IjBfiBt Het chemisch afval wordt ver zameld op de afdeling van André van den Eisen, groepsleider Cen traal Magazijn. "Dit afval wordt om de twee weken bij de gemeente aangemeld", vertelt André verder. "Het bestaat bij voorbeeld uit verf, poetsdoeken, batterijen, vet en dergelijke. Daarnaast worden hier ook toners, afvulkannen en cartrid ges verzameld en gescheiden afgevoerd." Nieuw depot Het andere afval, dat ondermeer via de Interne Dienst naar de gemeente wordt vervoerd, komt nog van verschillende afde lingen in het bedrijf. Maar ook daar zal, net als in Zoeterwou- de, een centraal depot voor wor den aangelegd. Jo van Berkom, wachtchef Interne Dienst hier over: "Dat moet eind dit jaar in gebruik worden genomen. Voor dit doel gaan we het oude eti- et afva i drijve is he die d r rekt rt voc iner. ;n mt idient ;espre voeren ;lt m Cor "hillai "Z :ijn on moge en aar bied rdelei de ge meente al goede ervaring met het afvoeren van enkele kleine afvalstromen. Ook werden con currerende tarieven gehanteerd en zagen wij in de afvalstoffen- dienst van de gemeente een betrouwbare partner. Boven dien gaat het hier om één af- valstoffenvervoerder. Daardoor heb je als bedrijf meer zeker heid. Dat laatste is erg belang rijk omdat een bedrijf altijd ver antwoordelijk blijft voor zijn afvalstoffen, ook al zijn deze niet meer in eigen beheer." Administratie In Den Bosch worden de afval stromen bijgehouden door Ad Siegers en Caroline IJpelaar, administratieve medewerkers van de Interne Dienst. "Bij ons komen alle aanmeldingen bin nen van afval dat moet worden afgevoerd", vertellen zij hier over. "Wij zoeken in ons milieu handboek op wat er met die afvalstroom moet gebeuren en nemen contact op met de ver voerder. In de meeste gevallen is dat dus de gemeente. Che misch afval laten we afvoeren naar het chemisch afvaldepot van de gemeente. Andere stro men worden door de gemeente rechtstreeks bij de betrokken afdeling opgehaald. Ook zorgen wij voor de invulling van de benodigde formulieren en waar schuwen wij de poortcontrole wanneer een container afval wordt opgehaald. Zij controle ren op hun beurt aan de poort of het afval correct is geschei den. Als een en ander goed is gebeurd, dan mag de vervoerder van gemeente of een ander bedrijf het terrein verlaten." Theo de Vries, groepsleider Algemene Dienst van de afde ling Verpakken is verantwoor delijk voor het goed scheiden van afval. Hij vertelt hierover: "Als hier een container wordt opgehaald, waar bijvoorbeeld groen en bmin glas in zit, dan sturen wij de lading retour naar de afdeling. Als er een afval container komt met vuil waar verfblikken tussen zitten, dan sturen wij deze ook retour. Afval moet goed worden aange leverd, anders hebben we er niets aan en krijgt Heineken het van de vervoerder retour. Bovendien kost het ons bedrijf dan geld, terwijl in een ander geval het afgevoerde afval direct of indirect op langere termijn geld oplevert! Maar de laatste tijd gaat het al veel beter. Ik hoef niet altijd politieagent te spelen. Maar echt milieubewust zou ik de medewerkers nog niet willen noemen. Ik denk dat dat nog moet groeien." Werkoverleg Aan een verbetering van het milieubewust denken van de medewerkers wordt zowel in Zoeterwoude als in Den Bosch hard gewerkt. Cees Bons hier over: "Dat doen we bijvoorbeeld door middel van voorlichting. Zo zullen we binnenkort mede Het is de bedoeling dat in beide brouwerijen op termijn per afdeling de eigen kosten van de afvoer van afvalstoffen wor den doorberekend. Constant van den Thillart hierover: "Op deze manier worden afdelingen steeds geconfronteerd met hun eigen verantwoordelijkheid en het feit dat het beter is om te voorkomen dat afval verkeerd wordt aangeleverd." los Ver- schure is het met zijn Bossche collega eens. "Het belangrijkste bij dit alles blijft toch in de eer ste plaats goede voorlichting. Want alleen zo maak je duide lijk dat het scheiden van afval vooral ook noodzaak is." George Kuyper (Centraal Depot Zoeterwoude) kettenmagazijn verbouwen, dat zich aan het begin van de ver pakkingscolonnes bevindt. Dit depot hebben we expres daar gepland om logistieke proble men te voorkomen. De meeste rest- en afvalstromen komen namelijk direct van de afdeling Verpakken." werkers in staat stellen eens bij onze afdeling te komen kijken om zelf te zien en te horen waar om het scheiden van afval zo belangrijk is. Overigens proberen we via het werkoverleg mede werkers meer milieubewust te maken, door ze over milieu- onderwerpen te laten praten en meedenken. Ze kunnen dan bij voorbeeld aangeven wat er op het gebied van het milieu moet worden verbeterd. Daarbij kun je bij het scheiden van afval den ken aan vragen als 'wat komt er op jouw werkplek binnen?', 'hoe gaat het afval bij jouw afde ling vandaan?' en 'hoe kun je voorkomen dat je (een grote hoe veelheid) afval maakt?' In elk geval is de boodschap van onze kant: milieubewust met je afval omgaan. Niet alleen thuis, maar ook op het werk!"

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 7