"Een instrumentmaker houdt niet van rotzooi" Hij is 63 jaar jong en volgens Heineken- termen 'niet-actief'. Dat laatste was voor hem aanleiding een korte film te maken over waar hij als niet-actieve wel niet allemaal actief in is. Het leverde hem de derde prijs van de Rotterdamse Smalfilm Liga op. Een gesprek met de veelzijdige, Heineken oudgediende Henk Tolhoek. De in Krimpen aid IJssel wo nende montageleider Henk Tolhoek ging in januari 1992 met een reorganisatie-regeling weg bij de brouwerij in Zoeter- woude. Hij werd als het ware 'niet-actief'. Dat hij een hekel aan dat woord heeft, blijkt al duidelijk tijdens het gesprek dat wij met hem in zijn woning heb ben. "Sinds ik bij Heineken weg ben, ben ik juist nog actiever geworden dan ik al was. Ik heb me bijvoorbeeld helemaal op video gestort en maak geregeld films. Niet alleen voor bruilof ten, maar ook documentaires voor bijvoorbeeld lokale televi sie. Heel erg leuk werk. En dat breidt zich alleen maar verder uit, want ik wil binnenkort een 586-computer kopen om gra fisch nog beter videobeelden te kunnen bewerken", aldus Henk Tolhoek. "Verder schilder ik en werk ik zo vaak ik kan aan mijn groot ste hobby: modelbouw. Dat laatste is inmiddels ook de hob by van mijn zoons geworden. Zij hebben zich op de bouw van boten, auto's, motoren en vliegtuigen gestort." Groot zeilschip Dat Henk zelf ook al heel veel modellen heeft gemaakt, blijkt wel uit een bezoek aan zijn zeer opgeruimd uitziende werkka mer op zolder. "Ja, een instru mentmaker zoals ik houdt niet van rotzooi. Daar kan hij niet in werken", is zijn commentaar op het netjes weggewerkte ge reedschap. In de kamer ernaast staan zes grote en twee kleine boten gebroederlijk naast elkaar. Een ervan is nog niet helemaal af: een model van een zeilschip. Dit schip is gebouwd in de maten van de in de modelzeil- wereld gebruikelijke M-klasse en is 1,27 meter lang en 2,25 meter hoog. Het schip heeft een radiografisch bestuurbaar Genua-zeil. Daarachter staat een model rondvaartboot, waar mee Henk vijf jaar geleden aan de mini-Sail meedeed in de Amsterdamse haven. "Deze boot heeft een geluidsin stallatie aan boord. Ik liet tijdens Sail over die installatie het bandje draaien wat je ook tijdens de rondvaartroute in Amsterdam krijgt te horen. Daarop wordt in vier talen ver teld wat je allemaal tijdens die route door de Amsterdamse grachten kunt zien. De boot heeft veel bekijks gekregen. Laatst wilde iemand de boot van mij kopen. Voor zijn kleinzoon. Dat heb ik niet gedaan. Ten slotte heb ik er heel veel werk aan besteed. Bovendien, wat heeft zo'n jongen eraan? Als die er een beetje hard mee vaart, gaat de boot zo kapot." Dat is ook de reden dat Henk geen enkel van de door hem gemaak te modellen verkoopt. Ook het prachtige schip niet dat op de eerste etage staat. "Daar heb ik wel 4500 uur werk in zitten! Onbetaalbaar dus." Fokker uit 1917 Henk Tolhoek bouwt nu druk aan een Fokker D7 uit 1917. "Die moet volgende winter af zijn", zegt hij beslist. "Ik werk ook alleen maar geduren de de winter aan de modellen, 's Zomers ga ik met name bijeenkomsten af van de Neder landse vereniging voor model bouw om de door mij gemaak te modellen te demonstreren. Daarnaast fietsen en wandelen mijn vrouw en ik graag in de zomer. Er blijft dan weinig tijd over voor het bouwen." De romp van de Fokker is gemaakt van balsa-hout en heeft een geheel bewegend staartdeel. Het geheel wordt bekleed met zijde. "Vroeger bestond een Fok ker uit linnen. Dat probeer ik zo na te bootsen", aldus Henk Tolhoek. En uiteraard wordt dit modelvliegtuig ook werkend gemaakt. Het moet echt kun nen vliegen. "Dat is het leukste aan modelbouw. Dat het echt werkt en dat je het van allerlei materialen kunt maken. Want een kant-en-klaar bouwpakket kopen is er bij mij niet bij", zegt hij stellig. "Vroeger gebruikte ik afgedankte materialen van de Heineken brouwerij, die toch werden weggegooid. Tegen woordig ritsel ik overal de mate rialen vandaan die ik nodig heb. Ook vrienden spelen mij vaak iets toe. Bijvoorbeeld kapotte video-motoren. Zo maak ik van oude materialen werkende modelboten en -vliegtuigen en daar blijf ik, zolang ik gezond ben, mee doorgaan." Henk Tolhoek bij een van zijn modelboten

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 22