Vijf jaar WGH De Vereniging van Gepensio neerden bij Heineken (WGH) viert dit jaar haar vijfjarig jubi leum. Ze werd in 1990 opgericht om de belangen van de gepen sioneerden te behartigen. Op dat terrein is inmiddels veel gebeurd, met als hoogtepunt de oprichting van de Deelnemers raad van het Heineken Pen sioenfonds. Een terugblik met drie bestuurs leden van het eerste uur. Vice-voorzitter Willem Kort, Penningmeester John Kern en bestuurslid Erik van Leeuwen zijn al vanaf het begin be trokken bij de Vereniging van Gepensioneerden bij Heineken (WGH). De drie kunnen dan ook trots melden dat de be langstelling voor de WGH groeiende is. John Kem: "We begonnen in december 1990 met 518 leden. In de jaren daar na kwam er telkens een aantal bij en sinds dit jaar zijn het er 691. Dat is een flink aantal van de gepensioneerden bij Hei neken. Bovendien krijgen we steeds meer leden uit de CAO- groepen erbij, terwijl vroeger het leden-aantal vooral uit het midden- en hogere personeel bestond. Ik schat dan ook dat zo'n tachtig procent van dege nen die nu met pensioen gaan, lid wordt van de WGH. Dit wordt ondermeer veroorzaakt door de onrust die er momenteel is over de steeds kleiner wor dende AOW. Maar ook door het enthousiasme waarmee de soci aal contacten-medewerkers van Heineken toekomstige gepen sioneerden vertellen over het bestaan van onze vereniging. Daarnaast merken we dat men sen steeds mondiger worden en zich sneller verenigen. Je ziet dat ondermeer aan de oprichting van een politieke vereniging voor ouderen", aldus John Kern. "Overigens wil deze ontwikke ling natuurlijk niet zeggen dat we geen nieuwe leden kunnen gebruiken. Tenslotte zijn we een belangenvereniging van en voor gepensioneerden die een pen sioen krijgen van het Heineken Pensioenfonds. Helaas betekent dat ook dat we geen hulp kun nen bieden aan mensen die met de VUT gaan of gebruikmaken van een ouderenregeling. Hun belangen worden behartigd door de vakbonden." De oprichting van de WGH kwam destijds niet zomaar uit de lucht vallen. Mede-oprichter Erik van Leeuwen hierover: "We hadden al contact met het Over legorgaan Verenigingen van Gepensioneerden van Onderne mingen (OVGO), waar we nu ook lid van zijn. Dat orgaan is de stuwende kracht achter de belangenbehartiging van de ge pensioneerden. Zij hebben erbij ons op aangedrongen ook een vereniging van gepensioneerden te beginnen." De oprichters van de WGH had den bovendien de Wet Nypels (1 maart 1990) op hun hand. "Daarin staat dat het bestuur van elk pensioenfonds wettelijk verplicht is over te gaan tot het instellen van een zogenoemde 'deelnemersraad' van het Pen sioenfonds. Tenminste, als daar om door vijf procent van de aan gesloten werknemers en gepen- pensioneerden wordt gevraagd. Die vraag krijg je niet zomaar. Dan moet je wel contact hebben met de achterban. Vandaar dat het voor ons van belang was dat de gepensioneerde deelnemers van het Heineken Pensioen fonds ook verenigd zouden wor den. En zo is in samenwerking met Personeelszaken van Hei neken Nederlands Beheer de WGH opgericht." De heren Kort, Kern en Van Leeuwen: nog steeds actief voor Heineken De oprichtingsvergadering was meteen al een succes. "Die werd gehouden op 3 december 1990 in Utrecht", vertelt Willem Kort. "Overigens worden de ver gaderingen nog steeds goed bezocht", vult Erik van Leeu wen aan. "We houden één keer per jaar een algemene ledenver gadering. Het bestuur komt zes keer per jaar bijeen. Daarnaast komen er per jaar zo'n vier nieuwsbrieven uit. Daarin ver tellen we wat we dat jaar bereikt hebben." Erik van Leeuwen: "De oprich ting van de Deelnemersraad van het Pensioenfonds is daarbij uiteraard het hoogtepunt. Daar in hebben naast de actieve deel nemers ook nog drie leden zit ting van onze vereniging. De voorzitster is Rie Aanen-Eering, eveneens lid van de WGH. Via de Deelnemersraad zijn we nu ook bezig met een mogelijke wijziging van de jaarlijkse aan passing van de pensioenhoogte. Doordat de Nederlandse bevol king vergrijst, en daarmee ook de medewerkers bij Heineken, denkt het Heineken Pensioen fonds dat het huidige systeem van aanpassing financiële con sequenties zal hebben voor de gepensioneerden. Dit zal voor al van grote invloed zijn op de mensen met een klein pensioen. Andere onderwerpen van be lang zijn de pensioenen van deel tijdmedewerkers en de Wet van Otterloo, waardoor gepensio neerden opeens van een parti culiere ziektekostenverzeke ring moeten overgaan naar het ziekenfonds. En, wat erger is, uit het ziekenfonds moeten gaan naar een particuliere ver zekering. Want dat gaat hen geld kosten. En zo zijn er nog veel meer zaken te noemen die de gepensioneerden bezighouden." John Kern vult aan: "Wat dat betreft zijn wij als WGH ook de vraagbaak voor vele gepensio neerden, die volgens mij ten onrechte de drempel naar het Heineken Pensioenfonds te hoog vinden. Iedereen kan bij ons terecht. Het lidmaatschap kost trouwens ook niet veel. Voor f 25,- is iemand al lid. Dus daar hoeft iemand het ook niet voor te laten." Wie meer informatie wil over de WGH kan contact opnemen met het secretariaat. Het tele foonnummer is 02975-62258.

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 23