Heineken heeft vele kratten in alle soorten en maten. Eén van de leveranciers van die kratten is Wavin Trepak. In dit bedrijf in Hardenberg vindt het hele proces plaats vanaf het kratontwerp op de computer tot en met de bedmkking van een krat. Alleen het maken van de 'matrijzen' wordt uitbesteed. Een bezoek aan dit bedrijf, onderdeel van Wavin Nederland B.V. Hardenberg ligt in Overijssel, vlakbij de Duitse grens. Vandaar dat Duitsland ook een grote markt voor Wavin is, maar daar over later meer. Het bedrijf werd veertig jaar geleden opgericht. Anno 1995 zijn er op het terrein in Hardenberg wel zeven ver schillende bedrijfsonderdelen te vinden, waaronder Wavin Trepak. Dit bedrijf is gevestigd in een modern kantoorgebouw. Daar recht tegenover bevindt zich het produktiegedeelte, waar de bier- en frisdrankkratten wor den gemaakt. In het kantoor werken acht medewerkers. Een van hen is commercieel directeur Johan Thans. Hij vertelt: "Bij Wavin Trepak bie den we de klant een totaal concept aan op het gebied van transportverpakkingen. Van ontwerp tot en met de levering van de verpakking. Zo maken we naast bier-, frisdranken-, brood- en groentekratten, ook brievenbussen en opslagvaten. Uiteenlopende produkten, om dat we niet afhankelijk willen en kunnen zijn van de produk- tie van één soort krat. Tenslotte gaat een krat lang mee. Bier kratten bijvoorbeeld leven zo'n tien tot vijftien jaar. Het mate riaal waarvan de kratten zijn gemaakt kun je acht keer hergebruiken." Vervanging van het huidige krattenpark van de Roland van Ark met het materiaal waarvan kratten worden gemaakt merken Heineken en Amstel is daarom nog niet aan de orde. Heineken en Vrumona Omdat Wavin Trepak zo dicht bij Duitsland is gevestigd, richt het bedrijf zich ook op de Duitse markt. Johan Thans: "Wat de produktie van bierkratten be treft, werken we samen met alle grote brouwerijen in Nederland en zes van de tien grotere bier brouwers in Duitsland. Verder produceren we ook voor fris drankfabrikanten als Vrumo na." Een opdracht wordt in nauw overleg met de klant afge werkt. "Daarbij worden wij niet alleen ingeschakeld voor de pro duktie van louter een krat, maar wordt er uiteraard ook van ons verwacht dat wij met de klant meedenken en met adviezen of op-lossingen komen. Zo werken wij ook het liefst. Dit betekent ook dat we niet alleen opdrach ten afwachten, maar ook al ontwikkelingen in de markt signaleren en daar op inspelen." Hij vervolgt: "Ons contact met Heineken loopt zowel op tech nisch, commercieel als logis tiek vlak. In veel gevallen wer ken we een project in nauwe samenwerking met Heineken door, van beginstadium (het ontwerpen van een krat op de computer] tot en met de eindfase (de produktie van een krat)." St. Lucia Wavin heeft zo ondermeer het groene krat van Heineken voor Duitsland ontwikkeld en het nieuwe lichtgewicht frisdran kenkrat van 1450 gram voor Vrumona in Nederland. Andere opdrachten zijn voornamelijk voor de buitenlandse brouwe rijen van Heineken bestemd. Roland van Ark, licensee coör dinator bij Wavin Trepak, hier over: "Zo hebben we laatst voor de Heineken-brouwerij in St. Lucia 60.000 kratten gele verd. Deze zijn hier in Neder-

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 20