3 eigen- te luis- ;ving", van de s van En om eeld te ving is zoeker roepen deving :unnen n waar- en aan nstver- i beter ng wat kun je elkaar rschei- oeken: tief. In n laten eidaan eeld de epaald riet te ik die te om s voor ssende antita- onder- jrotere e vorm sche of gehou- en wil- hoe de rment, ten of ntwik- er jaar 50 van ierzoe- aantal maar n voor marke- dukten Neder- a doet teraard zoeken akelen gevallen de medewerkers van Heineken. Maar uiteraard gaat het hierbij slechts om kleine onderzoekjes, onder een relatief kleine doelgroep." Gevoel Niet alles wordt onderzocht. "Op een gegeven moment moet je ook je gevoel laten spreken", vindt Henk Eising. "Alleen zaken die je niet goed in de vin gers hebt moet je onderzoeken." we onderzoeksbureaus in. Bij ons ligt de coördinatie van het geheel (dus ook het verstrekken van de opdracht aan het onder zoeksbureau) en de interpreta tie van de resultaten. Is het onderzoek eenmaal afgerond, dan bepaalt onze interne opdrachtgever wat er met de onderzoeksresultaten gebeurt", aldus Henk Eising. "Onze grootste 'klanten' zijn uiteraard de Units Food en Horeca. Voor hen houden wij een aantal standaard onderzoe ken, wat elk jaar terugkomt. Die zijn belangrijk om te weten te komen welk beeld bijvoorbeeld Heineken bij de consument oproept. Zo kun je nagaan of de markt verandert, of de consu ment anders over het merk is gaan denken en of het gewens te imago van Heineken over eenkomt met de beeldvorming van de consument. Conclusies uit deze onderzoeken kunnen weer door onze opdrachtgevers gebruikt worden voor aanpas singen en verbeteringen van bij voorbeeld reclamecampagnes." Kleine projecten "We houden ook veel onder zoeken naar aanleiding van bepaalde acties of evenemen ten, zoals bijvoorbeeld de Hei neken Night of the Proms. Dat evenement is nu voor het vijfde achtereenvolgende jaar gehou den. Marketing wil jaarlijks van ons weten hoe de bezoeker de Proms ervaart. Zo is ze geïnte resseerd in wat de bezoeker van de artiesten en de presentator vond, of deze het evenement gewaardeerd heeft, de sponsor kent en of deze sponsor en eve nement bij elkaar vindt passen. Ook is Marketing benieuwd naar de verkrijgbaarheid van het bier. Was die goed? Kon die beter? Daarnaast wil men weten wat de televisiekijker van het evenement vond. Ook dat wordt onderzocht. Dit jaar onderzoeken we in opdracht vooral het verschil in beleving en sfeer tussen de verschillen de Proms-concerten. En zo zijn er wel meer vragen rond dit evenement te bedenken, die van belang kunnen zijn voor de organisatie van een volgend concert." Marktonderzoek heeft ook wel eens lezersonderzoek voor Vers van 't Vat verricht. "En in het beginstadium van het bedrijfs- journaal Kijkglas hebben we Er wordt nog steeds veel gebruikgemaakt van telefonische enquêtes onderzocht of het journaal goed werd bekeken, wie er keken en waar. En zo kan ik wel meer voorbeelden noemen. In deze twee gevallen was er voorna melijk sprake van een schrifte lijke enquête onder de betrok ken doelgroepen, in beide Ook kan het zijn dat onderzoe ken zoveel informatie hebben opgeleverd, dat een volgend onderzoek naar datzelfde pro- dukt overbodig is. "Een voor beeld: we hebben nu twee keer een onderzoek gehouden naar de rol en de smaak van de ein- dejaarsbieren 1994 en 1995. Het eerste jaar was dat onderzoek er vooral op gericht om de behoef te onder de consumenten te pei len en uiteraard hebben we in dat jaar ook de verpakking en smaak van 1994 getest. Het tweede jaar hebben we vooral onderzocht of er nog steeds behoefte was aan een einde- jaarsbier. Dit jaar houden we geen onderzoek omdat de onderzoeken tot nu toe vol doende materiaal hebben opge leverd om te weten dat het ein- dejaarsbier zeer gewaardeerd wordt. Bij een eventuele wijzi ging in concept of verpakking is een onderzoek weer wel gewenst." De laatste tijd staan enkele enquête-vormen ter discussie. Door oneigenlijk gebruik door derden is er enige weerstand bij consumenten te bespeuren met betrekking tot de tele fonische enquête. "Door de volledige computergestuurd heid is dit echter een van de meest betrouwbare vormen van onderzoek", vertelt Henk Eising hierover. "De eigen interpretatie van de interviewer wordt zo tot een minimum beperkt." Om het vertrouwen van de consument te winnen, laat de enquêteur vaak een telefoonnummer en adres bij de con sument achter, zodat deze kan checken of het hier inder daad om een betrouwbaar onderzoeksbureau gaat. Ook wordt de consument van te voren schriftelijk of monde ling om zijn medewerking gevraagd. Andere oplossingen die door marktonderzoeksbureaus worden overwogen zijn het geven van cadeautjes als beloning voor het meewerken aan de telefonische enquête. naar de samenleving

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 11