Een idee ingediend: en dan? In vrijwel elke Vers van 't Vat is een overzicht opgenomen van aanmoedigingen en beloningen van de Heineken Ideeënbus. Daarnaast worden regelmatig beloonde ideeën wat nader toegelicht. Dit zijn ideeën, die met meer dan vijfhonderd gulden zijn beloond. Maar wat gebeurt er voorafgaand aan een afwijzing, aanmoediging of beloning van een idee? Beloning Aanmoediging Horecagebieden F.G. Tervoort (Centraal Magazijn HTD) 250,00 H.V.C.M. Andrioli (HTD Hoofddorp) 250,00 J. Liebenwein (HTD Hoofddorp) 250,00 H.G.C. Reijnders (Horst) 200,00 B.T.M. Bakker en H.L. Vrolijk 100,00 (beide Hempoint Amsterdam) H.G.C. Reijnders (Horst) 150,00 Elke Heineken medewerk(st)er mag ideeën indienen. Wie een idee heeft, gaat vaak niet over één nacht ijs. Is hij of zij zover dat het idee eindelijk op papier staat, dan kan hij dit in de bekende ideeënbus gooien. De Plaatselijke Ideeënbuscom missies legen deze bussen ten minste eenmaal in de week. De ingediende ideeën worden gere gistreerd en de indieners krijgen een bevestigingsbrief van de ontvangst van hun idee. Beoordelen De Plaatselijke Ideeënbuscom missie stuurt het idee naar de afdeling, waarin het wellicht toegepast gaat worden. Lijkt het Bunnik O. El Hannouche (Verpakken) A. Lodder (Verpakken) D. Turksema (Verpakken) B. Muis (Verpakken) T.B. Visser (Int. Transport) D. Bainbridge (Verpakken) A. Azahaf (Verpakken) A. Pitlo (Verpakken) H. Wilkes (Energie Dienst) A. Oosterman (Verpakken) Rotterdam Mw. S. Nieuwdam (ETA) idee interessant voor andere afdelingen of vestigingen, dan wordt het ook verder de organi satie ingezonden. De Bedrijfs economische Dienst rekent in samenwerking met de afdeling uit hoeveel moet worden geïn vesteerd om het idee toe te pas sen en hoeveel besparing het toegepaste idee zal opleveren. Dit is bijvoorbeeld het geval als het gaat om besparing van elek triciteit of water of het voorko men van bierverlies. De kosten en besparingen hiervan variëren immers, afhankelijk van de pro cesfase waarvoor zij nodig zijn. Verder kijkt de afdeling of het idee (met instemming van de afdelingsleiding) inde toekomst in de praktijk zal worden toe gepast. Het is niet altijd meteen in te schatten of een idee in de praktijk wel werkt. In sommi ge gevallen moet dit eerst in de praktijk worden getoetst. Dit kan wel een jaar duren. De idee inzender wordt hiervan op de hoogte gesteld. Kan het idee worden toegepast en levert het een besparing op, dan wordt de beloning (een bepaald percenta ge van het besparingsbedrag in het eerste jaar) vastgesteld. 75,00 75,00 500,00 125,00 200,00 250,00 250,00 250,00 125,00 175,00 500,00 Geduld gevraagd De uitkomst van alle bereke ningen gaat terug naar de PIBC. Dit gebeurt in principe uiterlijk zes weken na toezending van het idee. Uit het bovenstaande blijkt wel dat deze termijn niet altijd kan worden gehaald. Tij dens de maandelijkse PIBC-ver- gaderingen wordt bekeken hoe ver het met de nog openstaande ideeën staat. Tot slot contro leert de Centrale Ideeënbus commissie de berekeningen van de Plaatselijke Ideeënbuscom missie, als het gaat om belo ningen van fl. 5.500,- of hoger. Kan het idee ook op andere afde lingen in de organisatie worden toegepast, dan bepaalt de CIBC een eventuele aanvullende belo ning. Er kan dus geruime tijd over heen gaan, voordat een idee indiener de uitslag krijgt van zijn ingediende idee. Maar dat hoeft geen reden te zijn om maar geen idee in te dienen. Tenslotte kan een idee leiden tot een verbetering of besparing en kan een idee-indiener vaak een aardige beloning tegemoet zien. Dus...een goed idee? In de bus! Bij de achterpagina: Het etiketteren van de exportflessen in de bottelarij van de voormalige Heineken brouwerij aan de Stadhouderskade in Amsterdam. De foto is genomen op 9 juni 1923.

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 30