Heineken voert al sinds vele jaren zijn brouwerijafval gescheiden af. Dat gebeurt in Zoeterwoude via allerlei verschillende bedrijven, terwijl de brouwerij in Den Bosch voor een groot deel met de afvalstoffendienst van de gemeente samenwerkt. De brouwerijen hebben een milieubeheerssysteem opgezet, waarin alle afvalstromen in kaart zijn gebracht. Het resul taat is een flinke lijst met pro- dukten die na gebruik geschei den worden afgevoerd. Om maar enkele te noemen: dis kettes, elektriciteitskabel, leeg- goed, oude etiketten, filterzand, gist, glas (bruin en groen), bier- blikken, bostel en hout. Onder deze afvalstromen horen ook bouwafvalpuin, chemisch afval, veegvuil, oud papier, slib, fusten, schroot, kiezelgoerzak- ken, koffiebekers, kroonkurken, moutstof, karton en drums. Het hele milieubeheerssysteem is opgezet om te voorkomen dat afval alsnog op een ver keerde manier terugkomt in het milieu. Want Heineken is en blijft verantwoordelijk voor zijn afval. In Zoeterwoude komen de meeste afvalstromen samen op het Centraal Depot naast par keerplaats P4. Hier worden ondermeer schroot en andere afvalstoffen verzameld. Ook oude fusten en chemisch afval worden naar dit depot gebracht. Fusten worden in een vatenpers samengeperst, voordat ze als afval kunnen worden afgevoerd. Op die manier voorkomt Hei neken dat zij opnieuw aan de brouwerij worden aangeboden om statiegeld te kunnen innen. Voor het chemisch afval is een apart gedeelte van het depot ingeruimd. Dit is voorzien van een vloeistofdichte vloer met een gesloten rioolsysteem. Zo Overigens wordt niet al het afval in het depot verzameld. Jos Verschure: "Een deel is in handen van de afdelingen zelf, zoals bijvoorbeeld het glasafval. Alleen wordt de administratie ervan centraal geregeld." Die administratie zal binnenkort nog soepeler verlopen. Cees Bons: "Wij krijgen een speciaal computerprogramma voor het verwerken van de formulieren. Daardoor wordt het nog een voudiger voor ons om afval stromen in kaart te brengen en kunnen we eventuele pro blemen sneller signaleren en oplossen." Jo van Berkom (Interne A Dienst Den Bosch) Afvalstoffendienst In Zoeterwoude wordt het afva door verschillende bedrijve afgevoerd. In Den Bosch is he met name de gemeente die d afvalstromen voor haar rekt ning neemt. Dit gebeurt voo een groot deel per container. "We zijn op een gegeven mc ment met de afvalstoffendiens van de gemeente in gesprek geraakt over het afvoerei van afval", vertelt m lieucoördinator Cor stant van den Thillar uit Den Bosch. "Z bleek in staat te zijn on een zo compleet moge lijk pakket te kunnen aar bieden. Dat laatste bied ons een aantal voordeler Wij hadden met de ge Centraal Depot Het Centraal Depot werd in 1993 geopend en functioneert volgens milieucoördinator Jos Verschure en depot-beheerder Cees Bons naar behoren. "Het voordeel van één centraal depot is dat alles in één hand blijft", vertelt Jos Verschure hierover. Cees Bons vult aan: "Wij hebben bovendien een goed overzicht van het aantal en de hoeveel heid afvalstromen in Zoeter woude en houden ook bij wat daarmee gebeurt." kan er van dit afval niets weg lekken. Uit voorzorg is er ook een nooddouche-installatie om in geval van een ongeluk huid en of ogen te kunnen uit- of afspoelen.

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 6