Nieuwe flessen colonne Den Bosch gepland Op de plek waar bij Verpakken Den Bosch kortgeleden nog twee fustenlijnen stonden, komt een nieuwe flessencolonne: Colonne 15. Deze zal bestaan uit de lijnen 15a en 15b. Colonne 15 wordt, zo is de planning, volgend jaar februari ingebmikgenomen. Hij vervangt de verouderde flessenlijnen 6a en 7a. zijn vooraf in Zoeterwoude geweest om alvast met deze dozenmachine te leren omgaan. Overigens is uit oogpunt van goede arbeidsomstandigheden gekozen voor een vriendelijke manier van plaatsen van tray- karton. Er is aan beide trayma- chines een kleine transportbaan aangebouwd, waarop het karton wordt gelegd. Vervolgens wordt de stapel traykarton verplaatst naar het kartonmagazijn onder in de machine. Daar zou het colonnepersoneel het karton anders met enige moeite onder in moeten leggen. De rugklach ten die daarvan het gevolg kun nen zijn, worden in de nieuwe situatie voorkomen. Baanbesturing Verder beschikt Colonne 11 over een nieuw computersys teem voor baanbesturing. Hier door is het voortaan mogelijk om de afgevulde blikken op tijd van de ene verpakkingsstraat naar de andere te loodsen. Dit voorkomt stilstanden doordat tijdens het 'leegdraaien' van de ene verpakkingsmachine de af gevulde blikjes worden doorge stuurd naar een andere verpak kingsmachine op de colonne. Overigens is het vulgedeelte onveranderd gebleven, onder meer omdat de vuiler nog heel wat jaren meekan. Gevolg daar van is dat de snelheid van de colonne niet is opgevoerd. Martin Prins: "Er is in drie weken tijd een voor 60% nieu we colonne neergezet. Dat is niet niks. Alle betrokkenen heb ben er met enthousiasme veel extra tijd en inspanning in gestoken. Daarom is het extra prettig om te zien dat alles bij het testen al redelijk draaide." De colonne gaat straks voor namelijk voor binnenland en export Europa draaien. Daarbij gaat het om retour flessen van 30, 33 en 50 cl en de een malige exportfles (25 en 33 cl). Ook krijgt de colonne een ont- stapelaar voor eenmalig glas. Bovendien betekent de nieuw bouw een uitbreiding van de capaciteit van 220.000 hecto liter per jaar. Ook is de nieuwe colonne aan gepast aan de moderne ARBO- eisen qua veiligheid en geluids normen. Montage De colonne wordt in delen gebouwd. Eind januari is ge start met een nieuwe vloer en medio februari zijn de machines besteld. De montage moet van september tot en met decem ber plaatsvinden. In januari 1996 worden de lijnen uitgetest, terwijl in februari van dat jaar de produktie moet worden opgestart. Projectmanager Arie Rietveld hierover: "Het gaat om een strakke planning. Dat moet ook wel, omdat een vervanging van een lijn vanwege de voortgang van de produktie geen maanden kan duren. Voor de uitvoering van het project is daarom een werkgroep in het leven geroe pen. Deze rapporteert aan de stuurgroep over de voortgang van zaken. Ook meldt de groep tussentijdse afwijkingen in de planning, zodat bijtijds kan wor den bijgestuurd en problemen kunnen worden verholpen." Inspraak medewerkers Ook de medewerkers die uit eindelijk in drie-ploegendienst aan de lijn zullen werken, zijn bij het project ingeschakeld. "Zij krijgen de ontwerpteke ningen te zien en kunnen daar op nog aanvullende punten noe men met betrekking tot hun toekomstige werkplek. Al die aanvullingen worden in het plan meegenomen", vertelt Arie Rietveld. "Verder zijn alle werkplekken gelijkvloers gehouden. Dat laat ste geeft wel eens een probleem bij de keuze van de machines. Bij Heineken zijn we qua vei ligheidseisen al veel verder dan menig leverancier. Ook dienen de machines aan alle geluids normen en veiligheidseisen te voldoen." Overigens zal gepro beerd worden de lay-out van de nieuwe colonne aan het werken in kleine teams aan te passen. Rietveld hierover: "Ieder heeft zijn eigen taakgebied en is daar ook verantwoordelijk voor. Zo worden bijvoorbeeld medewer kers verantwoordelijk voor het hele inpakgedeelte en het om bouwen van de machines. En is een andere medewerker ver antwoordelijk voor de ontsta- pelmachines." De plek waar straks Colonne 15 zal verschijnen ichi- acks het toge- men Van- om j de 'rins het neel. sto- ings- een des- :om- aan, )ring x de lpen. veri- duid nger. aan- hine rom- tand- :hine oren ewij- ver over ;nba- einig lines uwe. e dat mede rpak- deze ings- Lklijn

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 7