laar voor toekomst stilgezeten. De ontwikkelingen zijn zo snel gegaan dat nu wel de voor Heinelten geschikte planmngsystemen beschikbaar waren. Een proef met de soft ware-pakketten van twee leve ranciers volgde. Rob van der Hoi er "Er waren duidelijke ver schillen tussen de twee pak ketten. Ten slotte hebben we gele iren voor het pakket dat het meest flexibel is. Zodat als onze bedriifssituatie verandert, wat bijv; inbeeld gebeurt bij de in voering van het Kelderplan in Zoeterwoude, uitbreiding met olonne, of de introductie t leidingwerk in de Hel der: nerkelders, het pakket met on; neegroeit." Op 3 januari heeft Heinelten Nee rland, ondersteund door orate Purchasing, de con- trai onderhandeling afgerond en het contract met de leve- rani ,:er van het zogenoemde grij lanningspakket onderte kend." Mo elijkheden Binnen Heinelten Nederland houden de afdelingen Centrale Logistiek in Zoeterwoude en Opt stionele Planning op bei de t ruwerijvestigingen zich bez;;. met de planning binnen produktie. De af eling Centrale Logistiek stelt, rider andere op basis van de rr est recente informatie over ie vraag naar bier vanuit Exp en Commercie Neder land regelmatig het Produktie laar nbij. Dit leidt tot een 13- weel s plan. Daarin wordt aan- gegc n hoeveel capaciteit en mate aal per week benodigd is. Vroes ijdigprobeertzijooltvast te si ;n waar mogelijk een te- kor on capaciteit of materiaal opti riten hoe dit zou kunnen wordt n opgelost. Ze zorgt daar bij v ar de coördinatie bij de vestigingen. lelingen Operationele plant mg plannen van dag tot dag. Uitgaande van de in over- t Centrale Logistiek opge steld reekopdrachten worden de ore rs op de bottellijnen inge pland. De aanvoer van materi aal w dt bepaald en ook wordt gekeken naar de gevolgen voor de op lag in het magazijn. Staand v.l.n.r.: Peter Heemskerk, Gert Bolderman (DIM), Piet Groenendijk (Centrale logistiek), Ad van Delzen, Denis Mulder en Alain Schuermans (van de leverancier van het softwarepakket) en Rob van der Hoorn. Zittend v.l.n.r.: Pieter Leyten (leverancier) en Leo Slappendel (Centrale logistiek) Invoering van het nieuwe plan ningsysteem betekent voor de planners dat veel handmatige en routinematige handelingen tot het verleden zullen behoren. Ze kunnen beter en sneller inspe len op veranderingen, voortijdig knelpunten signaleren en hier voor oplossingen aangeven. Ze krijgen nu de tijd zich daadwer kelijk meer met de kwaliteit van de planning bezig te houden en die zonodig te verbeteren. Sneller en aecurater Peter Heemskerk, hoofd Opera tionele planning Zoeterwoude, noemt een voorbeeld. "Als er bijvoorbeeld plotseling een lijn uitviel, moest een planner twee uur rekenen om een oplossing te vinden. Met het nieuwe sys teem is de oplossing binnen enkele minuten gevonden. Het systeem geeft ook aan wat de gevolgen van een beslissing zijn. Stel dat een produktierun wordt uitgesteld, terwijl de blikjes er al zijn. Dan blijven ze in het magazijn staan en onstaat ineens een tekort aan ruimte. Een ander voorbeeld: binnen een minuut is de hele planning voor de vervoerder klaar, terwijl wij er twee uur over doen om de voorraad blikjes en het aan tal vrachten te berekenen. Als je een opdracht geeft, doet het systeem zelf een eerste voor stel. Bijvoorbeeld dat een pro duktierun op een bepaalde lijn kan worden gedaan. Wil je weten hoe de omsteltijden te minimaliseren zijn, dan krijg je binnen enkele minuten het antwoord. Tevens vervult het een waakhondfunctie: het geeft tijdig aan dat iets nog moet gebeuren." Meer mogelijkheden Het gekozen softwarepakket is niet uitsluitend voor Heineken ontwikkeld en wordt ook bij andere bedrijven gebruikt. Van der Hoorn: "Sinds eind novem ber zijn we begonnen met het opzetten van het systeem. Voor de planners is het een enorme stap voorwaarts en biedt het sys teem veel meer mogelijkheden dan ze nu hebben. Maar dat niet alleen, het sys teem is zo flexibel dat het ook gebruikt zou kunnen worden om bijvoorbeeld de gevolgen meer in detail te bepalen van investeringen, uitbreiding of vervangingen in bestaande situ aties." Druk bezig "In maart zullen we gaan scha- duwdraaien met het nieuwe systeem. We hopen aan het ein de van het eerste kwartaal een beslissing te kunnen nemen of we voor de zomer al voor een deel met het nieuwe systeem zullen gaan werken", zegt Rob van der Hoorn. "Eind dit jaar zullen we pas de situatie berei ken, dat aan al onze wensen is voldaan. Dat is inclusief de elek tronische uitwisseling van informatie tussen de afdelingen Centrale Logistiek, Operatio nele Planning en Order-entry. Maar een gedeeltelijke overgang voor de zomer moet wel reëel zijn. Het systeem moet dan vol doende zijn ingericht voor de Heineken-situatie en de plan ners geen halve oplossing bie den. Anders is het in verband met de topdrukte in de zomer beter te wachten tot het najaar. Piet Groenendijk van Centrale Logistiek en Peter Heemskerk, Ad van Delzen en Ben van Drunen van de Operationele planningsafdelingen zijn al eni ge tijd druk bezig om het sys teem in te kunnen voeren. Het zou jammer zijn als we tot het najaar moesten wachten, want de planners zijn nu al zeer enthousiast. Want als dit sys teem is ingevoerd dan realiseren we tezamen met PILS het doel dat ons voor ogen stond. We zijn klaar voor de toekomst en heb ben de mogelijkheden om te reageren op de uitdagingen van uit de markt en kostenbewust te plannen, waarbij de mogelijke risico's al van tevoren zijn over wogen."

Vers van 't Vat | 1996 | | pagina 23