Nico Aukes (links) A. Visser, Silvia Romijn en Paula Thijse van kantoor Rotterdam Crooswijk zijn 'leeshulp'. Dat wil zeggen dat ze twee keer in de week in hun middagpauze kinderen van de Katholieke Basisschool Oscar Romero in Rotterdam met lezen helpen. En als zij verhinderd zijn, kunnen ze terugvallen op drie collega's die best een keertje willen invallen. 'Initiatiefneem ster' Paula Thijse hierover: "Het is eigenlijk allemaal met een verjaardag van een collega be gonnen. Die vierde zijn veertig ste verjaardag op kantoor en bij wijze van grap (hij zei tegen ons het niet zo met kinderen op te hebben) vroegen we leerlingen van de Oscar Romero-school een verjaardagslied te komen zingen. Dat deden ze. Een tijd later kwam iemand van de school bij ons met het verzoek om leeshulp te worden. We heb ben toen aan collega's gevraagd of ze er wat voor voelden en zijn uiteindelijk met z'n tienen vrijwillig leeshulp geworden." Het leesproject is nodig, om dat veel van de kinderen van buitenlandse afkomst zijn en moeite hebben met begrippen uit de Nederlandse taal. Paula hierover: "Normaal gesproken vraagt de schoolleiding ouders om 'leeshulp' te worden, maar veel van hen spreken zelf gebrekkig Nederlands. En van de autochtone kinderen die pro blemen met lezen hebben, wer ken de ouders vaak beiden bui tenshuis." Paula beleeft plezier aan haar vrijwilligerswerk. "Als je die rakkers ziet en merkt hoe blij ze met je hulp zijn, dan is dat al betaling genoeg. Boven dien worden mijn collega's en ik overladen met tekeningen en andere attenties. Mijn werkkast hangt er mee vol. Ook zwaaien ze wel eens naar onze verdie ste van dit werk is dat je de mensen voor wie je het doet echt ziet genieten. Daar doe ik het ook voor." Naar Polen Rinus Brinksma en zijn collega Bram Hoppers uit Zoeterwoude vervoeren voor de stichting Vrienden voor Polen Charitas goederen naar Polen. "Deze stichting werd 30 mei van dit jaar opgericht", vertelt Rinus Brinksma, werkzaam bij de afdeling Verpakken. "Zelf heb ik al zes jaar ervaring met het verzamelen van allerhande pro- dukten voor behoeftigen in Polen. Dit jaar werd besloten daar een officiële stichting voor in het leven te roepen. Deze verzamelt gedurende het hele jaar spullen in, waarbij wordt samengewerkt met het Rode Kruis in Nederland en Polen. De goederen worden ingezameld bij particulieren en bedrijven. Onze huiskamer staat dan vol dozen speelgoed, kleding, huis raad en andere artikelen. Deze worden gesorteerd en vervol gens in een magazijn opgesla gen. Eenmaal in Polen leveren we de goederen op een adres af, waar ze verder worden verdeeld onder ziekenhuizen, kerken en kindertehuizen." Dit vrijwilli gerswerk kost hem wel per jaar een paar vrije dagen. "Maar ik doe het graag. Bovendien merk je als je een paar keer in Polen bent geweest dat dit werk enorm wordt gewaardeerd. We begonnen destijds met het ver voer van 600 kilo, nu is dat uit gegroeid naar 3 ton. En geloof me, deze spullen zijn meer dan welkom daar. Ik ga er dan ook zeker mee door." ping als ze langs de Croos- wijksesingel lopen. Maar de mooiste beloning is de dag dat ze zonder fouten een heel stuk kunnen lezen. Want dan krijg je pas echt het gevoel dat je ze leuke aan dit werk vind ik de blijde gezichten. Voor een groot deel gaat het hier om demen terende bejaarden, die zelden buiten het verzorgingstehuis komen. Door de uitstapjes zor gen we dat ze in allerlei parken en restaurants komen. Dat geeft echt voldoening." Accordeonvereniging Cor van Leeuwen van de Post kamer in Zoeterwoude speelt al sinds jaar en dag accordeon voor bejaarden en geestelijk gehan dicapten. "Dat doe ik geheel vrij willig", vertelt hij hierover. "De accordeonvereniging waar ik lid van ben, speelt uitsluitend voor bejaarden. Zij houden veel van klassieke muziek en bekende Nederlandse liedjes. Het tehuis Opslag voor Polen in de kamer van Rinus Brinksma (linksonder). Linksboven staat Bram Hoppers geholpen hebt. En daar gaat het in eerste instantie toch om. Door ze goed te leren lezen, heb ben ze ook minder moeite met de andere vakken op school. En daardoor hebben ze weer meer kans op een goede opleiding als basis voor hun verdere leven." V erzorgingstehuis Beveiligingsbeambte Nico Aukes uit Zoeterwoude is in zijn vrije tijd chauffeur van een rolstoel bus. Sinds 12 jaar rijdt hij inwo ners van een verzorgingstehuis in Gouda van en naar allerlei leuke restaurants en andere uit gaansgelegenheden. Werk waar hij niets voor betaald krijgt. "Ik kwam aan dit vrijwilligerswerk door het Vrijwilligersbureau in mijn woonplaats Gouda. Het leek mij leuk om iets op dat vlak te doen. Bij het bureau hadden ze net een vacature voor een chauffeur van de rolstoelbus. In het begin was dat echt zwaar werk, omdat ik toen ook nog zelf de rolstoelen in de bus moest til len. Nu hebben we een lift. Het De accordeonvereniging A met uiterst rechts bovenaan Cor van Leeuwen waar wij spelen hoeft niets voor ons optreden te betalen. De 28 leden die onze vereniging rijk is, bespelen hun eigen instrument en betalen contributie voor de onkosten", aldus Cor. "De gemiddelde leeftijd van de leden is veertig. Maar er zijn er ook bij van zeventig jaar. Het leuk

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 22