"Wie heeft er blikjes voor mij?" 274 lege Heineken bierblikjes zullen hun verdere leven slijten als vliegtuigonderdeel. Tezamen vormen zij een ongeveer anderhalve meter lang vliegtuig, dat te pronken hangt in een Rotterdamse woning. "Heb je dat allemaal zelf leeggedronken?", vroegen de buren aan Steef van Haastrecht, toen ze zijn werkstuk zagen. Maar dat was niet het geval. Zfc h*- pakking, :n 25 cl. :t wordt ières du onderne- eineken, irouwke- :se Witte ntroduc- leel in de iermarkt Maar ik wilde het nog niet verkopen, omdat het nog gefo tografeerd zou worden voor Vers van 't Vat. Als er nu een koper voor zou zijn, zou ik het wel doen. Het is niet zo dat ik er heel erg aan gehecht ben. Dan maak ik gewoon een nieuwe." Blikjes gezocht Steef van Haastrecht heeft al precies in zijn hoofd hoe zijn volgende ontwerp er uit zal zien. "Toen ik nog voor Haven stad reed, kwam ik ook in de havens van Rotterdam en Amsterdam. Dan zag je die mooie cruiseschepen. Zo'n schip wil ik nu gaan maken. En dan niet alleen van Heineken blikjes, maar ook met blikjes van de andere concernprodult- ten, om er een beetje kleur aan te geven. Alleen, zoveel blikjes heb ik niet..." En omdat hij alleen bier drinkt als het mooi weer is, zal het ook nog wel even duren voordat hij het be nodigde aantal bij elkaar heeft. Als er lezers zijn, die Steef van Haastrecht zouden kunnen hel pen met lege, gave blikjes, dan houdt hij zich van harte aanbe volen. Hij zou het trouwens ook leuk vinden te horen of er wellicht meer mensen zijn die dezelfde hobby hebben. Zijn telefoonnummer is 010- 4550639. weekends. Sinds hij gebruik heeft gemaakt van een ver vroegde uittredingsregeling, heeft hij alle tijd voor zijn hobby. "Ik heb drie maanden aan het vliegtuig gewerkt. Niet achter elkaar door, natuurlijk. Als je al je tijd erin steekt, is het niet leuk meer. En het moet wel leuk blijven. Maar het was nogal precisiewerk. De doorgeknipte blikjes heb ik met speciale mon- tagekit aan elkaar geplakt. Voor de stevigte heb ik alles dubbel geplakt." Om te kijken hoe een vliegtuigmodel emit ziet, ging hij kijken in een hobbywinkel. Daarna toog hij aan de gang met blikschaar en montagekit. Alles zit erop en eraan. Zelfs kleine raampjes en remkleppen. Toch zat het niet altijd mee. Tij dens het bouwen is het toestel tweemaal stukgegaan. Eenmaal doordat Van Haastrecht er zelf over struikelde, toen het op de vloer van de woonkamer stond. En eenmaal doordat zijn doch ter nietsvermoedend op de tuin stoel ging zitten, waarop het vliegtuig tijdelijk was neerge zet. Maar Van Haastrecht liet zich er niet door uit het veld slaan. "Ik zeg maar zo: de aan houder wint", zegt hij. Creatief Het idee voor het vliegtuig kwam deze zomer bij hem op. "Ik zat in de tuin een biertje te drinken. Had mijn blikje leeg, en draaide het eens rond in mijn hand. Toen bedacht ik dat ik daar wel iets leuks van zou kun nen maken. Omdat ik gek ben van vliegtuigen, zou ik proberen een vliegtuig te maken", vertelt hijHet is niet voor het eerst dat hij iets dergelijks heeft gemaakt. "Vier jaar geleden heb ik ook al eens een vliegtuig gemaakt. Toen van een holle boomstam. Eigenlijk ben ik altijd creatief geweest. Ik heb bijvoorbeeld altijd bloemstukjes gemaakt." Bloemstukjes op de venster bank en aan de keukenmuur getuigen hiervan. Ook de op- De meeste blikjes heeft hij ge vonden, als hij er met zijn fiets op uit ging. En dan was het zaak alleen de gave exemplaren mee te nemen, zonder deuken of andere beschadigingen. Deze blikjes werden in een grote teil, buiten in de tuin, grondig schoongemaakt. Eenmaal droog, wachtte hen de blikschaar. Zo is Steef van Haastrecht, voor malig chauffeur bij Dranken handel Havenstad in Rotterdam, in totaal drie maanden bezig geweest. De reacties van anderen op zijn vliegtuig zijn allemaal positief. "Ik had er zelfs kopers voor. haalbrug over de vijver in zijn tuin heeft hij zelf gebouwd. Dat heeft hij gedaan in de tijd dat hij nog voor Havenstad werkte, dus was hij aangewezen op de

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 7