"We zijn niet bereikbaar", is een klacht die Hans Marck, beheerder van het telecommunicatie netwerk in Zoeterwoude, de laatste tijd veel krijgt. "In veel gevallen wordt vervolgens gevraagd om draagbare telefoons. De gewone telefoon biedt echter meer dan veel mensen denken. Meestal is het daarom helemaal niet nodig om een portable aan te schaffen. Vaak blijkt dat de gebruiksmogelijkheden van het interne telefoonnet gewoon onvoldoende bekend zijn. TT "Voor veel mensen is een tele foon een apparaat waarmee je kunt bellen, waardoor je gebeld kunt worden en waarmee je kunt doorverbinden. Er zijn ech ter veel meer gebruiksmoge lijkheden." Hans Marck doelt, met het oog op bereikbaarheid, met name op de 'follow me'- functie (toets in: *2,1). Die heb ben alle medewerkers, die kan toor houden in Zoeterwoude en Den Bosch, op hun toestel ter beschikking. "Wanneer je van je plek gaat, kun je je toestel via de code '*21' doorschakelen naar het toestelnummer van een collega. Dat doe je bijvoorbeeld als je in vergadering gaat, en niet gestoord kunt worden", aldus Hans. Hannie Overdiek (de telefoon specialiste van Vrumona in Bunnik): "Als mensen niet bereikbaar zijn, is dat vaak iets dat ze zelf veroorzaken. Het is een kwestie van discipline. Er wordt vaak geen gebruik gemaakt van de aanwezige mogelijkheden, zoals het door schakelen van het eigen toe stel." Ed Veen (chef Interne Dienst Den Bosch) is het daar mee eens en vult aan: "Dat heb ben de in 1994 en 1995 bij ons gehouden onderzoeken van het bureau Quentel naar bereik baarheid en dienstbetoon aan getoond. Een paar conclusies: velen geven niet door wanneer ze weg zijn; de telefoon gaat te vaak over voordat wordt op genomen; en er bleken secreta riaten onbemand te zijn tijdens lunchpauzes." Nadelen Draagbare telefoons kunnen de bereikbaarheid vergroten, maar ze hebben ook nadelen. "Wan neer iedere medewerker hier in Zoeterwoude er een zou krijgen, kost dat miljoenen guldens. Dat is geen haalbare kaart. Vooral facilitair zijn er bezwaren. Por table telefoons werken via radiogolven, die worden ver stoord door metaal en beton. Dat betekent dat je in een kan toorgebouw erg veel zend- en ontvang-apparatuur moet plaat sen. Anders kan er niet sto ringsvrij worden gebeld." Ed Veen: "Draadloos is duur, jazeker. Je moet die telefoons niet zomaar weggeven. In Den Bosch zijn ze bedoeld voor medewerkers die vaak van hun plek zijn. Of je er een krijgt heeft niets te maken met status, maar puur met functionaliteit. Tijdens het laatste bereikbaar- heidsonderzoek bleken de ambulante medewerkers met een portable toestel inderdaad beter bereikbaar te zijn dan voorheen." Hans Marck bij de telefooncentrale van kantoor Zoeterwoude "Gewone telefoon biedt meei

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 10