hei ederlands elftal spelen?" rs voor 7an V.. n USA, tien jaar op de bijzondere datum 8-8-1988 naar Villanova, een klein plaatsje nabij Philadelphia. Weer vier jaar later werd 'Gus' benoemd tot Chief Executive Officer van Quaker. "Die functie is te vergelijken met het voor zitterschap van de Raad van Bestuur. In kwalitatief opzicht is het bedrijf te verge lijken met Heineken. Het had ook wel raak vlakken. Want Quaker is bijvoorbeeld de grootste leverancier ter wereld van smeer middelen voor het warm en koud walsen van staal en de produktie van bier- en cola blikjes. Ik hield me bij Quaker bezig met iet hele managementpaklcet en maakte bij voorbeeld ook presentaties naar Wall Street roe. Alleen kwantitatief is het bedrijf klei ner dan Heineken. Het was een 275 mil joen dollar bedrijf, dus niet zo groot." Moeilijke beslissing De familie Lubsen woonde met veel ple zier in Amerika. "We hadden het heel erg naar onze zin. Voor de kinderen was het in het begin best moeilijk. Ik weet nog dat ze opgetogen waren toen we langs een hoc keyveld reden. Maar in Amerika hockeyen alleen meisje?. Zo zijn er veel meer ver schillen. Inmiddels weten ze niet beter. Ze zijn als Amerikaanse tieners opgegroeid. Dat is ook de reden, dat mijn oudste zoon Kyle, die nu op college zit, niet mee wilde naar Nederland. En de jongste, Blair van zeventien, zit in het laatste jaar van high- school, de middelbare school. Die wil hij eerst afmaken. Tot zolang blijft ook mijn vrouw in Amerika. Het was dan ook een heel moeilijke beslissing deze functie in Nederland te aanvaarden. We zijn een hechte familie. Dan is het moeilijk, vooral ook voor mijn vrouw, als die familie gescheiden wordt. Daarover hebben we met z'n allen lan ook uitvoerig gesproken. Amerika houden we zeker ook aan. Daar kunnen we regelmatig met het gezin en onze vrienden bij elkaar komen." Grote eer "De grootste overweging om deze functie in de Raad van Bestuur van Heineken te accepteren, was van professionele aard. Toen ik werd benaderd voor deze baan, was ik verrast. Ik had er tevoren helemaal niet aan gedacht terug te keren naar Nederland. Ik had hier ook geen huis meer. Een bezoek brengen aan Nederland was altijd leuk. Er weer gaan wonen, is toch iets heel anders. "Wat me het meest aantrekt bij Heineken. is de consequente kwaliteitsgedachte. Of het nu om reclame gaat, o om een T-shirt: het is geen rommel, van even hoogwaardige kwaliteit, vind ik heel indrukwekkend." Alles is Dat Maar toch, hoewel ik me echt geëmigreerd voelde, wilde ik beslist geen Amerikaan worden. Want ik heb me in mijn hart altijd Nederlander gevoeld. Als Heineken niet een Nederlands bedrijf was geweest, had ik het aanbod beslist niet serieus genomen. Gelukkig heb ik hier nog wel een uitge breide vriendenkring. Ik hoef dan ook zeker niet alle avonden eenzaam en alleen thuis te zitten." "Zoals ik al zei, is het vooral uit professio nele overwegingen dat ik het aanbod heb aangenomen. Als je gevraagd wordt in de top mee te draaien van zo'n bedrijf als Heineken, is dat een hele eer. Een erkenning van je werk. Het is net als bij een hockeyer. Die zegt toch ook geen nee, als hij gevraagd belangrijk contact te houden met de men sen. En daar moet je moeite voor doen. Ik heb daarom bijvoorbeeld wel al in de kan tine gegeten en zal dat ook nog wel vaker doen. Ik voel me hier wel al thuis. Ik vind de mensen om mij heen in ieder geval enthousiast, ze zijn van een goed kaliber. Je merkt ook de trots op het bedrijf. Mis schien is de hiërarchie hier groter dan in Amerika. En ik moet eraan wennen dat mensen elkaar niet tutoyeren. In Amerika zegt natuurlijk iedereen 'you'. Respect heb ben ze toch wel, want ze weten heus wel wie de beslissingen neemt. Maar hier zeg gen de mensen 'u' tegen me, terwijl ik me toch voorstel als 'Guus Lubsen'. Daar moet ik aan wennen. Ik wil het ook niet per se veranderen. Ik moet me natuurlijk conformeren aan de normen die hier gelden. Ik wil ook weer niet te populair doen. Ver der zijn er, denk ik, niet zoveel verschillen met Amerika. De besluitvaardigheid is daar anders omdat er op korte termijn gema naged wordt. De arbeidsovereenkomsten zijn er harder. Dat is geen waarde-oordeel; alleen een constatering. Maar je moet natuurlijk niet alles willen vergelijken met Amerika. Dat heeft eigenlijk geen zin." Nadat de taakverdeling binnen de Raad van Bestuur is gewijzigd, is de heer Lubsen belast met Finance Systems en heeft hij Athenian brewery, Heineken USA en de cluster Centraal en Oost-Europa in zijn portefeuille. "Die taakverdeling is in over leg gegaan. Ik ben er blij mee. Ik denk dat ik er mijn handen voorlopig wel vol aan zal hebben. Het wordt de eerste keer dat ik Financiën onder me heb. Mijn eerste uit daging is het hele strategische plaatje goed te begrijpen. Voorlopig wil ik eerst Heine ken goed leren kennen. Dat heeft nu de hoogste prioriteit." Chemical ïse multi- tiging in r werkten Maar het eteen het rag dat er i echt een bij me en 'erenigde teeds zo, gful' zijn. iet. Want aar presi- et bedrijf ijn opvol- r Lubsen n en der- van de andere kant, het is in Amerika nu enmaal zo dat de kinderen op 18-jarige leef- ijd naar college gaan. Als je zelf aan de westkust woont, en het college is aan de ostkust, dan zie je elkaar ook niet vaak. Vlijn oudste zoon hebben we tijdens zijn erste collegejaar maar vier keer gezien. Met Thanksgiving, echt het grootste familie eest in Amerika, Kerstmis, een voorjaars vakantie en tijdens de zomer. En hiervan daan naar Boston is trouwens maar vijf uur vliegen. Ook wij, mijn vrouw en ik, voelden ons heel happy in Amerika. We voelden ons er thuis. We hebben er goede vrienden gekregen, er was een bloeiend sociaal leven. Mensen leren je ook snel mennen, als je een van de weinige buiten landers bent die een Amerikaans bedrijf run nen. Dan val je toch op. Als mijn vrouw olgend jaar naar Nederland komt, gaan we hier een huis zoeken. Maar ons huis in wordt voor het Nederlands elftal'", verdui delijkt Lubsen nog eens. Contact met de mensen In zijn vriendenkring vond iedereen het vanzelfsprekend dat hij naar Heineken ging. "Toen ze het hoorden, zeiden velen. 'Oh, that is my favourite'. Je hoeft ook niet uit te leggen, wat Heineken produceert. Iedereen weet het." Omdat de heer Lubsen pas zes dagen voor Heineken werkt als Vers van 't Vat met hem praat, vindt hij het moeilijk een vergelijking te maken met zijn vorige bedrijf. "Ik heb nog nooit eerder voor een Nederlands bedrijf gewerkt, dus ik moet nog wennen. Ik moet ook steeds vragen waar alles is. Ik vind het De heer Lubsen, sinds kort lid Raad van Bestuur, is in zijn spaarzame vrije tijd verzamelaar van modeltreintjes

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 5