SAIL 95: Een nautiscf Degene die nog niet bezeten was van tall ships, windjammers, en kilometers zeil en touw, is dat ongetwijfeld geworden na een bezoek aan SAIL 95. Van 10 tot en met 14 augustus hield dit grootse spektakel Nederland in de ban. Heineken was hoofdsponsor van SAIL en was die dagen dan ook op vele vlakken vertegenwoordigd. noorden naar Amsterdam werd vervoerd. De Zalmtocht kwam uit het zuiden en daar deden, hoe kan het ook'anders, veel 'zalmschouwen' aan mee. De vloten bestonden verder uit veel De Heineken Pieiemachocheltocht was een groot succes verschillende historische sche pen zoals: tjalken, klippers en skütsjes. Deze tochten waren samen met de North Sail Race, de wedstrijd voor grote zeil schepen vanuit Lowestoft (Engeland), de aanloop die uit eindelijk alle schepen deed eindi gen in IJmuiden. Daar vandaan vormde zich de stoet de 'Parade of SAIL' naar Amsterdam. Gezellig en nat In de IJ-haven, achter het Cen traal Station van onze hoofd stad, meerden alle schepen aan. Zoals altijd trok dat veel belang stelling. Daarnaast stonden di verse andere evenementen in het teken van SAIL. De Heine ken Pieremachocheltocht op zaterdag was daar er één van en leidde tot gezellige en natte taferelen. Tientallen originele, grappige, mooie en feestelijke vaartuigen gingen te water van af de Heineken Helling, wat meteen hun officiële scheeps- doop was. Met de Heineken Bierboeier voorop, aan het roer Rick van Leeuwestijn van de RSD, trokken de vaartuigen een feestelijk lint door de Amster damse grachten. Langs de ver sierde route waren stunts, optre dens en spelletjes georgani seerd. De eerste prijs gaf de jury aan een knappe kleine replica van een VOC-schip bemand door een groep zingende pira ten. Op de tweede plaats ein digde een mini-uitvoering van het olie-platform 'Brent Spar'. De tienduizenden toeschou wers op de wal hielden het op de mooie 's zomerse dag niet droog. Brandslangen en water pistolen kwamen eraan te pas, wat alleen maar leidde tot ver hoging van de feestvreugde. Eerste plaats Een aantal collega's, waarvan de meesten werkzaam in Zoe- terwoude, leverde een flinke sportieve prestatie bij de KPN Drakebootraces. Het was voor de tweede keer tijdens SAIL dat er races werden gehouden met deze uit China afkomstige tra ditionele roeiboten. Een drake- boot is 11 a 24 meter lang. Voorin de boot staat een grote trommel waar iemand het ritme op slaat waarin moet worden gepeddeld. Het aantal peddelaars schom melt tussen 24 en 50. Achter in de boot bepaalt de stuurman de koers. Op 11 en 12 augustus waren er twee soorten races. Allereerst de gewone races, waar geoefende teams aan mee deden. Het Heineken-team ein digde tussen al die ervaren deel nemers op de achtste plaats. Vervolgens was er een race voor de sponsoren van SAIL. Met gepaste trots melden wij u dat ons team hier als eerste de finish-boei passeerde. Tegen standers waren onder andere KPN, ING en de Postbank. Er werd zwaar gestreden op het water van het Oosterdok waar veel belangstellenden langs de waterkant de wedstrijden volgden. Het Heineken-team, aangevoerd door Kees Westra (Brouwerij Zoeterwoude) was op zaterdag ingedeeld en haal de gekleed in Heineken-groen het onderste uit de kan. Uit handen van staatssecretaris van Sport, mevrouw Erica Terpstra nam collega Meint van Kuiken (In- en Externe Betrekkingen) de grote glimmende beker in ont vangst. Drukke tijden De betrokken collega's van Horeca hebben het de weken voor SAIL 95 zeer druk gehad. De horeca-afnemers in dit gebied deden extra bestellingen. Marinus van Dorst, bedrijfslei der van de drankenhandel in Alkmaar: "Al met al konden wij mede door een goede voorbe reiding de vraag tijdens SAIL goed aan. Ook al hebben we een klein deel van de bezorgde bestellingen weer teruggekre gen. Bezoekers van IJmuiden en het gebied rond het Noordzee kanaal, namen hun dranken van huis mee. Hierdoor viel de omzet van de horeca-afnemers in die regio tegen."

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 18