Watersnood 1995 De watersnood die menig Ne derlander dagen in zijn greep heeft gehouden, heeft ook gevol gen gehad voor ons concern. Ongeveer honderd medewer kers van onze vestigingen in Gelderland en Brabant hebben noodgedwongen hun woning moeten verlaten. En collega's van de Horeca Technische Diensten hebben overuren ge maakt om alle kelderbierin- stallaties van klanten in het noodgebied weg te halen. Een verslag. Het begon allemaal in de pro vincie Limburg. Vorige maand steeg daar het water van de Maas zodanig, dat er noodvoor zieningen getroffen moesten worden. Ook moesten mensen noodgedwongen hun huizen verlaten. Later kwamen daar grote delen van de provincies Gelderland, Overijssel, Brabant en Utrecht bijHoewel de brou werijen zelf niet direct in gevaar zijn gekomen, waren het toch spannende tijden voor onze Limburgse vestigingen. Stads- brouwerij De Ridder werd ge confronteerd met het wassende water van de Maas, maar hield met behulp van pompen de kel der nagenoeg droog. Door de aanhoudende hoogwaterstand lukte dit de meeste horeca bedrijven in 'de Wijck' niet. Dit betekende dat de laarzen aanmoesten of de broek opge rold werd als een nieuw fust moest worden aangeslagen. Medewerkers van De Ridder woonden niet in een buurt die geëvacueerd moest worden. De medewerkers van de Lim burgse vestigingen in Nuth en Horst hadden evenmin proble men. Frans Allaart uit Horst hierover: "Hoewel we het zelf droog hebben gehouden, moes ten er wel klanten van ons, met name uit Venlo, worden gehol pen met evacuatie. Kelderbier- installaties zijn weggehaald, evenals de in kelders opgeslagen drank. In bepaalde gebieden konden klanten niet worden beleverd. Ook hadden we te maken met wegomleidingen in verband met de wateroverlast." Mogelijke evacuatie Collega's van Brand konden eveneens in hun huizen blijven wonen. De brouwerij zelf, die in de buurt van de Geul ligt, heeft evenmin problemen gehad met het wassende water. De Brand drankencentrale in Vianen, het gebied dat eind januari door het wassende water werd bedreigd, wèl. Deze kreeg woensdag 1 februari een brief van de ge meente waarin stond dat er ern stig rekening gehouden moest worden met een eventuele eva cuatie. Citaat uit de gemeente lijke brief: "De Lekdijk tussen Everdingen en Ameide en de Diefdijk behoren, hoewel zij voldoende hoog zijn, tot de zwakkere plekken in de water kering. Bij eventuele problemen kan het water ons gebied binnen lopen. Of dit werkelijk gebeurt, is nu nog volstrekt onduidelijk. Toch adviseer ik u voorbereidin gen te treffen om uw woning/ bedrijf eventueel te verlaten." Co Groenendijk van de dran kencentrale hield die week dan ook rekening met een eventu ele evacuatie. Zelfs toen het water al aan het zakken was. "We zitten hier in De Hagen, vlak bij een woonwijk. Was er sprake geweest van een dijk doorbraak, dan zou het water de wijk zijn binnengestroomd. Voor ons was het dan onmoge lijk geweest zo snel de boel te ontruimen. We hadden dan heel wat moeten achterlaten." Medewerkers van de dranken centrale zaten gelukkig in een gebied dat niet door het was sende water werd bedreigd. "Wel hebben we in die tijd een heleboel klanten in Culemborg, Tiel en omgeving niet kunnen beleveren. Die zaken hebben allemaal moeten ontruimen vanwege de wateroverlast", aldus Groenendijk. Drankenhandels Betuwe Bij de drankenhandels in het horecagebied Gelderland/Over- ijssel hadden zowel medewer kers als klanten met de water overlast te maken. Bedrijfslei der René Valkhoff uit Arnhem hierover: "Wij hebben klanten geholpen met evacuatie van spullen en drank. Ook hebben De kelders van De Ridder A werden drooggehouden door pompen wij drank weer weggehaald bij klanten die net beleverd waren, maar alsnog moesten evacueren. De Technische Dienst uit Zwolle heeft verder overuren moeten maken om kel- derbierinstallaties te ontman telen en kelders leeg te maken." Geen van de Arnhemse me dewerkers heeft te maken gehad met gedwongen evacuatie. Twee van de collega's van de drankenhandel in Nijmegen wel. Ook in dit gebied moest de belevering van klanten in het land van Maas en Waal worden stilgelegd vanwege evacuaties en wateroverlast. Evacuees in Bunnik Ruim twintig collega's van Vru mona in Bunnik moesten nood gedwongen hun huizen veria ten. Huisraad en andere spullen werden zo snel mogelijk elders opgeslagen, terwijl de collega's zelf voor een groot deel onder dak zochten bij familie en ken nissen. Hannie Overdiek, één van de evacuees hierover: "Ik woon in Culemborg en dat was een van de plaatsen die geëva cueerd werd. Wat daar allemaal bij komt kijken... Alle appara tuur en meubels van beneden heb ik laten opslaan bij een bedrijf. Daarbij heb ilc overigens hulp gekregen van HaKado, dt Vrumona-firma die frisdrank automaten plaatst. Bij hen kon ik busjes voor het vervoer lenen Alles van de eerste etage is naai zolder gegaan. Ook alle deuren op de voordeur na, zijn er uit gehaald en naar een opslagbe drijf gegaan. Want als de dijk was doorgebroken, was het water tot 2 meter 60 gekomer en dan had je die deuren wej kunnen gooien. Ik kon zelf me mijn gezin onderdak vinden bi mijn moeder in Bunnik. Daa- bewaarde ik ook de meest kost bare spullen, omdat ik die niet graag in een opslagcentrum zaj verdwijnen. Voordat ik ginj inladen, wilde ik nog even tan ken. Daarbij werd ik gecon fronteerd met een al helemaa uitverkocht benzinestation ir ons dorp. Gelukkig kon ik noj ergens anders tanken, al moes ik er wel een half uur voor in dt rij staan." "Zondag 5 februari mochten wt weer naar huis terug. Toen kor ik alles weer inrichten. Geluk kig had ons huis geen last var water gehad en is alles droog gebleven. Want anders was he helemaal een ramp geweest. II heb de ontruiming overigen wel goed benut. Ik heb meteei i een bedrijf de opdracht gegeven om de muren van mijn huis te witten. Ook heb ik mijn win tersportvakantie de week daat op gewoon door laten gaan Want na al die spanning kon il een beetje ontspanning goed gebruiken." Huisraad bij brouwerij Veertig van de Bossche collega waren eveneens gedwongen ti - delijk een andere woonplaats oo te zoeken. Drie van hen liete t hun huisraad op de brouwer j opslaan, waar speciaal ruimte voor was vrijgemaakt. Andere werden bij het verhuizen bijg» - staan door collega's.

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 4