Stel u wilt uw huis uitbreiden met een bijkeuken. Dat kan niet zonder toestemming van de gemeente. Daarom stuurt u een aanvraag in met de nodige bouwtekeningen en beschrijvingen. En als u geluk heeft kunt u na een aantal maanden met de bouw beginnen. Tenzij een van de omwonenden bezwaar maakt tegen uw uitbreiding. Voor een verbouwing bij Heineken geldt eigenlijk hetzelfde. Alleen is Heineken aan nog veel meer regels en wettelijke bepalingen verbonden dan een particulier. De lange weg van een v( De procedure voor een beschik king, zoals dat in de vaktaal heet, bestaat uit de volgende zeven stappen. Voorafgaand aan de aanvraag is er een voorover leg tussen gemeente/provincie en het betrokken bedrijf. Daar in wordt besproken wat de aan vraag allemaal moet bevatten. Daarna wordt de aanvraag inge diend en beoordeelt de gemeen te of provincie deze. De aan vraag en ontwerp-beschikking worden bekendgemaakt en de inspraakronde begint. In deze fase kunnen bijvoorbeeld om wonenden bezwaar maken tegen de aanvraag en/of de goed keuring ervan door de gemeen te. Als de bezwaren niet worden toegewezen, krijgt het bedrijf een definitieve beschikking, waarna het geheel wordt gepu bliceerd. Ook hiertegen kan in beroep worden gegaan. De aanvraag van vergunningen wordt bij Heineken geregeld door de zogenoemde milieu coördinatoren. Zowel Heine- M fos Veischuie De Heineken brouwerijen in Nederland hebben met een groot scala aan wetten en bepa lingen te maken waar zij zich aan moeten houden. Om maar enkele te noemen: De Wet in zake luchtverontreiniging, de Wet verontreiniging oppervlak tewateren en de Wet milieube heer (die de vroegere Hinderwet, Afvalstoffenwet, Wet chemi sche afvalstoffen, Wet algeme ne bepalingen milieuhygiëne en Wet geluidshinder vervangt). Heineken moet in het kader daarvan vergunningen aanvra gen. Aan de hand van zo'n aan vraag kan de plaatselijke over heid zien of wij ons wel aan alle regels en voorschriften houden. Maar daar blijft het niet bij. Want zodra een wetswijziging wordt doorgevoerd of als Hei neken nieuwe installaties laat bouwen, moeten bij gemeente, provincie en/of waterschap opnieuw vergunningen worden aangevraagd.

Vers van 't Vat | 1995 | | pagina 28