De fanatiekste Amstel- verzamelaars Spelersnamen Heineken Open bekend i "Hij die geen bier door het keelgat giet, is vast de waere broeder niet", aldus een Amstel- kalender uit 1974 die in de Amstel-kamer van verzamelaar Raymond Heyt in Almere hangt. Samen met zijn broer Bap bezit hij de grootste verzameling Amstel- artikelen in Nederland. Dit blijkt uit gegevens van de BAV, de vereniging Brouwerij Artikelen Verzamelaars. rTAMSTEI> Heineken De kalender is niet het enige wat de muren versiert. Elke cen timeter wordt bedekt door pos ters, lichtbakken, viltjes en dienbladen van Amstel. En dit is nog maar de hélft van de verzameling, de "nieuwere Amstel-produkten" zijn op zolder opgeslagen. Raymond (27) en zijn broer Bap (39) zijn 18 jaar geleden begonnen met het sparen van Amstel-artikelen. Bap werkt al jaren als tapper/kel- AtoSTEC JBBBH *ór ner bij Amstel-cafés in Amster dam. Eerst bij café Hoppe op 't Spui en tegenwoordig bij café Mulder aan het Weteringplant soen. Raymond werkt bij de PTT en staat daar bekend als de "Amstel-man". Als hij de post rondbrengt krijgt hij regelmatig iets cadeau: "Laatst vroeg een mevrouw of ik even wilde wach ten, ze had iets voor me. Even later gaf ze me een klein doosje met een speldje erin. Dat had haar man gekregen bij zijn 12 lh jarig dienstverband bij Amstel. Kijk, dat vind ik nou prachtig!" De broers zijn lid van de BAV, die regelmatig ruilbeurzen organiseert. Raymond en zijn vrouw gaan ze allemaal af: "In een zaaltje achter een café stalt iedereen de spullen van zijn biermerk uit op keukentafels. En dan moet je goed zoeken, soms koop ik dingen die ik al heb of spullen van andere mer ken om ze later te ruilen tegen mooie Amstel-spullen die ik nog niet heb. Het grootste deel van de verzameling heb ik op deze manier gevonden." Raymond heeft natuurlijk kas ten vol met alle glazen, flesjes, bierviltjes, openers en blikjes. Maar hij heeft ook een aantal zeldzame produkten: Arbeids voorwaarden uit 1890, het eer ste blikje Amstelbier uit Puer to Rico (nu f 1250,- waard), de enige lichtbak in Nederland met het oude Amstel-logo, rond leidingboekjes uit 1910en 1925, een houten kratje uit 1920 en exemplaren van het Spongat, het personeelsblad van de Amstel brouwerij dat na de Raymond Heyt A overname door Heineken is opgegaan in Vers van 't Vat. In deze enorme verzameling is het iets heel kleins wat Ray mond het mooiste vindt: een zil veren houdertje voor potloodjes uit 1890 dat in een kartonnen doosje zit. Er staat op: 'Amstel Lager Beer Brewery, Maurits- kade Amsterdam, Amstel-lager is world renowned.' "Bap heeft dit gekocht toen hij 23 jaar oud was. Hij moest naar een feest en onze vader had hem geld gegeven voor een kostuum. In plaats daarvan is hij toen naar een antiekwinkel gegaan en heeft hij dit gekocht. Hij had het al eerder zien liggen en vond het zo mooi." De verzameling is nu al zo groot, hoe lang willen en kun nen ze er nog mee doorgaan? Raymond Heyt: "Ik denk niet dat we ooit zullen ophouden met verzamelen. Zolang er mooie, oude Amstel-artikelen zijn die we nog niet hebben, gaan we door. En als de verza meling te groot wordt, moeten we maar weer gaan verhuizen." HILVERSUMSCHE Hilversum Het golftoemooi Heineken Open kent ook dit jaar deelnemers van wereldni veau. Bernhard Langer, Colin Montgomerie, Ian Woosnam, John Huston en John Daly en titelverdediger Miguel Angel Jimenez; het zijn slechts een paar van de grote namen die op de baan van de Hilversumsche Golf Club gaan strijden om de open Nederlandse titel. Verder zal ook aanstormend talent proberen een zo goed mogelijk toernooiresultaat te boeken. Onder hen kunt u in elk geval de jonge Nederlandse professional Rolf Muntz ver wachten. Mogelijk heeft u geen kaarten gekocht via de Vers van 't Vat- actie in het vorige nummer. Wanneer u alsnog het toernooi wilt bezoeken, kunt u, welis waar zónder korting, een toe gangsbewijs aan de kassa van de Hilversumsche Golf Club kopen. De eerste ronde van het toer nooi wordt gespeeld op donder dag 27 juli. De winnaar wordt bekend op de vierde en laatste toemooidag, zondag 30 juli. De Hilversumsche Golf Club vindt u aan de Soestdijker- straatweg in Hilversum.

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 27