Feest in het buitenland Een bijeenkomst van de A HPN-leden in Amsterdam uitnodiging in. Een enkeling komt niet, omdat daar dan geen behoefte aan is. Aan het aantal leden van HPN, nu ruim hon derd, is echter te merken dat de behoefte aan informatie en ondersteuning groot is." Karineke Sombroek vult aan: "Zes maanden na de uitzending stuurt HPN de partners een vragenlijst waarin ondermeer wordt gevraagd 'hoe men invul ling heeft gegeven aan de nieu we leefomstandigheden. Op die manier houden we onze eigen gegevens over de landen ook actueel. Want uiteraard kan er in de loop van de jaren het een en ander veranderen." Eigen ervaring De bestuursleden hebben zelf, uiteraard, ook verschillende uit zendingen achter de rug. Voor de meesten van hen betekende dat bij de eerste uitzending onzekerheid en vooral het zelf op zoek gaan naar informatie. "Dat heb ik zelf ook gedaan. Maar niet iedereen zit zo in elkaar. Sommige mensen over zien de consequenties van een uitzending niet goed of weten niet welke weg ze moeten bewandelen om goede informa tie te kunnen krijgen", aldus bestuurslid Ali Cremer. "Dat merken we ook in de contacten met partners van medewerkers. De een heeft onze informatie niet echt nodig, een ander maakt er juist gretig gebruik van. En juist voor die laatste groep is het Heineken Partner Netwerk zo belangrijk." Vooral over uitzending binnen Europa wordt wel eens te licht gedacht. "Geen énkele plaatsing is gemakkelijk", vertelt be stuurslid Krijna Westra hier over. "Een goede voorbereiding kan veel ellende voorkomen. Wij geven partners het advies hun hobby mee te nemen of een studie te gaan volgen. Wij wij zen er tevens op dat het niet altijd mogelijk is een werkver gunning te krijgen in het land van uitzending. In sommige lan den mag je als partner namelijk niet werken. Zelfs niet in Curacao. Uiteraard ligt dat ook aan het soort beroep dat je uit oefent. Bepaalde specialisaties, bijvoorbeeld in de verpleging, zijn meestal wel welkom. Maar je kunt natuurlijk ook vrijwil ligerswerk doen. Want je part ner maakt vaak lange dagen." HPN helpt ook bij de terugkeer naar Nederland. "Hierbij kun je in een gat vallen, zeker als je niet meteen invulling kunt geven aan je nieuwe leef- en woonsituatie. In het buitenland ben je bovendien veel nauwer bij het werk van je partner betrokken dan hier in Neder land. En ook dat kan problemen opleveren." Andere expatriates Overigens helpt HPN niet al leen gezinnen die naar het bui tenland gaan. "Er komen tegen woordig ook veel buitenlandse gezinnen naar Nederland, om dat de man of vrouw binnen een van de Heineken-vestigingen in ons land komt werken. Ook dan is het goed vooraf aan de part ners informatie te geven over het land, de woonplaats en de omgeving", vertelt Carol Ver steeg. "Overigens moeten we nog een lijst maken van vrij willigers die als contactpersoon voor deze mensen willen wer ken. Verder willen we deze specifieke groep partners uit nodigen voor een volgende ver gadering." Karineke vult aan: "Daarnaast heeft HPN te maken met gezin nen van medewerkers die van uit het buitenland naar een ander land worden uitgezonden, zonder dat zij bij deze verhui zing Nederland nog aandoen. Dit maakt het moeilijk om met deze groep in contact te komen. Maar ook daar zullen we oplos singen voor moeten zoeken. Zo hebben we bijvoorbeeld op onze standplaatsen contactpersonen die kunnen helpen bij de op vang. Maar dit geldt uiteraard voor ieder gezin dat aankomt." Overigens vraagt het Hei neken Partner Netwerk dienst-reizigers van Heineken informatie naar HPN op te sturen die zij tegenkomen op hun bezoeken in het buitenland. Het adres is: HPN contactfunctionaris mw. C.W. Sombroek, kamer 2.471 in Zoeterwoude. Te denken valt aan informatie zoals kranten, tijdschriften, reisfolders enzovoort. Wie voor lange tijd naar het buitenland wordt uitgezonden, zal ook daar voor een groot deel feesten als Kerst en oud en nieuw vieren. De bestuursleden van HPN kunnen daarover meepraten. Sabine van Rompu vertelt dat het doorbrengen van feestdagen in het buitenland best gezellig was. "Kerst in de warmte. Anders, maar toch ook leuk." Ali Cremer hierover: "Ik vond het zelf de eerste keer heel vreemd om Kerst te vieren zonder familie, alleen met enkele plaatselijke vrienden en dat in de warmte. Ons gezin heeft tien maanden in Zaïre doorgebracht, 4lh jaar in Grieken land en 8 jaar in Singapore. En overal vieren ze de feestda gen anders. Eigenlijk een heel leuke ervaring. Zo hebben we in Singapore meer het Chinese Nieuwjaar ingeluid dan het onze en vierden we in Griekenland uitbundiger Pasen dan Kerst, omdat Pasen daar hét feest bij uitstek is." Carol Versteeg heeft twee jaar met haar echtgenoot op de Bahama's gewoond. "Daar maken ze van Kerst carnaval", vertelt ze. "Op de 24ste gaan alle 150.000 inwoners van het eiland naar de hoofdstraat waar een grote carnavalsoptocht begint. Heel gezellig en veel pracht en praal. Dat ging de hele nacht door." Ook het Sinterklaasfeest werd in het buitenland gevierd. Krijna Westra hierover: "In Nigeria werd het feest door bedrij ven en de ambassade groots opgezet. In Trinidad werd altijd veel aandacht aan Kerstmis geschonken. Dat begon al in november." Carol Versteeg vult aan: "Ik bakte speculaas om toch een feestelijk tintje aan 5 december te geven." Ali Cremer maakte steevast oliebollen met oud en nieuw. "Hoe warm het ook was, want ik wilde toch nog dat typisch Hollandse tintje van het feest behouden."

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 23