Veertig jaar Wavin [bintancI Korrels Behalve het maken van krat ten van nieuw materiaal, doet Wavin ook veel aan de recycling van gebruikt materiaal. "Dat doen we al zo'n 25 jaar en die techniek wordt nog steeds ver beterd. We hebben daarvoor een nieuwe recycling-fabriek, waarin gebruikt materiaal kan worden herverwerkt. Maar uiteraard komen er ook nog steeds nieuwe vragen op het licht richt uitse it de be- t alle land bier- :rder fris- imo- t in tfge- niet pro- naar ons lant n of ken tent ach- t al irkt en." met ;ch- gis- ver- iwe ken het i de fase het oor het an- oor ere lijk ve- 1. >ör- Ler- tst in de er- land geproduceerd en als zee vracht naar St. Lucia vervoerd. Overigens gebeurt het ook wel dat we de kratten hier ontwer pen en lokaal via een van onze licentiepartners laten maken." Standaard produktie Een standaard opdracht gaat als volgt in zijn werk. Roland: "Op basis van het type fles dat in het krat komt wordt vastgesteld wat voor krat er nodig is. Daar zoeken we een standaard maat krat bij. Daarna begint het ont werpen op de computer, waar bij eveneens de kleur en de bedrukking worden vastgelegd. Ook wordt het krat via de computer 'doorgerekend' om de stevigheid ervan vast te kunnen stellen. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat een krat, dat onderop een pallet staat onder het gewicht van de andere krat ten bezwijkt. Bovendien moet het krat na elke wasbeurt nog net zo stevig en goed van kleur zijn als daarvoor. Uiteraard schrijft Heineken de kleur en bedrukking van de kratten voor", aldus Van Ark. "Op basis van onze computer tekening wordt een aantal bedrukkingsvoorstellen van Heineken gemaakt, waarin we de gewenste kleuren verwer ken. Dit alles neemt zo'n ander halve maand aan voorbereiding in beslag. Daarna wordt eerst een matrijs gemaakt, dat is als het ware het negatief van een krat. Tenzij er al een standaard matrijs bestaat voor dat type krat. De ontwikkeling van een matrijs neemt een maand in beslag. Ook dat wordt op het gebied van stevigheid en kleur sterkte onderzocht. Daarna kun nen we het krat gaan maken." Produktie-units De kratten worden uiteindelijk in de produktie-units gemaakt, waarbij gebruik wordt gemaakt van H(igh)-D(ensity)P(oly)E(thy- lene)-korrels, die in een bepaal de verhouding worden ge mengd. Daarin zit al de kleurstof die de uiteindelijke kleur van het krat bepaalt. Deze machines bevinden zich in de fabriek tegenover het kantoor van Wavin Trepak. Roland van Ark hierover: "Dit mengsel wordt in een zogenoemde spuit- gietmachine tot zo'n 220 graden Celcius verhit en onder hoge druk gebracht. De 'smelt' wordt in enkele seconden in de van te voren ontworpen matrijs ge spoten. In deze matrijs wordt de 'smelt' afgekoeld, zodat het produkt vormvast is. De cyclus- tijd van het spuitgieten is onge veer 35 tot 60 seconden. Een pro duktie per week van tien tot twaalfduizend stuks." Na het spuitgieten, worden de kratten tijdelijk opgeslagen. Wavin maakt de laatste tijd vooral kratten voor Heineken-brouwerijen in het buitenland w Wavin werd veertig jaar geleden opgericht door ir. J.C. Keiler, een ondernemend directeur van de Waterleidingmaatschap pij in Overijssel. Directe aanleiding voor deze oprichting was een probleem dat Keiler met zijn buizen had: de corrosie van de metalen waterleidingen van WMO. Zo kwam de directeur op het idee waterleidingbuizen te maken van relatief nieuw materiaal, PolyVinylChloride, beter bekend door zijn afkor ting PVC. Dit alles resulteerde op 5 augustus 1955 in de geboor te van een nieuwe onderneming: Wavin, een afkorting van WAter en polyVINylchloride. Uiteraard bleef het niet bij de produktie van één soort buis. Het buizenprogramma werd al snel uitgebreid en Wavin ging daarnaast ook experimenteren met het gebruik van kunst stof. Het gevolg was dat er in 1963 vier produktgroepen ontstonden: leidingsystemen, foliën, profielen en kratten. Buitenlandse overnames volgden en er werd een eigen Research en Developmentafdeling opgericht. Daarnaast is Wavin actief op het gebied van recycling van gebruikt plastic. Het bedrijf is op die manier langzamerhand uitgegroeid van een experimentele onderneming tot een multinational waar ruim 6000 mensen werken. Wavin is nu in achttien Europese landen vertegenwoordigd. Daarnaast worden de uitvindingen van Wavin door meer dan 35 licentie-nemers toegepast in 30 verschillende landen over de hele wereld. In Hardenberg werken zo'n zestienhonderd mensen. Vandaar dat je net als bij Hei neken ook bij Wavin zoge noemde krattenparken kunt tegenkomen. Daarna worden de kratten bedrukt. Dat gebeurt op speciale zeefdrukmachines, die aan elkaar gekoppeld zijn. "We gebruiken evenveel machines als er kleuren in de bedrukking van het krat zitten. Het bedruk ken van 10.000 kratten neemt zo'n 24 uur in beslag. Daarna worden de kratten nog eens 24 uur gedroogd en zijn ze klaar voor gebruik. Vervolgens gaan ze of via de weg of als zeevracht naar de klant." gebied van recycling naar ons toe. Neem bijvoorbeeld het her gebruik van oud kratmateriaal. Het gebruik van cadmium in kratten is in de jaren tachtig door de Nederlandse overheid aan banden gelegd. De bier- en frisdrankenindustrie heeft hier toe eind jaren tachtig een con venant met de overheid geslo ten om de produktie en het gebruik van cadmiumhouden- de kratten te beëindigen. Wij zijn al geruime tijd met onze klanten in Nederland bezig om vervangingen te zoeken voor cadmium als toevoeging aan kleurpigmenten in kunststof." Daarbij wordt nauw samenge werkt met diverse universi teiten. Zoals bijvoorbeeld bij het onderzoek dat TNO in opdracht van Heineken heeft gedaan naar het milieuvriende lijk verwijderen van cadmium uit de kratten en het gebruik van vervangende, milieuvrien delijke kleurstoffen. Dit onder zoek heeft inmiddels geleid tot milieuvriendelijke groene, rode en gele pigmenten.

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 21