Klaar om alle zeilen b Al vijftien jaar 'zit' hij op kantoor in Amsterdam. Bijna onvoorstelbaar voor een man, die altijd wil weten wat er achter de horizon is. Een portret van Legal Si Business Affairs Director Lewis P. Willing. De 51-jarige Lewis Willing staat aan het hoofd van de afdeling Corporate Legal Business Affairs van Heine- ken N.V. Deze tien medewerkers tellende afdeling doet al de juridische zaken van het concern. "Zo'n veertig tot vijftig procent van onze werk zaamheden betreft acquisities. Daar naast houden we ons bezig met de juridische ondersteuning bij licenties, technische bijstand, R&D, sponsor ships, export, registratie van onze biermerken over de hele wereld en mededingingsrecht", vertelt Lewis Willing. "De toevoeging Business Affairs slaat op de bijdrage en betrok kenheid van de afdeling op het gebied van Business Development activitei ten van het concern." Hij houdt kantoor in een kamer op de derde verdieping van het hoofdkantoor aan het 2e Wetering plantsoen in Amsterdam. Een gewone directiekamer, waarin niets herinnert aan zijn vorige carrière. "Nee, je moet het niet overdrijven", zegt hij. Toch houden schepen en de zee een speciaal plekje in zijn hart. Avontuurlijk Want al jong trok de zee, het avontuur. Zozeer zelfs dat hij al op vijftienjarige leeftijd zes weken lang als 'ketelbinkie' op een schip meevoer naar de Noordkaap en Spanje. Een reis tijdens welke hij keihard moest werken, van alles moest aanpakken. Maar de charme van het varen werd er niet minder door. De jonge Lewis bleef gefascineerd door de zee. Enigszins tot verbazing van zijn ouders, want er waren geen andere zeelieden in de familie. "Mijn ouders vonden het niet echt leuk, maar ze hebben nooit geprobeerd mij tegen te houden. De enige voorwaarde die ze hebben gesteld, was dat ik mijn Een andere wereld Hij bewaart goede herinneringen aan die tijd. "Ik heb als stuurmansleerling twee lange reizen naar het Verre Oosten meegemaakt. En later enkele reizen naar Afrika en het Midden Oosten. Het is iets heel aparts. Je moet natuurlijk van de zee houden. En goed met mensen om kunnen gaan. Daar sta je tevoren niet zo bij stil. Want ik was nog heel jong en eigenlijk heel Nieuwsgierig Lewis Willing had inmiddels zi; derde rang behaald. Dat hield in d, hij als derde stuurman mocht vare bij de Grote Handelsvaart. "Het w. een tijd van keihard werken", verte hij. "Je moest hondewacht lope stond 's nachts in de vrieskou in eentje op de brug. Maar je had op d moment wel alleen de verantwoc delijlcheid voor zo'n groot schi HBS-B moest afmaken. Dat heb ik gedaan. Daarna ben ik op mijn achttiende naar de Kweekschool voor de Zeevaart gegaan. Dat was een internaat in Amsterdam. 180 jongens waren daar intern. Er heerste een heel strak regime. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat moest je leren. Je mocht niet naar buiten. Ik heb nog nooit zo hard moeten studeren als daar." Na de éénjarige opleiding trad Lewis Willing als stuurmans leerling in dienst van de VNS, de Verenigde Nederlandse Stoomvaart maatschappij. Een grote scheepvaart maatschappij, die later opging in Nedlloyd. naïef. Maar het is wel zo. Je zit 24 uur per dag met heel veel mensen, van verschillende nationaliteiten, op een schip. Er gaat door het varen een wereld voor je open. Ik was als stuur mansleerling niet zo veel vrij. Hoog stens een middag of een avond. Maar wat je ziet, is geweldig. De geuren, de kleuren... Je ziet echt een andere wereld. We zijn nog naar China geweest, vlak voor de Culturele Revo lutie. Dat was best beangstigend. Ik ben zelfs een keer gearresteerd. Geluk kig kwam ik na een middag al vrij. Achteraf gezien heb ik geluk gehad. Twee andere stuurlieden zijn tien jaar spoorloos geweest." Als er iets gebeurde, moest je zc beslissen wat je ging doen. Of zelf een oplossing had, of dat je i kapitein ging roepen. Dat was son moeilijk, doch goed voor het vroeg leren nemen van verantwoc delijlcheid. Als ik mocht kieze zou ik morgen weer zo beginne Het was echt een fantastische tijd. Uit die tijd dateert nog steeds zi hang naar avontuur. "Als il< op vaka tie ben, wil ik steeds weten w er achter die horizon is. Dan mo ik verder. Mijn vrouw noemt n rusteloos. Ik zou het liever omschr ven als nieuwsgierig."

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 4