te werken. Met ingang van 1 februari krijgen personen die als uitzendkracht in de Zoeterwoudse produktie willen werken, de 'spelregels voor prettig, veilig en gezond werken' te zien nog vóórdat ze het brouwerij terrein betreden. Coördinator opleidingen Henk Arens en Veiligheidsfunctiona ris Bart van Eunen van de brou werij in Zoeterwoude hebben namelijk een computerprogram ma samengesteld met deze regels. Aanstaande uitzendkrachten krijgen bij het uitzendbureau het verzoek eerst dit program ma door te nemen. Het bestaat uit een algemene inleiding over Heineken, een blok waarin persoonlijke gegevens moeten worden ingevuld en drie blok ken met 'spelregels'. Zo staat bijvoorbeeld aangegeven dat iedereen zich bij de portier moet melden, direct naar de afdeling moet gaan en zich daar moet melden bij een bepaalde con tactpersoon. 'Heineken houdt zich aan de Arbowet en verwacht van zijn medewerkers dat ze dat ook doen. Werk moet veilig zijn en geen bedreiging vormen voor de gezondheid. De milieuwet wordt strikt nageleefd. Verant woordelijkheid, juiste inzet en een prettige werkomgeving dra gen bij aan een plezierige werk sfeer. U helpt daaraan mee door spelregels in acht te nemen." Zo staat ondermeer te lezen. Ver volgens volgt een aantal spelre gels. Dat men niet mag roken of eten op de werkplek en dat alcohol en werk niet samen gaan. Of wat men moet doen in geval van brand, wanneer per soonlijke beschermingsmidde len moeten worden gebruikt, en welke regels gelden bij het instellen van een machine en het betreden van andere afde lingen of de wegen buiten het brouwerijgebouw. Dit zijn maar enkele van de spelregels die de uitzendkracht op zijn compu terscherm te zien krijgt. Elk blok tekst wordt afgesloten met vijf meer-keuzevragen. Zijn alle vragen goed beant woord, dan komt het volgende tekstblok in beeld. Zo niet, dan worden de stof en de vragen her haald. Wie alle drie de vragen- blokken goed heeft beantwoord, krijgt daarvan als beloning een geprint bewijs. Dit papier moet de tijdelijke kracht meenemen naar de brouwerij. "Er worden regelmatig uitzendkrachten ingehuurd voor tijdelijke klus sen. Bij een crate-coveractie, waarbij een speciaal karton in een krat moet worden geplaatst, zijn dat al snel zes a acht uit zendkrachten per dienst. Dat maal vijf diensten is veel men sen. Het is belangrijk dat ook die mensen, net als de door een onderaannemer ingehuurde tij delijke krachten, weten welke regels hier op het terrein en bin nen de afdelingen gelden. Ver volgens krijgen zij op de afdeling zelf aanvullende veiligheids voorschriften en werkinstruc ties over de afdeling", licht Henk Arens toe. MÉKt 1

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 7