Stel je wordt als gezin voor Heineken naar het buitenland uitgezonden. Dat betekent in de eerste plaats vooral wennen aan een andere omgeving. En daarnaast vooral voor de partner het leren loslaten van werk- en familiekring en het soms leren omgaan met eenzaamheid. Vooral bij een eerste uitzending kan dat nogal wat moeite kosten. Het Heineken Partner Netwerk wil partners daar graag bij helpen. ervaring met zo'n school heeft gehad. Ook werd er nauwelijks rekening gehouden met de vele andere praktische en emotionele spanningen die er rond een uit zending kunnen ontstaan. "Vaak was er alleen telefonisch contact met de partner of werd alleen de Heineken werknemer uitgenodigd voor een gesprek op de brouwerij, vertelt Carol Ver steeg, één van de bestuursleden van HPN. "Er bestond ook geen bestand van voormalige expa triates, zodat partners zelf op zoek moesten gaan naar gezin nen die al eens een uitzending hadden meegemaakt. Nu is er wél een bestand dat door ons 'up to date' wordt gehouden om ervoor te zorgen dat gezinnen die nu worden uitgezonden met elkaar in contact kunnen komen. Gaat het om nieuwe brouwerijen, zoals in Myanmar, dan proberen we de nodige informatie via ambassades en andere internationale bedrijven te pakken te krijgen. En tegen woordig worden ook de partners bij het informatiegesprek over de uitzending betrokken." Honderd leden De namen van gezinnen die nu worden uitgezonden worden via contactfunctionaris Karineke Sombroek (Personeelsdienst Internationaal) doorgegeven aan het HPN-bestuur. "Wij bellen de partner van de expatriate dan op en zorgen ervoor dat zij een contactpersoon krijgt voor de nodige informatie over het land van uitzending", vertelt be stuurslid Sabine van Rompu. "Als er nog geen contactpersoon in Nederland is, dan winnen we zelf informatie voor de partner in. Ook nodigen we de partner uit voor onze eerstvolgende ver gadering zodat zij in contact kan komen met andere partners die uitgezonden zijn geweest of nog uitgezonden moeten wor den. De meesten gaan op onze Het HPN-bestuur met van links naar rechts: Karineke Sombroek, Ali Cremer, Sabine van Rompu, Carol Versteeg en Krijna Westra Het Heineken Partner Netwerk (HPN) werd in februari 1994 opgericht. Doel van de oprich ting was partners van expatria tes te helpen bij uitzending naar het buitenland door ze in con tact te brengen met mensen die daar al eens hebben gewoond. De behoefte aan een Partner Netwerk kwam vanuit de part ners zelf. Er bleek een grote behoefte te zijn aan gedegen ondersteuning en informatie over het leven in een vreemd land. De meeste partners had den destijds alles zelf moeten uitzoeken, omdat er bij hun uit zending niet altijd rekening werd gehouden met het ver strekken van informatie aan de rest van het gezin. Uiteraard werden scholing en verhuizing wel goed geregeld. Maar een school die er in eerste instantie op papier goed uitziet, kan in de praktijk toch heel anders zijn. En dan is het fijn om contact te hebben met iemand die al

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 22