Heineken wijzigt verzuimbeleid Binnen Heineken wordt hard gewerkt aan een nieuw verzuimbeleid. Een en ander heeft te maken met de wet Temgdringing Ziekteverzuim, die 1 januari 1994 is ingegaan. Een gesprek hierover met Piet Bouws, hoofd van de Heineken Bedrijfs gezondheidsdienst. Piet Bouws A overging naar het GAK. Nu zullen we het hele eerste jaar van ziek-zijn de controle en registratie op ons nemen."' Maar wat als er tussen werkne mer en een bedrijfsarts een con flict ontstaat over de datum waarop de werknemer weer aan het werk gaat. "Dan bestaat altijd nog de mogelijkheid om een tweede opinie te vragen aan een arts van het GAK", vertelt Piet Bouws. "Als hij het met de eerder gestelde diagnose eens is, zal de werknemer weer aan de slag moeten. Is de GAK-arts het daar niet mee eens, dan zal er opnieuw overleg plaatsvinden met betrokkene en zal er een nieuwe datum worden vastge steld. Het gaat er tenslotte bij dit alles om dat de zieke werk nemer zo goed mogelijk wordt begeleid. Nieuwe afspraken Vooruitlopend op al deze ver anderingen hebben de VGWM- commissie van de COR en de ARBO-stuurgroep al afspraken gemaakt voor een nieuw ver zuimbeleid voor Heineken. Het gaat daarbij om een raam werk, waaraan de verschillen de units verdere invulling kun nen geven. Enkele kernpunten ervan zijn het verzuim, de mel dingsprocedure, het signaleren van klachten, de registratie en de voorlichting. Later zullen we uitgebreid op dit onderwerp terugkomen. Lekerapporteur Anco Groen (rechts) op huisbezoek huurde Heineken al externe deskundigen in voor bijvoor beeld werkplekonderzoeken. Dat gebeurt straks allemaal van uit een eigen, nog op te richten ARBO-dienst, die ondermeer verantwoordelijk wordt voor het ziekteverzuim. De ARBO- dienst zal bestaan uit een gere gistreerde bedrijfsarts, een vei ligheidsdeskundige, een arbeids- en organisatiedeskundige en een arbeidshygiënist. De dienst moet in januari 1998 gecertifi ceerd zijn." Langere begeleiding Wat merkt de werknemer daar nu van? Piet Bouws hierover: "In principe weinig. Het enige wat zichtbaar verandert is dat de begeleiding vanuit Heineken langer wordt. De Heineken- werknemer zal voortaan tijdens de eerste 52 weken van het ziek- zijn begeleid worden door een bedrijfsarts van Heineken. Deze artsen zullen eerst nog vanuit de Bedrijfsgezondheidsdienst werken. Later zal dat gebeuren vanuit de nog op te richten ARBO B.V. Om dat te mogen doen, hebben we per 1 juli het Super Akerschap aangevraagd. Een moeilijke term die erop neerkomt dat we zelf nog langer verantwoordelijk zijn voor de begeleiding van het ziektever zuim en het beheren van het ziektegeld tijdens een heel jaar. Voorheen deden we dat dus tien weken, waarna de controle De nieuwe wet zegt dat bedrijfs verenigingen (zoals het GAK) zich de eerste zes weken van het ziek-zijn niet meer direct mogen bemoeien met de con trole en begeleiding van zieke werknemers. Daarvoor moet de werkgever een ARBO-dienst inschakelen. Zo'n ARBO-dienst ondersteunt daarbij het bedrijf bij bijvoor beeld de uitvoering van het ver zuimbeleid. Piet Bouws hierover: "Heineken voldeed al aan de wet, want bij ons gebeurde de registratie en begeleiding van de zieke werk nemer al tijdens de eerste tien weken van het ziek-zijn. Denk bijvoorbeeld aan de zogenoem de leke-rapporteurs, die op de eerste dag van het ziek-zijn de zieke werknemer opzoeken. Deze mensen zijn in dienst van Heineken en werken voor de Bedrijfsgezondheidsdienst. Ook •A

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 10