Barman en organisator 1 Het begon allemaal met een zoektocht naar een gezellig kaartcafé en eindigde met de oprichting van Cultuurcentrum De Ridder. Eric van den Berg, postkamermedewerker van kantoor Zoeterwoude, werkt nu al weer veertien jaar als vrijwilliger in dit Alphense centmm. En met veel plezier. Kaarten kan hij er ook volop: want elke dinsdag staat zowel het bridgen als het klaverjassen op het programma. J - Eric van den Berg werkt sinds 1978 bij Heineken. Eerst bij de afdeling Magazijnen en Intern Transport (MIT) en sinds 1991 bij de Postkamer. "In die periode verhuisde ik van Amsterdam naar Alphen aan den Rijn", ver telt hij. "Daardoor raakte ik mijn buurtcafé kwijt, waar ik altijd kaartte en ging ik in Alphen op zoek naar een ander. Daar bleken er maar weinig van te zijn. Bovendien was ik het Amsterdamse kaarten gewend en in Alphen spelen ze op z'n Rotterdams. Totdat ik boven 'Het Kasteel' in Alphen terecht kwam, waar in een klein zaal tje werd gekaart. Daar was het wel gezellig. Ik werd daar vrij williger en stelde ook voor om een eigen bar te maken. Dat is ook gebeurd. En van lieverlede maakten we er een buurthuis van, dat uiteindelijk de naam Cultuurcentrum De Ridder kreeg en zo'n zes keer per week geopend is. De naam De Ridder is bedacht omdat we een keer een Ridder-harnas op een markt hebben gekocht. Bovendien is de naam wel aardig, aangezien we de hele bovenzaal van Het Kasteel afhuren. Er werken nu zo'n 45 vrijwilligers, onder wie vijf bestuursleden. Het aantal bezoekers verschilt per avond. Op een dansavond zijn er altijd wel een stuk of veertig binnen en op een gemiddelde kaart avond komen er honderd kaart- liefhebbers." 'liisi - V |"rpn ««pr j Eric werd vaste barman. "Ik sta zo'n vijf keer in de maand ach ter de bar. Niet alleen, want we werken altijd met z'n tweeën. Verder ben ik elke dinsdag avond aanwezig voor het kaart spel. Maar ik kom ook wel eens vrijdagavond langs voor een pintje aan de bar, uiteraard een Heineken. Vrijdagavond wordt er dansles, ondermeer Salsa, gegeven onder leiding van een professionele leraar en ik vind het altijd leuk om te kijken naar al die dansende mensen", aldus Eric. "Overigens is er elke dag een programma. Maandag is er bridgeles voor beginners, dins dag zoals ik al zei klaverjassen en bridgen, woensdagmiddag kinderbingo en woensdagavond bingo voor volwassenen, don derdag spelen we Koersbal -een soort jeu de boules-, vrijdag is er dansles en zondag is 'Het Pintje' geopend. Daarnaast is er één keer in de veertien dagen op zaterdag kinderdisco, lol zonder alcohol, voor de jeugd van elf tot zestien jaar. Ook hou den we verschillende thema avonden, zoals de winteravond in febmari met live-muziek en lekkere hapjes. Met de organi satie daarvan help ik altijd graag mee. Dat vind ik erg leuk om te doen." Veel tijd Uiteraard kost een en ander Eric nogal veel tijd. Hoewel hij de laatste tijd zijn activiteiten op een wat lager pitje moest zetten ("ik ben namelijk ge opereerd aan mijn meniscus"). Maar dat de activiteiten nor maal gesproken veel van zijn vrije tijd in beslag nemen, vindt Eric niet erg. "Ik doe dat liever dan televisie kijken", legt hij uit. "Daar heb ik eigenlijk nooit wat aan gevonden. Toen ik nog in ploegendiensten werkte kwam ik meestal halverwege een film binnen die mijn vrouw aan het kijken was. Of de pro gramma's die ik wilde zien, waren net afgelopen. Zo ont wen je het 'kassie kijken' en mis je in feite niets. Nee, geef mij maar dit vrijwilligerswerk. Ik vind het leuk om te organise ren en schitterend om met zoveel verschillende mensen om te gaan. Dat kan ik wel jaren volhouden." 27 JF! Ér Eric van den Berg in het Cultuurcentrum De Ridder

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 27